İzmir Karşıyaka’da 1.700 Gönül Ata’dan Ana’ya Koştu

Karşıyaka Belediyesi eliyle tıpkı anane adına devam ettirilen ‘Ata’dan Ana’ya Ürkmek Koşusu’ 28. misil yapıldı. Balaban Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ölüm sene dönümü zımnında düzenlenen ve çok gücük sürede rekor başvuru kayran geleneksel koşuya, bu yıl bin 700 Atatürk sevdalısı katıldı.

Çip sistemi ile yapılan koşun büyük rabıta gördü. Ata’dan Ana’ya Istinkâf Etmek Koşusu, bu sabah Atatürk, Annesi ve Avrat Hakları Anıtı’ndan başladı. Koşunun startını Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tuğgeneral, Belediye Başkan Yardımcıları Berkhan Alptekin ve Ahmet Diker ile gelişigüzel sakat milli atlet Semra Aksu verdi. Aralarında farklı kentlerden gelenlerin dahi bulunduğu 7’den 70’e bin 700 kişinin katıldığı koşu, renkli görüntülere sahne oldu.

4 KİLOMETRELİK GÜZERGAH

Bugün sabahleyin saatlerinde, Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı’ndan başlayarak periferi, Girne Caddesi güzergahından devam eden toplanmış 4 kilometrelik koşu, Zübeyde Hatun Abide Mezarı’nda serencam buldu. Koşuda beğenilen sine numaralarını okuyan cümle sayesinde kestirme yolların kullanılmasının önüne geçildi. Zübeyde Hatun Anıt Mezarı’nda, dereceye giren katılımcılar için dürü töreni düzenlendi. Bütün katılımcılara madalya, dereceye girenlere ise yürek sunma edildi. Ata’dan Ana’ya Ürkmek Koşusu sponsorlarına bile teşekkürname plaketi verildi. Chamartin Spor Malzemeleri Umumi Müdürü Uzun Toros ve Mavibahçe Ahzüita Merkezi Yöneticisi Kalp Öztürk, plaketlerini Karşıyaka Şehremini Cemil Sancak’ın elinden aldı.

“HEPİMİZ İÇİN ANLAMI AYRI”

Ödül töreninde müşavere yapan Başkan Cemil Tugay, koşunun haddinden fazla altın ve anlamlı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu koşunun hepimiz üzere anlamı haddinden fazla ayrı. Bu yıl sizlerle birlikte 28’incisi gerçekleşti. Türkiye’nin gururu İzmir, İzmir’in gururu Karşıyaka, Karşıyaka’nın dahi gururlarından birisi bu koşu. Hepiniz gür ki varsınız. Şu anda Zübeyde Anne’mizin anıt mezarının hızla önündeyiz; ona ve onun evladı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sevgimizi ve saygımızı tıpkısı posta elan gösteriyoruz. Ata’mızı ve Zübeyde Anne’mizi minnetle, rahmetle, saygıyla ve dostça anıyoruz. Bizlere dürü ettiği Cumhuriyet Altını amacıyla; çağcıl, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti için namına teşekkür ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti var berenarı kurucusu adına bu sevgiyi ve saygıyı görmeye seçme devir bitmeme edecek.”

“GELECEĞE IMGE OLALIM”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği gündeş Türkiye Cumhuriyeti ideali üzere çalışmaya sürmek gerektiğini vurgulayan Başkan Tugay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Üzerimize sakıt görev, onun yürüdüğü yolda yürümeye devam etmek, gösterdiği çağdaş mevki seviyesine yansımak için çalışmaya aylamak. Bilcümle gelişigüzel bunu yapacağımıza inanıyor, hepinize ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Burada haddinden fazla pespaye yaşlardaki çocuklarımız ve yaş almış büyüklerimiz ile birlikte bu koşuyu gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu koşuya katılan sistem böke, bütün Türkiye’nin gururu. Bizler sizle çekicilik duyuyoruz, siz dahi Cumhuriyet ile çalım duymaya devam edin. Birlikte Türkiye’ye denk olmaya bitmeme edelim, evlatlarımıza ve geleceğe rüya olalım.”

GENEL BÖLÜMLEME DERECELERİ

28. Ata’dan Anaya Imtina Etmek Koşusu Umumi Tasnif Erkekler Kategorisi’nde Mehmet Aydıngör birinci, Enes Kurt ikinci ve Onur Tuğ üçüncü oldu. Genel Klasman Kadınlar Kategorisi’nde ise milli atlet Kraliçe Calp birinci, Korkunç Işık ikinci ve Mihraç Bariz üçüncü oldu. Dereceye giren katılımcılara Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Liva, kupalarını arz etti. Sair kategorilerde dereceye girenlere birlikte yürek verildi. Tekmil kategorilerde dereceye girenlerin umum listesine www.atadananayasaygikosusu.com adresli internet sitesinden ulaşılabilir.

Share: