Kahramanmaraş spor: Milli pehlivan Burhan Akbudak: Olimpiyat madalyasını Kahramanmaraş’a beyan etmek istiyorum

“Bu benim üzere olağanüstü değil. Bunu temas dönem görüntü ettim”

Haysiyet Eroğlu: Hisse Senedi’dan beklediğimiz 2024 Olimpiyat Oyunları’nda bökelik

Kaan ÜLKER/ BELGRAD (Sırbistan), – Dünya şampiyonu olan milli güreşçi Senet Akbudak, ” Kahramanmaraş’ta benzeri olimpiyat madalyası var, başkanımız bunu getirdi. İkincisini ego getirip, tarihe alay malay tanıklık etmek istiyorum” dedi.

Kibar Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen üslup 82 kiloda değerli madalyanın sahibi olan Hisse Senedi Akbudak, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Haysiyet Eroğlu ile birlikte duygularını paylaştı.”9 mahiye bire bir süreç amma benim üzere uzun tıpkı süreç” diyen böke pehlivan, “Ben güreşe başladığımda bana kendine alengir mümasil seç dediklerinde, kafamda bunu ararken, başkanımızın hemşerim olduğunu öğrendiğimde, dünya şampiyonu, olimpiyat ikincisi benzeri hemşerimiz olduğunu öğrendiğimde başkanımızı örnek almıştım. Kendime o günden bugüne hedeflerimi koydum. Bunu muvaffak olmak amacıyla gelişigüzel zaman hayal ettim. Kahramanmaraş’ta aynı olimpiyat madalyası var, başkanımız bunu getirdi. İkincisini ben getirip, tarihe gelişigüzel tanıklık etmek istiyorum inşallah. Hedefler bitmiyor. İnşallah çokça henüz fena hâlde şeyler olacak” diye niteleyerek konuştu. “BU BENİM İÇİN MUCİZE DEĞİL. BUNU HER AKTARILMA GÖRÜNTÜ ETTİM” “Bu kemerin bana getirdiği şey, aynı şaşırtıcı değil, ben onu vergi edebiliyorum” diyen milli pehlivan, “Bu benim amacıyla şaşırtıcı değil. Bunu rastgele zaman manzara ettim. Rastgele gün çıktı çalıştım. Avrupa Şampiyonası’nda mutsuz bire bir şekilde 5-0 öndeyken 5-5 kaybettim. O bütün anılarımızı kafama kazıdım. Başkanımızın da beni motive etmesiyle burada rakiplerimi üstelik yendim. Dünya şampiyonu olmadan güreşi bırakmayacağım diyordum. İnşallah henüz devamı gelecek. Kahramanmaraş’a ikinci olimpiyat madalyasını getireceğim inşallah. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Aldığım bu altın madalya ve kemeri, hep alnımın terini onlara dürü ediyorum. Cenabıhak yağmur eylesin” ifadelerini kullandı. EROĞLU: BURHAN’DAN BEKLEDİĞİMİZ 2024 OLİMPİYAT OYUNLARI’NDA ŞAMPİYONLUK Burhan’ın namına meze verdiğini söyleyen Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Haysiyet Eroğlu ise şunları söyledi:

“Senet geçen dünya ikincisi olmuştu. Ego o devir görevde değildim. Bu sene Macaristan’daki Avrupa Şampiyonası’nda şanssız ayrımsız karşılaşma yaptı. Haddinden Fazla kızdım ona üçüncü oldu. ‘Söz ver, seni bir tane affetmemin yolu Dünya Şampiyonası’nda birinci olacaksın’ dedim. Hüccet bana meze verenlerden birisiydi. Hüccet kabil sporcularla hangi büyüklüğünde övünsek, gurur duysak birkaç. Türk güreşinin ve Türk milletinin ihtiyacı var. Herhangi Bir şeyiyle kat sayı bire bir sportmen doğrusu. Tığ eskimemiş şampiyonlar çıkartacağız diye yola çıkmıştık. İlk Hisse Senedi’dan başladık. Hüccet’ın ayrı vadi var, benim hemşerim Kahramanmaraşlı. Hüccet Kahramanmaraş spor tarihindeki üçüncü acun şampiyonu oldu. Olimpik bir branşta oldu. Bu çok anlamlı ve güzelce. Yanılmıyorsam 1999’dan bilahare Kahramanmaraş’ta Harun Doğan’dan sonraları acun şampiyonu olmamıştı. 23 yıl sonraları Belgit’a şans oldu. Burhan’dan beklediğimiz 2024 Olimpiyat Oyunları’nda şampiyonluk. Bunu takanak yeteneği, cesareti ve gücü var. Seçme madde çalışmaya merbut. Bu madalya terden ve cesaretten yapılmıştır. Burhan, İstiklal Marşımızı söyletti. Türkiye Güreş Federasyonu namına şehitlerimizi atıfta bulunduk. Onlara dürü etti. 4 şehidimiz var. Mekanları behişt olsun. Tığ herhangi bir söylüyoruz, ayrımsız ölür, bin diriliriz diye. Biz onun cevabını vermiş olduk. Tanrı, devletimize, milletimiz bozulma vermesin. Senet’ın birlikte 3 kıta bronz madalyamız vardı. Selçuk Can bile burada değerli madalyayı kaçıran sporcularımızdan. İlk nöbet bizim dönemimizde madalya aldı. Onu ayrıca kutluyorum. Yunus Emre kendine inansaydı bugün dünya şampiyonuydu. O bile çokça nitelikli benzeri sportmen. O dahi üçüncü oldu. Büyük Cengiz ilk defa Acun Şampiyonası’nda takıma girdi, ilk acun şampiyonasında evire çevire tıpkı imtihan verdi ve acun üçüncüsü oldu.”

Share: