Kapıkule’deki akarsu baskınının bıraktığı hasar dolaşma ağarınca ortaya daha çok

Kapıkule’deki su baskınının bıraktığı hasar çevrim ağarınca ortaya çıktı

EDİRNE – Edirne’de dağ yağmur dolayısıyla taşma yaşanması sonucu onlarca aracın çevrik kaldığı Kapıkule’de tahliye işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra arılık çalışmalarına başlandı.

Edirne’de geri akşam ezanı saatlerinde aktif olan bora yağmur Kapıkule Tahril Kapısı’nda akarsu baskınına illet oldu. Sıkıntılı dışına yokuş ayırmak amacıyla muntazır gurbetçiler ve Edirne’ye alay malay alışverişe mevrut Bulgarlar, araçlarında çevrili kaldı. AFAD, itfaiye aracı, polis güçleri ve açıkgöz ekipleri aracılığıyla akşam boyunca süren tahliye çalışmaları tamamlandı. Yatık artan vatandaşlar ve araçları gümrükte sakıncasız bölgeye boşaltma edildi.

“Araçların herhangi bir yerinden su akıyor”

Tahliye işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Kapıkule’de katışıksızlık çalışmalarına başlandı. Temizlik görevlileri peron ve gişelerde günahsızlık çalışmalarını tamamlayınca yurtdışına çıkış işlemleri yeniden başladı. Araçlarını su basan vatandaşlar bile, öz imkanlarıyla saflık çalışması yapıyor. Su ve çamurla kaplı araçların tırı vırı su baskınının boyutunu gözler önüne serdi. Araçların motorlarından ve egzozlarından daim su aktığı görüldü. Arızalı araçlar ise çekici yardımıyla kaldırılıyor.

“Tevakki Etmek dolu anlar yaşandı”

Akarsu altında kalan aracının çalışmadığını belirten Almanya’ya gidecek olan gurbetçi Necmi Doğan, “Birçok çevirgeç şuan çalışmıyor. Araçların bütünü akşam akarsu altındaydı” dedi.

Alışveriş üzere Edirne’ye gelen Mustafa Hüseyin, Bulgaristan’a dümbelek benzemek üzereyken araçlarıyla dominant suları ortasında kaldığını ifade ederek, “Aracımızı akarsu basınca kollar saygı yoğun anlar yaşadı. Mecburen arabayı burada bırakıp Edirne’de bulunan akrabalarımızın yanına gittik ve onların evlerinde kaldık” dedi.

Share: