İsveç’te ikinci yılında Karabağ Zaferi kutlandı

İsveç’in başkenti Stockholm’dahi Azerbaycan’ın topraklarını Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ Zaferi kutlandı

Azerbaycan’ın Stockholm Büyükelçiliği, Karabağ Zaferi’nin 2. yılı dolayısıyla Filmstaden Sineması’nda bire bir kabul resmi verdi.

Azerbaycan’ın Stockholm Büyükelçisi Zajur Ahmadov’un ocak sahipliği yaptığı resepsiyona, İsveçli gazeteci Mikael Silkebergin, Azerbaycanlı gazeteci Acıma Telman Sadiğbaylı ve 80 nefis bir davetli grubu katıldı.

Azerbaycan’ın Stockholm Büyükelçisi Zajur Ahmadov, 30 yıl sonra antagonist işgalinden kurtulan topraklar ve şehitler üzere yâd haset programı yaptıklarını söyledi.

Ahmadov, “İsveçli gazeteci Mikael Silkebergin da aramızda, kendisi Şuşa zaferinden sonradan Şuşa’ya her an buranın zengin edebiyatından ve medeniyetinden çektiği belgeseli ilk kez burada yayımlıyoruz. Silkebergin’e bu filmden dünya çok teşekkürname ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Mikaiel Silkebergin birlikte Şuşa’da çektiği belgeselle Azerbaycan ve Şuşa’nın tarihi, kültürü, yazın ve musikisini elinden geldiği kadar tanıtmaya çalıştığını söyledi.

Azerbaycanlı gazeteci Telman Sadiğbaylı ise Karabağ Zaferi’ni 30 yıl gözlediklerini belirterek, bu utku sonrası gazeteci Silkebergin’in Şuşa’da uygarlık içerikli dokümanter çekmesinin kendilerini az çok bahtiyar ettiğini kaydetti.

Daha sonra gazeteci Silkebergin tarafından çekilen Şuşa’nın edebiyatı ve musikisinin anlatıldığı 40 dakikalık dokümanter gösterildi.

Share: