İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası’nda madalyalar sahiplerini buldu

İSTANBUL – AVRUPA Üniversite Sporları Birliği (EUSA) eliyle planlı ve Yeditepe Üniversitesi sülale sahipliğinde, Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla 7- 9 Ilkgüz tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün yapılan bitiş yarışlarıyla sona erdi. Sıralamada geçmiş üçe giren sporcular madalyalarını aldı.

Haliç’te sabahleyin saatlerinde gerçekleşen yarışlarda 500’den fazla sportmen arak döktü. Kadın ve erkek kendisine bir nice değişik kategoride gerçekleşen şampiyonada Avrupa’dan ve Türkiye’den 73 ayrımlı üniversite yer aldı. Yeditepe Üniversitesi familya sahipliğinde, Fatih Uray’sinin katkılarıyla gerçekleşen bökelik mülevven görüntülere tayf oldu.

EUSA Başkanı Insan Roczek dahi izleyiciler arasındaydı. Roczek, Türkiye’de gerçekleşen organizasyonla ilgilendiren ” Pandemi sonrası ilk kez üniversiteler arası organizasyonlara başladık. Avrupa Oyunları’ndan sonraları ikinci nazik aktivitemiz İstanbul’üstelik gerçekleşti. Burada olmaktan çok mutluyum, İstanbul bu bökelik amacıyla makul aynı karardı. Sporcuların gözlerinden üstelik mutluluklarını görebilirsiniz”dedi.

Sabah başlayan yarışlarda sporcular, takım ve ferdî kategorilerde, bin metrelik ayrımsız parkurda kürek çekti. Şampiyonada Türk sportmen, Yeditepe Üniversitesi öğrencisi Elis Özbay kategorisinde evvel sırada meydan alarak zer madalya kazandı.

Avrupa şampiyonu olan Elis Özbay, madalyasını Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl ve EUSA Başkanı Koca Roczek’in elinden aldı.

SPORDA TESİSLEŞME ÇOKÇA ÖNEMLİ

Etkinlikleri Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan dahi strateji etti.  Turan, organizasyonla ilişkin, “Haddinden Fazla mehabetli tıpkısı spor etkinliğine eş sahipliği yapıyoruz. Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün Fatih’te yapıldı, üç gündür yapılıyor. Benim açımdan bakıldığında su üstündeki bu üç günlük manzara bayram ve coşku donör bire bir görünüş. Bu kuruluş iki-iki buçuk yıl önce yapıldı. Bu bünye olmasa böyle bire bir organizasyonu burada gerçekleştirebilmemiz türlü değil. Sporda tesisleşme haddinden fazla şanlı. Bize bu gestalt spor organizasyonlarını ika fırsatı veriyor.” diye niteleyerek konuştu.

EV SAHİBİ OLMANIN RAHATLIĞINI HİSSETTİM

Şampiyonada kızıl madalya kazanan sporcu Elis Özbay, “Türkiye ilk kez böyle aynı organizasyona familya sahipliği yapıyor. Haliç’te, Yeditepe Üniversitesi’nin hakeza ayrımsız kombinezon yapması haddinden fazla gelgel donör çünkü spora ve sporcuya çokça önem veren bir üniversite. Ben bile Yeditepe Üniversiteli namına Avrupa Üniversiteler Şampiyonasını, değerli madalya kazanarak tamamladım, çokça mutlu ve gururluyum. Haliç’te olduğu üzere ekstradan esenlik aldığım tıpkı yarışma oldu. Yurtdışında rakip olduğum insanlarla yeniden yarış fırsatı buldum. Onlar bile çok keyif aldıklarını söylediler. Aile sahibi olmanın rahatlığını hissettim. Milli topluluk bünyesinde da hem Avrupa hem Acun Şampiyonasında yarıştığım yarışlardı. Yurtdışında olduğumuzda üzerimizde ekstra ayrımsız gerilim olabiliyor. Umarım kim ayrıksı Avrupa ve Acun şampiyonları üstelik ülkemizde yapılır. Ahir hedefim 2023, 2024’te Paris Olimpiyatları elemelerinde kota alıp ülkemi temsil etmek olacak.” dedi.

Şampiyona boyunca sporcular Yeditepe Üniversitesi, eşkâl kampüsünde konakladı. Kapanış töreni bugün akşam ezanı saatlerinde gerçekleştirilecek.

Share: