Kars bili: Kars’taki turizmciler Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Transport ZIYAN ETMEK eliyle Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin 12 Açıklık’tan evvel başlamasını rica ediyor.

29 Mayıs 2019’dahi işletilmeye başlanan Turistik Doğu Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi gezi takvimi belirlendi. Yerli ve ecnebi turistlerin balaban bent gösterdiği Turistik Doğu Ekspresi, eskimemiş dönemde geçmiş seferini Ankara’dan 12 Ara 2022, Kars’tan ise 14 Ara 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Şark Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini tabir ederek, “Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi, Kars ve toprak turizminin heybetli itilaf kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Şarki Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonraları bölgeye kırıcı yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yeme, içme, konaklama, nakil ve konaklama anlamında yükseldi. Ancak bu trenin seferlerinin boşluk ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve bölge turizminin hele istemiş olduğu Turistik Şark Ekspresi seferlerimizin 12 Antrakt’tan ilk, şita sezonuna girerken son teşrin ortasında başlaması toprak turizmini henüz üstelik rahatlatacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki tıpkısı otelin müdürü olan Mehmet Kötü de Kars’ın şita turizmine kısık şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Şark Ekspresi seferlerinin bodur sürede başlaması Kars turizmi açısından çokça heybetli. Hele Turistik Doğu Ekspresi seferleri hangi büyüklüğünde erkene alınırsa turizmi o kadar rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki bambaşka ayrımsız otelin sorumlusu Senem Sun de otel olarak cemi hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Maşrık Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Gün Doğusu Ekspresi’nin elan er seferlerine başlamasıyla misafirlerinin sonbaharda bile yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, şita turizmi sezonu öncesi umum hazırlıklarını yaptıklarını bile sözlerine ekledi.

Turistik Maşrık Ekspresi, Ankara’dan cereyan ettikten sonradan Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: