İzmir Selçuk’ta 3 Ekol Kapatıldı, Veliler Tepki Gösterdi: “Akp İktidarı Selçuk Halkını ve Çocukları Cezalandırmaya mı Çalışıyor?”

İzmir’in Selçuk ilçesinde 30 Ilk Teşrin Depremi sonrası kapatılan ve yıkılan 3 okulun yenilenip yine hizmete sokulamaması ağırbaşlılık yarattı. Binin üstünde mektepli evlerinden uzaktaki apayrı okullara müracaat etmek zorunda kalırken, veliler ve CHP Selçuk İlçe Örgütü matbuat açıklaması yaparak hükümete aksülamel gösterdi. Açıklamada, “Selçuk kabil kıtipiyoz ölçekli tıpkı ilçede 3 ekol binasının larp yetişek dışı kalması kabul edilebilir değildir. AKP iktidarı, Selçuk halkını ve çocuklarını cezalandırmaya mı çalışmaktadır?” denildi.

İzmir’in Selçuk ilçesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ortaokulu, 19 Mayıs Ortaokulu ve Martir Polis Ilgi Sezen Mesleki ve Maharet Rum Lisesi binaları 30 Ilk Teşrin 2020 İzmir Depremi sonrası hasar aldığı gerekçesiyle kapatıldı. Yıkılan ekol binaların yeniden yapılması üzere iş başlatılırken, aradan geçen 2 yıla yıkın sürede okullar hizmete alınamadı. İlçede yaşanan meslek sıkıntısı nedeniyle CHP Selçuk İlçe Örgütü ile veliler, bugün Selçuk 19 Mayıs Ortaokulu’nun önünde toplanıp matbuat açıklaması yaptı. Açıklamayı CHP Selçuk Cahillik Kolları Başkanı Mithatcan Durur okudu.

“OKULLARIMIZI GERİ İSTİYORUZ”

İnşaatları başlatılan fakat bitirilemeyen okullar dolayısıyla binin üzerinde mektepli ve velinin beraberinde öğretmenlerin bile mağdur olduğu vurgulanan açıklama şöyle:

“İlçemizde yıllardır ayrımsız ekol skandalı yaşanmaktadır. İlçemizin 3 okulunda okuyan çocuklarımız ve eğitim neferi öğretmenlerimiz, okullarından yoksun bırakılmaktadır. Nitelikli kamusal eğitimi doğruluk eden çocuklarımızın karşı karşıya kaldığı bu duruma halkımızın dikkatini soldurmak istiyoruz; okullarımızı kavrayışsız istiyoruz. 19 Mayıs Ortaokulumuz, Avrupa Birliği’nden alınan fonlara rağmen hala tamamlanamamıştır. Bu okulumuzda eğitim bilimi görmesi gereken kestirmece 350 çocuğumuz sınıflarından uzakta, apayrı okullarda yetişek almaya çalışmaktadır. 13 Kasım 2022’da tamamlanması planlanan inşaatta bibi bir arpa boyu nöbet alınamamıştır ve işi bitirmesi muhtemel müteahhit ortada yoktur. Gazi Ortaokulu’nun kestirmece 350 öğrencisi, Nisan 2022’üstelik tamamlanacağı ilan edilmiş olmasına rağmen okullarına kavuşamamıştır ve inşaatın hangi antlaşma biteceği belli değildir. Martir Polis Güçleri Ilişki Sezen Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesi’ne ise bibi kazma vurulmamıştır ve 600 öğrencisi okullarından ve mesleki eğitimlerinde dirimlik öneme sahip atölyelerinden mahrum bırakılmıştır. Depremin üzerinden tamlık 2 sene geçmişken hala ayrımsız iş yapılmamış olması rezalettir.”

“SORUMLUSU AKP İKTİDARIDIR”

AKP iktidarının eleştirildiği açıklama şöyle bitmeme etti:

“Selçuk üzere yoz ölçekli tıpkısı ilçede 3 okulun binalarının ansızın eğitim dışı kalması kabul edilebilir ayrımsız şey değildir. AKP iktidarının ilçemizi, çocuklarımızı, velilerimizi ve öğretmenlerimizi yüz yüze bıraktığı bu skandal sebebiyle tahminî 2 bin öğrencimiz, velilerimiz ve kestirmece 200 öğretmenimiz balaban güçlükler içerisinde yetişek hayatını sürdürmeye çalışmaktadır. Takkadak tün karanlığında servise binerek köylerden okullarına ulaşmaya etkin tezyifkâr çocuklarımızı hatırlatmak bile bu rezaleti anlatmaya yetecektir. Detaylı süredir ayrımlı düzlemlerde gündeme getirdiğimiz ilçemizdeki bu meslek skandalının çıktı acilen sona ermesi gerektiğini daha faziletkâr sesle dile getirmeye kararlıyız. Halkımızın parasını ve devletimizin cümle olanaklarını kendi iktidarlarının ve yandaşlarının çıkarları amacıyla kullanan AKP, gelişigüzel alanda olduğu kabil eğitimde birlikte çöküşe etmen olmaktadır. Geldiğimiz noktada ise imdi devletimiz planladığı kamu yatırımlarını düz yazı edecek yüklenici bulamamaktadır; bu zafiyetin sorumlusu AKP iktidarıdır. Cumhuriyet Halk Partisi adına, ülkemizi, 20 yıllık AKP iktidarının sonunda sürüklendiğimiz bu çöküşten hep alay malay kurtarmaya hazırız ve kararlıyız.

“CEZALANDIRMAYA MI ÇALIŞIYORLAR?”

Selçuk’ta yaşadığımız eğitim bilimi rezaleti ile ilgili namına selim ve meşru soruyu irdelemek isteriz: AKP iktidarı, yerli seçimlerde balaban farkla Cumhuriyet Altını Halk Partisi’ni yeğleme eden ve Uray Başkanımız Sayın Sürgün Ceritoğlu Sengel’i, gerçekleştirdiği her bakım ve başarıda balaban bire bir güçle destekleyen Selçuk halkını ve çocuklarını cezalandırmaya mı çalışmaktadır? Eğer bari bilinmelidir kim Selçuk halkı Belediye seçimlerinde olduğu kadar genel seçimlerde birlikte CHP’yi balaban benzeri güçle destekleyerek bu skandallar iktidarına akıbet vermeyi bilecektir.”

“BAYAĞI MÜŞKÜL ÇEKİLDİ”

Öğrenci velilerinden Zuhal Tatlıoğlu da sorunun çözümü için davet yaparak şöyle konuştu:

“19 Mayıs Okulu mektepli velisiyim. 19 Mayıs’ın huruç aşamasında yıkılacağı söylendi. O gün bayağı benzeri pürüz çekildi. Çocuklarımızı âdeta götürecek meslek bulamadık. ‘Cumhuriyet Okulu’na gidecekler, sunu yakın orası’ dendi ama oradaki okullar ortaokul öğrencisi. Yani sabahçı mektepli olmuyor. Çünkü bu çocukların öğleden sonraları kursları var. Cumhuriyet İlköğretim’e müracaat etmek zorunda kaldı çocuklarımız. Çocuklarımız şu an sabahın yedisinde okula gidiyor. Meridyen Düzlemi çıkıp eksantrik tıpkısı okula kurslara gidiyorlar. Bu sürecin aynı zaman önce bitmesini istiyorum. Avrupa Birliği Projesi dendi. Muayyen bir sürede 11 kamer zarfında biteceği söylendi. Çocuklarımız buradan mezun olacak. Korkarım ondan sonraki ayrıntılar amacıyla da bu kalın bitmeme edecek. Umarım bundan sonraki proses füru amacıyla çok elan bereketli tamam.”

“BİR DAKIKA ILK BİTİRİLMELİ”

Eğitim-Sen Selçuk Kelle Temsilcisi Rauf Köse okulların yapım sürecini yakından strateji ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Sabık yıl teşrinievvel ayında buradaki özge sendikalarla eş benzeri basın açıklaması yaptık. Bu matbuat açıklamasını METEM’in uğrunda yaptık. Bu basın açıklamasından bilahare evcil yetkililer kaymakam koca ve milli eğitim kaymakamlık müdürü bizi çağırdı. İnşaat halindeki okulların sürecini bizimle paylaştılar. Biz de bu okulların inşaatının tıpkı an geçmiş bitirilmesi gerektiğini söyledik. Onlar bu sürecin müstacelen biteceğini bize üstlenme etti. Benzeri yıl sonraları bu zamanda bu okullarda çokça bir ilerlemenin olmadığını ayırt ettik. Biz sendika kendisine öğrencilerimiz ve velilerimiz namına bu süreci takip ediyoruz. Yerel siyasetçilerden birlikte yerli yönetimlerden bile taleplerimiz bu okulların tıpkısı zaman evvel bitirilmesidir.”

“PLANSIZ YIKIMLAR YAPILDI”

Gündeş Yaşamı Sübvansiyon Derneği (ÇYDD) Selçuk Şubesi Başkanı Güçlü Huysuz ise şöyle konuştu:

“Bu meselenin teknik kısmına gelince genelde olduğu kabil yetmezliğin, yönetememenin ve plansızlığın tıpkı örneğini dahi burada görüyoruz. Önceleri bu ilçenin içerisinde üç okulun apansızın yıkıma gidilmesi doğrusu ayrımsız plansızlıktır. Buradaki yıkım kararları verilirken, ego tıpkısı zamanda inşaat mühendisiyim, bu hassasiyetlerin göz önünde bulundurulmadığını görüyoruz. Rapora gelindiğinde ego buna münasebetsiz raporu verirsem risk alırım, bittabi tekniğin gerekleri yapılmalı. Mesleksel bilgimle söylüyorum kim bu konuda haddinden fazla abes yıkımlar yapıldı. Ülkemizin süresince bulunduğu enflasyon, bu yönetimsizlik, plansızlık ve aksaklıklar korkarım kim, elan müddet gelecektir.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

OKUL ALANINDAN TAFSILAT GÖRÜNTÜ

BASIN AÇIKLAMASI

RÖPORTAJLAR

ÖĞRENCİ VELİSİ ZUHAL TATLIOĞLU

EĞİTİM-SEN SELÇUK SAKSI TEMSİLCİSİ RAUF KÖSE

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ (ÇYDD) SELÇUK ŞUBESİ BAŞKANI METİN ÇITAK

Share: