İSTANBUL-SULTANBEYLİ’DE POLİSİN ŞEHİT OLDUĞU KAZA; TIR ŞOFÖRÜNE İLK DURUŞMADA TAHLİYE

SULTANBEYLİ’bile dur ihtarına münasebetsiz otomobili kovalarken motosikletiyle TIR’a çarparak martir olan polis memuru Hüseyin Duman’ın (24) ölümüne ve benzeri polis memurunun de yaralanmasına illet olduğu iddiasıyla yargılanan TIR şoförü Vedat Gökçe’nin geçmiş duruşmada tahliyesine karar verildi.

İstanbul Anadolu 2. Vahim Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya vakfedilmiş maznun Vedat Mavi getirildi. Duruşmada şehit olan polis memuru Hüseyin Duman’ın babası Mustafa Kötü ile kazada yaralanan polis memuru Gökmen Baykara ve yan avukatları hazır bulundu.

Sanık Vedat Semavi suçlamaları akseptans etmediğini belirterek, “Olay tarihinde yeşil ışığın yanmasıyla yola devam ettiğim sırada anide al ışığın yandığı taraftan motosiklet aracımın sol dolay kısmına çarptı. Motosikletin geldiğini fark edince frene bastım fakat motosiklet sürücüsü durmadı. Kazada her kusurum yoktur. Motosikleti gördüğüm anda gösterişli olduğum için durdum ama kendisi durmadı. Kaza olunca bir lahzada araçtan inip baktığımda seçkin ikisi bile yanık vaziyette olduğunu gördüm. Fenomen adına gelen ayrıksı bire bir motorlu takım üstelik müdahale etti ve hastaneye kaldırıldılar. Kaza öncesinde her siren sesi duymadım. Polis Güçleri motosikleti olduğunu ayırt edebileceğim tıpkı ışıkta görmedim. 4 aydır tutukluyum. Martir ailesine başsağlığı diliyorum. Tahliyemi irade ediyorum” dedi.Ilçe sırasında yaralanan polis güçleri memuru Gökmen Baykara ise olay anını anlattı. Polis Güçleri memuru Baykara, “Olay günü irtihal eden ekip arkadaşım Hüseyin Esrar ile alay malay kaçan şahısları yararlanmak amacıyla motosiklet ile peşlerine düştük. Motosiklete biner binmez çakar ve siren seslerini açtık ancak yaka kamerası peyda değildi. Kovalamaca sırasında hızımız 60 km/h civarıydı. Takip sırasında eşhas yoldan geçti arkasında sanığın kullandığı tırla çarpıştık. Fakat kazanın elbet olduğunu hatırlamıyorum. Çakar ve sirenler sarih olduğu için TIR şoförünün bizi görmesi gerektiği kanaatindeyim. Intikal üstünlüğümüz dahi olduğu halde bize kat vermediği ve kazaya etken olduğu amacıyla sanıktan şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

SAVCI SANIĞIN TAHLİYESİNİ MURAT ETTİGörüşü sorulan mahkeme savcısı sakim hususların giderilmesini, dosyaya sunulan uzman raporunda eksiklik durumu, mevkuf bulunduğu süre gözetilerek sanığın tahliyesine değişmeyen verilmesini temenni etti. Savcı, mahkemenin sanık hakkında adli arama hükümlerinin uygulanmasını dahi istedi.

“GÖRÜNGÜ YERİNDE KEŞİF YAPILARAK YENİDEN BİLİRKİŞİDEN TABIR ALINSIN”Şehit polis memuru Hüseyin Yaman’ın babası Mustafa Tütün’birlikte sanıktan şikayetçi olduğunu ve  cezalandırılmasını istediğini belirtti. Şikayetçi avukatı, “Dosya kapsamında yer alan ilçe belirleme tutanağında şehit polisimizin kusursuz olduğu belirtilmişken, elan sonraları alınan raporda ise kusurlu olduğu marke. Biz raporlar arasındaki bu çelişkinin giderilmesi üzere fenomen yerinde sezme yapılarak yeniden bilirkişiden rapor alınmasını istiyoruz. Sanığın ise bu aşamada mevkufiyet halinin devamına değişmeyen verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

SANIĞA TAHLİYE KARARIMahkeme heyeti, kaza belirleme tutanağı ile uzman raporu arasındaki çelişkinin giderilmesi amacıyla dosyanın Adli Tıp Kurumu Gidiş Geliş İhtisas Dairesi’ne gönderilerek rapor hazırlanmasına değişmeyen verdi. Heyet, vakfedilmiş maznun Vedat Semavi’nin mevkuf kaldığı müddet ve mevcut delil durumu dikkate alınarak ensiz dışı yokuş yasağı şeklinde adli taharri neredeyse tahliyesine hükmederek duruşmaya erteledi.

İDDİANAMEDEN

Küçük Asya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, polis memuru Hüseyin Esrar’ın İstanbul Güvenlik Müdürlüğü Inhibitör Hizmetler Idarehane Müdürlüğü’nde görev yaptığı anlatıldı. 11 Mayıs 2022 tarihinde polis memuru Kötü’ın motosikletle Sultanbeyli ilçesindeki Fatih Bulvarı ile Beydağı Sokak birleşimindeki bulvarda uyarı ışıklarına ve megafon çağrısına yersiz bala M.A.A.’yı yararlanmak amacıyla strateji etmeye başladığı anlatıldı. Polis memuru Hüseyin Yaman’ın bu tam Fatih Bulvarı üzerindeki ziyalı kavşakta kaka Vedat Mavi’nin idaresindeki TIR’la çarpışarak martir olduğu ve motosiklette kâin polis memuru Gökmen Baykara’nın birlikte yaralandığı kaydedildi. Eksper raporuna bile meydan sunulan iddianamede, berbat Vedat Semavi’nin tali kusurlu bulunduğu hatırlatıldı. İddianamede şüpheli Vedat Mavi’nin “Taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar mapushane cezasıyla cezalandırılması isteniyor. Ayrıca iddianamede M.A.A. hakkında ayrı bire bir sormaca yürütüldüğü belirtilmişti.

Share: