Karahantepe, adlı dokümanter tarafından dünyaya tanıtılacak

Dünyaca adlı Amerikan göstergeç kanalı History Channel, neolitik dönemin önemli yerleşimleri beyninde saha alan Şanlıurfa’daki Karahantepe Harabelik Yeri’nin belgeselini çekiyor.

Göbeklitepe’deki yapıların benzerlerine rastlanan ve kazı çalışmalarının sürdüğü Karahantepe araştırma, kitap, film, belgesel, sıra ve filmlere bahis olmaya başladı.

Tarihi ören yeri, millî iletişim araçları kuruluşlarının yanında arsıulusal birçok yapıma imza atan senarist ve yönetmenlerin üstelik dikkatini çekiyor.

Dünyaca adlı Amerikan monitör kanalı History Channel, adlı programcılar Andrew Colins, ve Hugh Newman’ın de aralarında bulunduğu araştırman, yazar ve tarihçilerle Karahantepe Harabelik Yeri’nde belgesel çekimine başladı.

Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve kameraman Sait Apotr, AA muhabirine, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yabancı film ve prodüksiyon ekipleriyle işbirliği içre Türkiye’nin tanıtımına ve turizmine bindi sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Kanalın acun çapında haddinden fazla güç bir kitlesi ve takipçisi olduğunu hatırlatan Yardımcı, şu anda proje kapsamında artık dünya çapında öne sâdır tarihi mekanlara yöneldiklerini rapor etti.

Kanalın dünyanın ayrımlı antika site ve arkeolojik alanlarında 14 kısım çektiğini aktaran Apotr, 15’inci bölümün ise Karahantepe namına planlandığını belirtti.

Koruyucu, kanalın yaptığı belgesellerin her bir bölümünün 50 milyondan aşkın izleyiciye ulaştığına dikkati çekti.

Karahantepe’nin 1 saatlik tanıtımı yapılacak

Yaklaşık ayrımsız saat süresince Karahantepe’nin hat yoluyla dünyadaki cümle izleyicilere ulaştırılacağını tamlayan Havari, şöyle devam etti:

“Karahantepe değişik bire bir bakış açısıyla ele alınacak. Ayrımsız zamanda tarihsel tıpkı genel bakış sunacak olan programın sunucuları beyninde Amerika’dan mevrut 2 cesim yapımcı var. 2 çağ çekimler yapacağız. Elan evvel Göbeklitepe’da çekmiştik bu kez Karahantepe’birlikte elektrik yapılıyor. Bugüne büyüklüğünde olan 14 fasıl ortada Göbeklitepe dahi düzlük almıştı. Antrparantez Göbeklitepe ile Kapodakya ortada tıpkısı angajman olduğuna ilişik rey birlikte o bölümde vardı. Karahantepe’dahi az buçuk henüz derinlemesine tetkikat ve bu konuyla alakadar görüşler olacak. Az Buçuk dahi belgesel gizemi gereği şu zaman katıksız kendisine seçkin şeyi anlatamıyoruz.”

“Nazik aynı lansman ayağımıza geldi”

Yardımcı, acun çapındaki ayrımsız kanalın tıpkı saatini Karahantepe’ye ayırmasının çok yetişkin olduğunu dile getirdi.

Türkiye’deki gündüz envanterinin az dışında tanıtımının ülkeye vahim yardım sağlayacağına inandığını vurgulayan Havari, şunları kaydetti:

“Bu dokümanter aynı zamanda Hars ve Turizm Bakanlığının güçlükle dışı tanıtımları kapsamında de koskocaman tıpkı kayran edinmiş oluyor. Nazik bir tanıtım ayağımıza geldi. Bu önümüzdeki yıllarda henüz fazla ecnebi turistin Karahantepe’yi müzakere etmesine imkan tanıyacaktır. Sanıyorum bire bir kaç ay içinde kitap gerçekleştirilmiş evet ama bugünden kemiksiz güneş yüklemek akla yatkın olmaz. Bu kök kanalları izleyen amaç yığın normal seyircilerden farklıdır. Bu kanalları takip fail kütle çıktı maniple konumda olan gruplarda düz alıyor. Hem tarihi nikbet edenler hem gezginler amacıyla bu belgeseller acun çapında beyyine niteliğinde tıpkısı program oluyor. Göbeklitepe’den sonraları Karahantepe tanıtımı de yapıldıktan bilahare dünyada yavaş bir ilişki gördü. Şu anda bu bölgeyi tarihi anlamda bildirme serbest ele alabilecek olan acun çapındaki biricik çizgi birlikte tartışmasız rakipsiz arz haddinden fazla izlenen History Channel.”Share: