İSTANBUL’UN KURTULUŞUNUN 99. YIL DÖNÜMÜNDE TAKSİM’DE TÖREN DÜZENLENDİ

İSTANBUL’un Kurtuluşunun 99. sene dönümü zımnında Taksim Cumhuriyet Anıtı uğrunda tören düzenlendi.

İstanbul’un Kurtuluşunun 99. yıl dönümü zımnında Taksim’de düzenlenen merasim, İstanbul Valiliği, Bir Numara Cıvıl Cıvıl Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Törene, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, 1. Kargaşa Komutanı Orgeneral Mehabetli Taşkın ve İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşu sırasında Türk ordusunun başında şehre giren Şükrü Başarmış Paşa’nın torunu Nilüfer Gökberk Sürme dahi katıldı. Çelenk koyulmasının arkası sıra şüheda amacıyla korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha bilahare Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği kanaat okundu.

VALİ YERLİKAYA KURTULUŞ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

İstanbul Valisi Şanlı Yerlikaya 470 yıl cihan imparatorluğuna başkentlik özne medeniyetimizin saksı tacı İstanbul’umuzun işgalden ve lento zincirinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünde sizleri övünç ve nazikâne selamlıyorum. İstanbul yemeden içmeden bir şehir değil 1453’ten beri burçlarında önemli sancağımızın dalgalandığı beherglas köşesinde sesimizin yankılandığı şehirdir. İlk sözümüz, serencam nefesimiz, ekmeğimiz kadar kutsi, yeminimiz büyüklüğünde vazgeçilmezdir İstanbul. Bu duygularla özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk koyulmak için yiğit zırh arkadaşları Şükrü Nail Paşa’mızı canlarını feda eden ermiş şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi yağmur, gönül borcu ve şükran duygularıyla özge ediyorum. Kurtuluş Günümüz mutlu olsun diye konuştu.

İMAMOĞLU, IZZETINEFIS DEFTERİNİ İMZALADI

İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, itibar defterini imzaladı. İmamoğlu İstanbul aziz milletimizin topyekün verdiği savaş ile tarihte emsaline birkaç rastlanır bire bir ceht ve uğraş ile işgalden arındırılmıştır. Bu destansı savaş milletimizin ilişki ve kardeşlik içerisinde debi ettiğinde başarabileceklerinin tıpkısı göstergesidir dedi.

BAKANA TEŞEKKÜR ETTİ

Ekrem İmamoğlu Göztepe-Ataşehir- Ümraniye yer altı treni hattı ile ilgili attığı tivite Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati aracılığıyla eşit verilmesi ile ilişkin olarak Bu yazı onayı tıpkı yıldır bekliyordu. Sosyal medya üzerinden bu konudaki duyurumuzu yaptık. Kendisi de aynı hafta geçmiş imzaladığını söyledi. Islak imzalı kağıt henüz kurumumuza ulaşmadı. Onu bekliyoruz. Sayın bakana teşekkür ederiz. Bahsettiğimiz forma Göztepe-Ataşehir-Ümraniye Hattı dedi.

ATATÜRK’ÜN 1934 YILINDA KULLANDIĞI VASITA İLE SAMSUN’DAN GELDİ

İstanbul’un kurtuluşu amacıyla Samsun’dan arabası ile İstanbul’a gelen Muhammet Yıldırım Bu arabayı kendim yaptım. Bu araba 1934 yılında paşamızın o dönemde kullandığı aracın replikasıdır. Üzerindeki heykeller üstelik Mustafa kemal Atatürk Samsun’ a geldiğinde onu Samsun’de karşılayan Cevdet Yüzbaşıdır. Ben dolgunca aynı Atatürkçü olduğum üzere hakeza tıpkısı düşünüm aklıma geldi. Türkiye’yi gezerek arabayı tanıtmaya çalışıyorum dedi.

Tören böylecene Cumhuriyet Anıtı önünde dolgun fotoğraf çekildi. Tören, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisi ile akıbet buldu.

Share: