İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞEN AVRUPA ÜNİVERSİTELER KÜREK ŞAMPİYONASI’NDA MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU

AVRUPA Darülfünun Sporları Birliği (EUSA) vasıtasıyla planlı ve Yeditepe Üniversitesi eş sahipliğinde, Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla 7- 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün yapılan final yarışlarıyla sona erdi. Sıralamada önceki üçe giren sporcular madalyalarını aldı.

Haliç’te sabah saatlerinde gerçekleşen yarışlarda 500’den çok sporcu çalma döktü. Avrat ve eş namına bir nice ayrımlı kategoride gerçekleşen şampiyonada Avrupa’dan ve Türkiye’den 73 farklı üniversite meydan aldı. Yeditepe Üniversitesi karı sahipliğinde, Fatih Belediye’sinin katkılarıyla gerçekleşen şampiyonluk renkli görüntülere fon oldu.

EUSA Başkanı Âdem Roczek birlikte izleyiciler arasındaydı. Roczek, Türkiye’birlikte gerçekleşen organizasyonla ilişkin ? Pandemi sonrası ilk defa üniversiteler arası organizasyonlara başladık. Avrupa Oyunları’ndan sonradan ikinci nazik aktivitemiz İstanbul’birlikte gerçekleşti. Burada olmaktan haddinden fazla mutluyum, İstanbul bu şampiyonluk amacıyla akıllıca tıpkısı karardı. Sporcuların gözlerinden de mutluluklarını görebilirsiniz’dedi.

Sabah başlayan yarışlarda sporcular, bando ve bireysel kategorilerde, bin metrelik tıpkısı parkurda kürek çekti. Şampiyonada Türk sporcu, Yeditepe Üniversitesi öğrencisi Elis Özbay kategorisinde evvel sırada düz alarak altın madalya kazandı.

Avrupa şampiyonu olan Elis Özbay, madalyasını Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sevgili Aykut Bingöl ve EUSA Başkanı Adam Roczek’in elinden aldı.

SPORDA TESİSLEŞME ÇOKÇA ÖNEMLİ

Etkinlikleri Fatih Şehremini Mehmet Ergün Turan bile izleme etti. Turan, organizasyonla ilgili, ‘Çok koskocaman tıpkı spor etkinliğine aile sahipliği yapıyoruz. Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası zaman Fatih’te yapıldı, üç gündür yapılıyor. Benim açımdan bakıldığında su üstündeki bu üç günce dekor sevinç ve coşku donör ayrımsız görünüş. Bu yapı iki-iki buçuk yıl evvel yapıldı. Bu bünye olmasa böyle aynı organizasyonu burada gerçekleştirebilmemiz türlü değil. Sporda tesisleşme çokça oylumlu. Bize bu tarz spor organizasyonlarını ika fırsatı veriyor.’ diye konuştu.

EV SAHİBİ OLMANIN RAHATLIĞINI HİSSETTİM

Şampiyonada kızıl madalya kazanan sporcu Elis Özbay, ‘Türkiye ilk kez böyle tıpkısı organizasyona ev sahipliği yapıyor. Haliç’te, Yeditepe Üniversitesi’nin hakeza ayrımsız tertip yapması haddinden fazla kurum verici zira spora ve sporcuya haddinden fazla önem veren aynı darülfünun. Ego da Yeditepe Üniversiteli kendisine Avrupa Üniversiteler Şampiyonasını, zer madalya kazanarak tamamladım, çok mutlu ve gururluyum. Haliç’te olduğu üzere ekstradan keyif aldığım bir yarışma oldu. Yurtdışında rakip olduğum insanlarla esasen yarışma fırsatı buldum. Onlar de haddinden fazla esenlik aldıklarını söylediler. Ev sahibi olmanın rahatlığını hissettim. Milli topluluk bünyesinde üstelik hem Avrupa hem Dünya Şampiyonasında yarıştığım yarışlardı. Yurtdışında olduğumuzda üzerimizde ekstra benzeri gerginlik olabiliyor. Umarım ki gayrı Avrupa ve Acun şampiyonları bile ülkemizde yapılır. Ahir hedefim 2023, 2024’te Paris Olimpiyatları elemelerinde kota alıp ülkemi açıklamak olacak.’ dedi.

Şampiyona boyunca sporcular Yeditepe Üniversitesi, minval kampüsünde konakladı. Kapanış töreni zaman akşam saatlerinde gerçekleştirilecek.Share: