İSTANBUL’UN “ILIMLI NOKTASI” PERIYOT GEÇTİKTE HASAR GÖRÜYOR İDDİASI

KANUNİ Sultan Süleyman’ın emriyle, Mimar Sinan tarafından ‘İstanbul’un orta noktası’ adına belirlenerek yapılan, Şehzadebaşı Cami avlusunun köşesindeki 470 almanak yeşil sütunun aktarılma geçtikte uymazlık gördüğü öne sürülüyor. Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, “Yeşil mermerin peş kısmında zedelenmeler ve çatlaklar var. Uğrunda ana yol var, buradan geçen fazla çarparsa kalın kafalı dönülemeyecek şekilde hasar görebilir ” dedi.

Yeşil dergi, Kanuni Melik Süleyman’ın Mimar Sinan’dan İstanbul’un merkezini tayin ederek oğlu Şehzade Mehmet üzere bir cami düz yazı etmesini istemesiyle yapıldı. Suriçinde ölçüm fail Mimar Sinan, İstanbul’un merkezini belirleme ederek, o noktaya yeşil bire bir bülten koydu. Bir Vakitler daha teferruatlı olduğu, bulunduğu yerde dönerek hareket ettiği belirtilen yeşil dergi, kere seviyesinin yükselmesi nedeniyle bu özelliklerini kaybetti. Yeşil sütunun şimdiler üstelik ise çatlaklar oluştuğu ve himayesiz kaldığı belirtiliyor.

“GERİ DÖNÜLEMEYECEK ŞEKİLDE HASAR GÖREBİLİR”

Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, taşın korunması gerektiğini belirterek “Ayrıntılı zamandır yanından geçiyordum ama, burayı artık belirtmek istedim. Hakeza kalmasını istemedim, toplumsal iletişim araçları üzerinden paylaşım yaptım. Uğrunda cadde var, buradan güzeşte bir araba çarparsa bu dideban vurdumduymaz dönülemeyecek şekilde hasar görebilir. Yeşil mermerin üst kısmında zedelenmeler var, çatlaklar var. Alt kısmına kaldırım mamul. Taşın uymazlık görüp görülmeyeceği düşünülmeden, taş döşemişler. Kanuni Odalık Süleyman ve Mimar Sinan’dan İstanbul’a küsurat sunu muhteşem parçalarından birisi” diyerek konuştu.

“İSTANBUL’UN ARZ NAZIK MARKASI OLMASI GEREKİRKEN KIRICI HALDE”Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, Şehzadebaşı Külliyesi’nin güneydoğu köşesine yerleştirilen yeşil granit taşın, Mimar Sinan eliyle suriçi İstanbul’un geometrik ağırlık merkezi olarak belirlenen, tıpkısı abide yasakçı olduğunu kaydetti. Yavaşçay “Kanuni Sultan Süleyman, bazen kaynaklara göre ebedî uyku fail oğlu amacıyla benzeri camii yaptırmaya başlıyor. O tam oğlu ahiret yolculuğu ettiği amacıyla, kendisi amacıyla yaptırdığı külliyeyi oğluna adayarak, bu noktaya defnediyor. Nedeniyle bu noktanın haddinden fazla hususi olmasını istiyor. Mimar Sinan’dan İstanbul’un mutedil noktasını seçmesini istiyor. Ardından Mimar Sinan ölçümler yapmaya başlıyor. Canip taraftaki yeşil sütunlu yeri tamam ölçülü yasakçı belirliyor ve yeşil sütunu bu noktaya koyuyor” diye konuştu. Yıllar bilahare Ermiş Çelebi’nin üstelik bu noktayı kitaplarında anlattığını tabir fail Yavaşçay, “Günümüzde İstanbul’un yer balaban markası olması gerekirken şu dakika çokça aci durumda. Hep yanından geçiyor, kimse bu noktanın öneminin farkında değil. Taşın aynı kısmı toprağın altına gömülmüş durumda. Buranın acilen kurtarılması geçişsiz. Kırılmaz benzeri camla çevresinin kaplanması lazım. Burası manevi bir kayran olduğu amacıyla insanlar parçalarını alıp satabilirler. Ayrıca üzerine abece yazıyorlar, kırıyorlar. Önünde kaldırım taşları var, bu taşlardan arındırıp elan estetik hale getirilmesi lazım” dedi.

– İstanbul

Share: