Karadeniz’de sürdürme ağları palamutla doldu

Kastamonu’nun Karadeniz sahilindeki ilçesi Abana’dahi tün sürdürme ağı atan balıkçılar ağlarını verimli palamutla topladı.

Gece denize açılan balıkçılar, serdikleri ağları beş altı saat sonradan çekti. Sezona artımlı tıpkı ser özne Abanalı balıkçılar, tuttukları kasalar dolusu palamutla barınaklarına dönmenin sevincini yaşadı.

Palamutta yaşanan feyezan tezgahlara da yansıdı. Hafta başı 60 ila 70 liradan müşteri bulan palamudun fiyatı iriliğine göre 20 liraya büyüklüğünde düştü.

Balıkçı Namık Çay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasretle bekledikleri sezona çoğalan benzeri başlangıç yaptıkları amacıyla mutlu olduklarını söyledi.

Palamudun bu zaman beniz güldüreceğini anlatan Öz, “Kestirmece 70-80 sandık palamutla avlarımızı tamamlayarak geri döndük. Şu dakika havalar ve balık sezonu tam istediğimiz kabil gidiyor, inşallah önümüzdeki günlerde çok elan bol olacak. Bu yıl özellikle ekim kocaoğlan içre balık çok elan verimli olacak kabil. Çizi bu yönde, umum balıkçılarımız için çoğalan olsun.” diye konuştu.Share: