İstanbul’da “Hareket Ajanda, Çök-Kapan-Tutun Tahliye Tatbikatı”

İstanbul AFAD Eğitim Merkezi’nde, Türkiye genelinde yapılan “Deprem Ajanda, Çök-Harmoni-Tutun Boşaltma Tatbikatı” kapsamında dönme boyu etkinlikler düzenlendi.

???????12 Son Teşrin 1999 Düzce depreminin yıl dönümü dolayısıyla birlik Türkiye’üstelik İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Ivedili Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda zelzele tatbikatı yapıldı.

İstanbul Bakırköy’deki AFAD Eğitim Bilimi Merkezi’nde da aktarılma boyu depreme tedarik eğitimleri ve manevra çalışmaları gerçekleştirildi.

AFAD kontrol-kurtarma araçlarının sergilenmesinin peşi sıra arama-istirdat ekiplerinin muarefe ve kaynaşmaları sağlandı.

Daha bilahare AFAD gönüllülerinin katılımıyla bilgi yarışması yapıldı.

Düzce depreminin meydana geldiği saat 18.57’birlikte sirenlerin çalmasıyla, birlik Türkiye’dahi olduğu kabilinden İstanbul Bakırköy’deki AFAD Terbiye Merkezi’nde dahi “Çök-Uyum-Tutun” tatbikatı yapıldı.

AFAD Riziko Bölümü Önlem Ofis Başkanı Gökhan Yılmayan ve AFAD Riziko Tenkis Planları Kat Başkanı Aslan Mehmet Coşkun ile AFAD İstanbul İl Eğitim Bilimi Ofis Müdürü Tezcan Buçan de programa katıldı.

Gökhan Yılmayan, tatbikat öncesi yaptığı açıklamada, “12 Son Teşrin 1999’birlikte Düzce’de gerçekleşen 30 saniyelik hareket zımnında bu tatbikatın süresi da 30 saniye kendisine öngörüldü.” dedi.

Arslan Mehmet Coşkun dahi hareket simultane çök-katakulli-tutun hareketinin önemine dikkati çekti.

İzmir depreminde tamamen çöken 7 katlı binanın enkazından aynı kadını üç çocuğuyla gelişigüzel hareketli adına çıkardıklarını anlatan Ateşli, “Orada bire bir sağlam koltuğun tavanı tuttuğunu ve etrafında engelsiz düz bıraktığını uygun gördük. Biz o aileyi, o koltuğun etrafında oluşan dirim alanından çıkardık. Mavera yandan, ayrıksı bire bir binada tıpkısı öz olmadığı halde camdan atlayan insanlar vardı. Zelzele olduğunu anladığımızda yapacağımız biricik öz çök-üçkâğıt-tutun. Bunu öğretmeliyiz. Evimizde, etrafımızda, çocuklarımıza, iş yerinde arkadaşlarımıza anlatmalıyız.” diye konuştu.

Tatbikatın peşi sıra ekiplere teşekkürname fail AFAD İstanbul İl Yetişek Bölüm Müdürü Buçan birlikte “Sizden biricik ricam, bu uygulamayı aileleriniz, eşiniz, dostunuz, komşularınızla bile katılmak, kıran farkındalığını toplumun birlik kesimine duyurmak.” dedi.

Share: