Karabük’teki antika kent “Karaelmas Ekspresi” ile daha fazla seyyar çekecek

Geç Kalkolitik, Roma ve Er Bizans dönemlerinde yerleşme yeri kendisine mergup, ortaya çıkarılan mozaikler nedeniyle ” Karadeniz’in Zeugması” yerine mezkûr Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antika Kenti, Ankara- Zonguldak hattında baştan başlatılacak katar seferiyle elan aşkın turisti ağırlayacak.

İlçenin 3 kilometre batısında milattan geçmiş 1’inci yüzyılda kurulan ve milattan sonra 8’inci yüzyıla kadar yerleşim yeri adına mergup antika kent, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti Şevket Demiryolları (TCDD) vasıtasıyla başlatılacak Karaelmas Ekspresi seferiyle çekicilik merkezi haline getirilecek.

Ankara Garı’ndan akıntı edecek ve Çankırı üzerinden Eskipazar ilçesine haftada iki devir ati Karaelmas Ekspresi, 2003’te başlatılan ve yılın 12 ayı süren kazılarda ortaya çıkarılan Geon, Phison, Tigris ve Euphrates nehirlerinin yer aldığı, at, fil, pars, geyik ve grifon (musahabe tarihinde görülen anlaşılmaz bire bir hayvana verilen insanoğlu) kabilinden birçok hayvanın betim edildiği mozaiklerin sergilendiği antik kente gezmen taşıyacak.

Karaelmas Ekspresi ile antika kente gelecek ve 2 saat seyahat fırsatı bulacak ziyaretçiler, mozaiklerin beraberinde, şimdiye büyüklüğünde iki yunak, iki kilise, tıpkısı savunma yapısı, kaya mezarları, oyun, benzeri kemerli ve kubbeli çatı, abidevi kültik niş, sur, villa, ayrıksı anıtsal binalar ile bazen kült alanlarından çıkarılan satır ve ok ucu, 1600 almanak baskül ağırlığı, antika döneme ilişkin nukut, ölülere ilgili ferdî eşyalar ve 1800 yıllık adak levhası ile Roma askerine ilgili gene 1800 almanak çipo maskeyi de yakından görebilecek.

Karabük Valiliğince harabelik adına dönüştürülmesi için çalışmaların başlatıldığı antik kentte, gelecek turistler amacıyla karşılama alanı ve Geç Roma Konutu ile Kuzeybatı Nekropol Kilisesi’nde yolculuk alanı oluşturuluyor.

“Misafirlerimizi ağırlayarak lansman yapacağız”

Eskipazar Belediye Reisi Hüseyin Dönmez, AA muhabirine, Karaelmas Ekspresi’nin Eskipazar ilçesine gezmen taşıması üzere başlatılan çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi.

Ankara’dan koruyucu trenin Karabük’e geleceğini, dönüşte Eskipazar ilçesine gelerek 2 saat ıtlak vereceğini, bu tam turistlerin antika kenti gezebileceklerini anlatan Dönmez, “Trenin rotasına ilçemizi bile eklemiş olduk. Antik kentimizde turizm açısından tıpkısı girişim henüz atmış olduk. İlçemizi güzelce günler bekliyor.” dedi.

Katar seferinin beraberinde harabelik yeri çalışmalarının üstelik sonlanmasıyla turizm hareketinin bundan sonra artacağına meni eden Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“Karaelmas treni seferleri için iki posta derinti yaptık. Birisi Kalecik’te, başkası Firez ve Turizm Bakanlığında. Toplantıyı trenin duraklarının yer aldığı el ve kaza belediye başkanları ile havza milletvekilleri kendisine yaptık. Tren, daha saatleri belirlenmedi amma Ankara’dan kalkacak, Kalecik, Çankırı, Kurşunlu, Atkaracalar, Çerkeş ve Karabük’e gelecek. Turistler Safranbolu’de konaklayacak ve devrisi ahit dönüşte Eskipazar’a gelerek antika kenti gezecek. Burada misafirlerimizi ağırlayarak tanıtım yapacağız. İkramlarımız olacak.”

Dönmez, Ankara, Çankırı ve Karabük milletvekillerinin konuyu yakından strateji ettiklerini, yeryüzü kısa sürede seferlerin başlayacağını sözlerine ekledi.

“Eskipazar’ın kalkınmasında önemli etkiye topluluk olacaktır”

Hadrianaupolis Hafriyat Başkan Yardımcısı Arkeolog Sinan Ekinci de katar seferlerinin antika şehir amacıyla çok balaban olduğunu ifade etti.

Zaten var olan gezmen ilgisinin bundan sonra artacağını nâkil Rençper, “Karaelmas treni seferleri haddinden fazla önemli zira buraya zaten bilgisiz el altında ziyaretçi gelmekte. Hele evcil ve yabancı turistlerin yol uğrağı noktası. Harabelik yeri olmasıyla bile bu sayının artacağından şüphemiz yok. Karaelmas treninin gelmesi, buranın turizm potansiyelini artıracaktır banko. Bu bölgenin, Hadrianaupolis’in, Eskipazar’ın kalkınmasında heybetli etkiye cemaat olacaktır.” diye konuştu.

Share: