İzmir yerel haberleri: Dikili’de Hars, Edebiyat ve Hanek Rüzgarları Esti

Dikili Belediyesi, 10 dönme boyunca düzenlediği etkinliklerle 7’den 70’e mecmu ilçe sakinlerini edebiyat, kültür ve sanatla buluşturdu.

“Mektup Dikili’üstelik Pir” sloganıyla kent tarihinde aynı mebde imza atan Dikili Belediyesi, Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) iş birliği ile 22-28 Ağustos 2022 tarihleri ortada  “1. Dikili Pusula Günleri”ni düzenledi.

Dikili 75. Yıl Park’ında gerçekleşen 1. Dikili Betik Günleri’nin küşat konuşmalarını, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Saylav Veli Ağbaba, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ve YAYKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Elif Akkaya yaptı.

CHP Tümen Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Mebus Tekin Bingöl, CHP İzmir Mebus Amor Erdan Kılıç, CHP Ankara Mebus Saika Kayaç, CHP 25-26. Gün Saylav Zeynep Altıok, CHP Parti Meclisi Üyesi Yaşar Seyman talih gündemine ait görüşlerini, Tezkere Günleri süresince paylaştılar.

Etkinlikler kapsamında Emre Kongar, İhsan Eliaçık, Sedef Kabaş, Mine Söğüt, Sulh İnce, Tırsmak Öztürk, Şükrü Erbaş kabil ülkenin maruf gazeteci, yazar ve şairleri, musahabe ve imza etkinliklerinde okurlarıyla bir araya geldi. Tıpkı hafta boyunca binlerce tezkere seçeneği sunan 62 yayınevinin stantları Dikili ve şehir dışından mevrut vatandaşlardan pahal ilgi gördü.

DİKİLİ’DE 30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜNDE FESTİVAL COŞKUSU

Hars görüşme etkinliklerine açıklık vermeyen Dikili Belediyesi, 30-31 Ağustos ve 1 Eylül 2022 tarihlerinde 36. Dikili Hars, Demokrasi ve Iş Festivali’ni düzenledi.  Binlerce vatandaşın katıldığı 100. Sene Zafer Korteji ile 30 Ağustos Utku Bayramı’nın da kutlandığı festivalin önce gününde açılış konuşmalarını, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Ordu Mebus Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Dikili Belediye Reisi Adaletli Kırgöz yaptı.

Festival kapsamında büyüklük gündeminin değerlendirildiği panellere dil cambazı namına CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Saylav Uca Öztunç, CHP Faziletli Sıkı Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Tasavvur Bayraktutan, CHP Erdemli Sıkı Düzen Oturmuş Üyesi ve İzmir Mebus Dirayetli Çelik, CHP Öğür Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tasavvur Buyruk, CHP İzmir Saylav Uğur Icra Vekili, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, akademisyenler Prof. Dr. Sabah Yeli Davutoğlu Şenol Prof. Dr. Sulh Övgün, yöntem âlim Dr. Şanlı Kişi Taşcıer katıldı.

Festivalde Türkiye’nin bildirme esaslı müzik gruplarından Kullanılmamış Irlamak ve pop müziğin adlı isimlerinden Kükremek Uluğ hayalet aldı, Yıldırak ve Behzat Uygur Tiyatrosu’nun “Benzin Kardeşler” oyunu sahnelendi. Yazar- Direktör Nebil Özgentük’ün ” Cumhuriyet’e Uzanan Yol” ve “Kadınlarımız, Sulh ve Demokratlık” konulu dokümanter sunumları gerçekleşti.

3 dönüş süren festival süresince  Bağıntı Yolu’nda Aerobik Dans-Pilates-Yoga  etkinlikleri düzenlendi. Kadın Hakları Parkı’nda Dikili Belediyesi Çini-Seramik, Islak Çerge, Yağcıbedir Halı Nesiç Sergisi, Nurhayat Türkmen Gösterici Sergisi, Dikili Belediyesi Bala Fotoğraf Kursu Sergisi, Dikili Işık Kulübü’nün Karma Foto Sergisi stantlardaki yerlerini aldı. Çocuklar, Çekişme Tercan Tiyatrosu’nun palyaço, tahta kıç, palavra şişirme, yüz pentür, kukla ve tiyatral canlandırma etkinliklerinde tınlamalı çatlak geçirdi.

BAŞKAN KIRGÖZ: “DİKİLİ, 10 GÜN BOYUNCA EDEBİYATI, FIREZ  VE SANATI KIRCI MAHMUL YAŞADI”

Dikili Belediye Reisi Adaletli Kırgöz, “Site tarihinde aynı umde daha imza atarak ‘1. Dikili Pusula Günleri’ni gerçekleştirdik. Dikili’mizin sokaklarında edebiyat konuşuldu, şiirler okundu. Güneşin sunu fena hâlde battığı yer Dikili’mizde denizden sağlıklı meltemin getirdiği iyot kokusu, kitap kokusuyla birleşerek mecmu kenti sardı. Ülkemizin kızıl  edebiyatçılarını, yazarlarını, şairlerini, aydınlarını, siyasetçilerini imza etkinlikleri ve söyleşilerde halkımızla buluşturduk. 62 yayınevinin binlerce betik seçeneği sunduğu  stantlarımız kentimizde yaşayan ayrıca belde devlet ve ilçelerden gelen  haddinden fazla sayıda vatandaşımızın sargı odağı oldu” dedi.

“ŞIŞMAN ZAFER’İN 100. YILINI FESTİVALİMİZ İLE TAÇLANDIRDIK”

‘1. Dikili Pusula Günleri’nin arkası sıra 36. Dikili Firez, Demokrasi ve Mesai Festivali’ne dahi familya sahipliği yaptıklarını belirten Başkan Kırgöz, şunları söyledi:

“Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Balaban Zafer’in 100. sene dönümünde 30 Ağustos Bayramı’mızı halkımızın katılımıyla 100. Yıl Utku Korteji’i ile taçlandırdık. 3 periyot süren festivalimizde ülkemizin kızıl siyasa insanlarını, akademisyenlerini, sanatçılarını halkımızla buluşturduk. 1 Eylül Acun Sulh Günü’nü bile bu vesileyle kutlamış olduk. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum. Yıldız Ege’nin parlayan yıldızı Dikili’mizi kültür ve musahabe kenti etme yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz.”

Share: