İtalyan zeytinyağı uzmanlarından Kilis Zeytin üreticilerine eğitim

İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğiyle, Kilis- İtalya Zeytin Programı öncesi İtalyan uzmanlar Kilis’te üreticilere eğitim verdi.

İtalyan Zeytinyağı tadım uzmanı Elvan Tevazulu Bottoni, zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia ve üzüm bağları uzmanı Valentina Favretto Kilis’e geldi. Kilis’te zeytinyağı üreticileri, fabrikaları gezen İtalyan uzmanlar, henüz sonradan üreticiler ile benzeri araya geldi. Kilis Valisi Recep Soytürk ile Şehremini Dünyalık Ramazan’ın bile katıldığı toplantıya mufassal aynı şekilde üreticilere yetişek verildi. Derinti sonrası bir açıklama işleyen İpekyolu Kalkınma Ajansı Kilis Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Çelik, Kilis zeytinyağını ulusal ve uluslararası tanıtımı amacıyla çalıştıklarını anlatım ederek, “Kilis zeytinyağının adalet ettiği yere ulaşması amacıyla çalışıyoruz. Kilis içerisinde ve dışında etkinlikler yapıyoruz. Etkinliklerimiz çerçevesinde da İtalya’dahi konusunda uzmanlar Kilis’e geldi. İtalyan heyeti, üreticilerimiz ile tıpkısı araya geldi. Onlara tecrübelerini anlattılar. Üreticilerimize eğitim bilimi veriyorlar” dedi.

Zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia, Kilis’te üreticiler ile bir araya geldiklerini anlatım ederek, “Ağustos ayı olmasına karşın zeytinyağı bereketli mahfuz durumdadır. Kilis zeytinyağı açısından gelişmekte potansiyeli olan benzeri şehirdir. İyi bire bir çalışmayla daha nitelikli zeytinyağına ulaşılacağını düşünüyorum” diyerek konuştu. – KİLİS

Share: