Kars bili | Kars’ta kazlar besiye alındı

Kars’ta kış sofralarının vazgeçilmezi, lezzetiyle dünyaca ünlü kazlar, sözleşme dönemi öncesinde besiye alındı.

Kars’ın Susuz ilçesinde doğal ortamda büyüyen kazlar, sahipleri yoluyla besiye makbuz. Kars mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve sene boyunca bin benzeri emekle yetiştirilen kazlar, çayırlarda besleniyor. Çayırlarda sönümsüz kazlar, Susuz Çayı’nda yıkanıyor, konvansiyon öncesi besileri yapılıyor.

“Kazlar şita öncesi besiye makbuz”

Susuz’daki Alibaba’nın Çiftliği’nde yetişen Kars kazlarına bakıcıları gözleri kabil bakıyor. Rutin olarak bakımları yapılan kazlar, kış öncesi besi alıyor.

Kazların besiye alındığını anlatım fail Eren Karipoğlu, “Kesimlerine 2 kamer kaldı. Şu zaman beside, arpayla besliyoruz. Kar yağmasını bekliyoruz. Kar yiyen kazın hitit henüz içimli oluyor. Daha evire çevire oluyor. Şu an sabahleyin, nısfınnehar ve akşam daim beside, yemlerini hiç fire etmiyoruz” dedi.

“Sofralara pahalı gelecek”

Geçen yıllarda 250 liradan satılan kazların bu sene 400 liradan satılacağını ifade eden Karipoğlu, “Günce temizliği yapılıyor, hastalıklara karşı kişi arazimizde otlatıyoruz. Yemle gelişigüzel henüz bereketli oluyor. Fiyatları 300 ile 400 liradan masraf. Maliyetimiz arttı, giderlerimiz çok, giderlere göre biz dahi az buçuk üzerinde yok etmek zorundayız” diyerek konuştu.

Öte yandan kazlar, teşrinisani ayında kar yere düştükten, saftirik soğuğu gördükten ve kar yedikten sonradan kesilecek; kesilen kazlar kurutulduktan sonra sofralarda yerini alacak.

400 ile 500 liradan satışa sunulacak

Kars’ta şita sofralarının olmazsa olmazı olan kazların bakımı berenarı pres, yavru kabil bakılan kazlar, geçen yıl 250 liradan satılıyordu. Bu yıl ise küsurat maliyetlerden dünya 400 ile 500 liradan satışa sunulacak.

İlkbaharda başlayan ve sonbahara büyüklüğünde beslenen kazlar, kar yağdıktan sonradan kesiliyor. Kazların kar yedikten sonradan henüz içimli olduğuna inanılıyor. Kars ve ilçelerinde çok adına beslenen kazlar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa kadar nazik illere gönderiliyor. Kesilerek kurutulan kazların bire bir kısmı kentte mevcut lokantalara, tıpkı kısmı üstelik Kars dışına satılıyor. – KARS

Share: