‘Karpuz tarlada kalmasın’ kampanyasıyla 400 titrem karpuz vatandaşa ulaştı

‘Karpuz tarlada kalmasın’ kampanyasıyla 400 titrem karpuz vatandaşa ulaştı

SAMSUN – Samsun’un Atakum ilçesinde belediye ve yandaş teşrikimesai ile başlatılan “Karpuz tarlada kalmasın” kampanyasıyla 400 ton karpuz vatandaşa ulaştı.

Atakum Belediyesi ile Samsunspor yandaş gruplarınca Bafra’daki lamba karpuzu üreticisine destek olmak için 10 devir evvel “Karpuz tarlada kalmasın” sloganıyla kampanya başlatıldı. Kampanya çerçevesinde kilosu 1 liradan üreticiden alınan karpuzlar, gine 1 liraya vatandaşa sunuldu. Atakum Kent Meydanı, Ömürevleri ve Yenimahalle’de kurulan tezgahlarda kilosu 1 liradan yerini kayran karpuzlara vatandaşlar ağır sıklet bağ gösterdi. 10 günde 400 ton karpuz vatandaşa ulaştı. sık sık karpuz tezgahlarını ülfet eden Atakum Şehremini Av. Cemil Savran, üreticilerle ve Atakumlularla ayrımsız araya gelerek kampanyayı yakından strateji ediyor.

“Değişik ürünler bile tezgahta yerini algı”

Kampanyanın Türkiye’da örneği olmadığını ve tümüyle hasbilik esasına dayalı olarak 10 gündür devam ettiğini anlatım eden Atakum Şehremini Av. Cemil Deveci, “Bu kampanya ile piyasayı dengelemeyi amaçladık. Üreticinin ürününü değerince satmasını, tüketicinin üstelik daha akıllıca fiyattan, sağlıklı karpuz yiyebilmesini istedik. Lamba Karpuzu olgunlaşıp kökünden koparıldıktan 8-10 dönem sonra yenemiyor, çöpe atılıyor. O yüzden bu süreçte tüketiciye ulaşması, üzerinde hassasiyetle durulması lazım. Biz bu görevi üstlendik. Başladıktan 3 dönme sonradan fiyatlar dengelenmeye başladı. 4 teklik 50 kuruştan, 1 liralık 80 kuruşa büyüklüğünde düştü. Biz 1 liraya alıyoruz ve 1 liraya satıyoruz. Bu fiyatlar dengelenip makul kar oranlarına ininceye büyüklüğünde devam edeceğiz. Hemen karpuzda değil sair ürünlerde üstelik yapacağız. Samsunlular, Atakumlular buna alıştı. Atakum Belediyesi bunu yapabilir. Ayrıksı kaza belediyeleri üstelik buna eş uygulamalar fora etmek istiyorlar. Burası Türkiye’nin tümünü besleyebilecek kapasiteye erbap Çarşamba ve Bafra Ovalarının olduğu bire bir kent. Samsun’daki büyük marketlerin hasat döneminde Adana’dan, Konya’dan im getirmemeleri gerekiyor. Buna ilişkin icraat yapacağız. Kendileriyle biricik biricik görüşeceğim. Olabiliyorsa aynı protokol imzalayacağız. Aynı teşrikimesai olmayacaksa tığ Atakum Belediyesi yerine karşılık dengeleme, ilişki tevlit görevimizi hesabına getireceğiz. Biz bu çalışmayla üreticiyi koruduk, emeğinin karşılığını aldı; tüketici makul fiyattan lamba karpuzu yedi ve fiyat dengelendi. Benzeri hamleyle birçok amacımıza ulaştık” diyerek konuştu.

“Karpuzlar 40 bin aileye ulaştı”

Komutan Savran, kampanyanın çokça degaje kesimlerde aksiseda bulduğunu söyleyerek, ” Viyana’daki Çarşambalılar duymuşlar. Onlar de arayıp ‘Çarşamba’nın ürünlerinde de ayrımsız şeyi yapacak mısın?’ diye niteleyerek soruyorlar. Yapacağız. Bu iki ovanın ürünlerinin değerince piyasaya ulaşması üzere elimizden gelen seçme soy gayreti göstereceğiz. Bu kampanya ile tahminî 400 titrem lamba karpuzu satıldı. Her kişinin 10 kiloluk karpuz aldığını düşünürsek bu karpuzlar 40 bin aileye ulaştı. 40 bin aile güzeşte 4 liralık 50 kuruştan aldığı karpuzu demin 1 liraya alabiliyor. Hele tarımla ilişik olan edipler, üreticiler müspet tepkiler verdi. Birlikte geleceğe müteveccih öneriler de almaya başladım. Önümüzdeki süreçte hem tüketimdeki hem bile üretimdeki paydaşları benzeri araya getirip pazarda fiyat dengesini oluşturacak buna benzer girişimlerde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Vatandaş memnun

Atakum Kent Meydanı’ndaki tezgahtan karpuz almaya mevrut yurttaşlardan Oran Amasyalı uygulamadan mutlu olduklarını anlatım ederek, “Karpuz değme tarafta 3 liralık 4 liraydı. Vatandaş yesin deminden 1 liraya. Deminden başkanımızla de görüştük, kıvançlı olduğumuzu söyledik. İki günde ayrımsız geliyorum, evde karpuz bittikçe alıyorum. Tığ bu mevsimde lamba karpuzu almaya alıştık amma millet çeyrek lamba karpuzu alıyordu. Şu durumda bu denk çokça gür. Aldığım karpuzlar üstelik haddinden fazla gür. Bıçağa karşı geliyor, öyle karpuzlar” dedi.

Bire Bir başka yurttaş İbrahim Doğan ise kampanyanın çokça evire çevire olduğunu söyleyerek, “Çiftçinin malının dışarıda kalmasındansa vatandaşın yemesi elan gür. Belediyemizin yaptığı çokça adamakıllı bir bakım. Henüz önceki dahi buradan lamba karpuzu aldım. Hepsi da haddinden fazla güzeldi” açıklamasında bulundu.Share: