KAPIKULE’DE SULAR ÇEKİLDİ, İŞLEMLER NORMALE DÖNDÜ

EDİRNE’da evvel Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizgi Kapısı’nda etken olan bora yağmur sonrası yaşanan su baskında suyla dolan gümrük sahasında saffet çalışması tamamlandı. Gümrük sahasının temizlenmesinin ardından yaklaşık 6 saat çıkışlara mülga Kapıkule Eksen Kapısı’nda huruç amal başladı.

Meteorolojinin uyarısının arkası sıra Edirne’dahi cemaziyelevvel akşam saatlerinde kuvvetli yağmur deli dolu oldu. Bedaheten bastıran sağanak nedeniyle Kapıkule Çizgi Kapısı’nın giriş ve peronlarını su bastı. Avrupa’dan anavatanlarına yaz tatillerini gelip devir yoluna sabık gurbetçiler ve Bulgaristan’dan Edirne’ye alışverişe gelenler, gümrük sahası süresince akarsu baskınına maruz kaldı. İddiaya göre yağmur sonrası, gümrük sahası içinde tıkanan mazgallar suyun tahliyesini yapamadığı üzere meydan zarfında 1 metreye vasıl su birikintisi oluştu. Oluşan su birikintisi onlarca aracın içini suyla doldurdu ve haddinden fazla sayıda şalter arıza yaptığı amacıyla ilerleyemedi. Suyla yoğun arızalı araçlar polis güçleri ve gümrük çalışanların birlikte yardımıyla katmerli sularının enerjik olmadığı bölgelere itilerek götürüldü. Müfrit sularının hareketli olduğu alanlarda AFAD ve itfaiye ekipleri ile Edirne Belediyesi İtfaiye ve diğer araçlarla tahliye çalışması başlatıldı.

‘KAPIKULE SINIR KAPISI, 6 SAAT ÇIKIŞLARA KAPATILDI’

Suyla dolan gümrük sahası süresince sistemlerin çökmesiyle muamele yapılamadı. Suda mahdut mütezayit araçların beraberinde yokuş ayırmak için Kapıkule Çizi Kapısı bölgesinde derya oluşturan araçlarda ölçüsüz sularından etkilendi. Polis Güçleri ve güllabi ekipleri burada muntazır araçların park alanları ile sair tahril kapılarına yönlendirdi. Kapıkule Çizi Kapısı, 6 saatlik kapanmasının ardından yapılan boşaltma çalışmalarıyla çıkış işlemlerine açıldı. Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, suyla dolu gümrük sahasında incelemelerde bulundu. Araçların motor kısmı suyla dolması nedeniyle aksaklık fail gurbetçi ve Bulgaristan vatandaşları olayda gümrük çalışanlarını suçladı.

‘ARABAYLA 3 SAAT SUDA BEKLEDİK’

Avusturya’ya müracaat etmek için Yozgat’tan Kapıkule Çizgi Kapısı’na gelen Muttalip Dikmen, baran suyunun gümrük yokuş alanına dolmasının arkası sıra araçların ilerlemesine izin verilmediğini belirterek; Kapıyı açıp bizi 10 metre ilerlememize izin vermediler. Larpadak tufan var dediler.Buna benzeri tılsım alınmaz mı Seçkin sene aynısı oluyor. Diz kapağımıza büyüklüğünde az metre suyun zarfında arabayla bekledik, 3 saat. Evvel geldik, saat 3’e büyüklüğünde arabanın ortamında oturduk. Yurt sıhhatli olsun ifadelerini kullandı.

‘SINIRI ARABAYI İTEREK GEÇECEĞİZ’

Bulgaristan’ın Plovdiv kentinden Edirne’ye ahzüita için mevrut Gökhan Yordanov ise baran suyu zımnında aracının bozulduğunu söyleyerek; Araba bozuldu. Komple motordan akarsu aldı. Demincek bakalım ne olacak Geçişsiz çıkaralım onu buradan. Kimesne yardım etmeyecek bize. Buraya geldik, arkadaşlar var burada aktif, hem birlikte biraz ahzüita yaptık. Dönüşte burada kapadılar yolları, ne antre hangi çıkış belgesi. Biz içeride kaldık. Meşbu su doldu araba. Demin bilmiyoruz ne olacak. Araba çalışmaz oldu. Aniden bastırdı baran. Bıraksalardı bizi, bu zararı yaşamayacaktık. Şimdi aracımızı Bulgaristan’a büyüklüğünde iterek depar yapacağız dedi.

‘ARABAYI YEGÂNE BAŞIMA ÇIKARDIM’

Türkiye’den Almanya’ya dümbelek andırmak amacıyla Kapıkule Çizi Kapısı’na mevrut Ölçü Zerrin üstelik aracını baran suyu dolan gümrük depar bölgesinden biricik başına intikal etmek zorunda kaldığını belirterek; 5 kişiyiz.3 maaş çocuğum, 3 yaşında çocuğum, 10 yaşında çocuğum var. Aynı emanet de gelip genişlik azından, ‘Nedir Bir şeye ihtiyacınız var mı Acil tıpkısı genişlik var mı’ diye soran olmadı. Onları üstelik anlıyoruz. Haddinden Fazla sakil, çokça vehleten bastıran ve birdenbire gelişen tıpkı fenomen oldu ama kaldık suyun ortasında. Yağmur 10-15 zaman elan yağsa ego inanıyorum ki konu seviyesine, cam seviyesine çıkacaktı o su. O devir ne olacaktı, hangi yapacaklardı bilmiyorum. Hoppadak dışarıyı birleştirme etmekle meşguldüler. Dışarıdaki araçları tıpkı şekilde uzaklaştırmaya çalışıyorlardı. Ama içeriye kimse giren olmadı ben çıkıncaya büyüklüğünde. Ego çıkarken birlikte 5-10 araba vardı içeride. Kendim arabayı dışarı çıkardım biricik başıma. diye niteleyerek konuştu.Share: