Kars haberi… Kars’ta kazlar besiye makbuz

Kars’ta kazlar besiye makbuz

KARS – Kars’ta kış sofralarının vazgeçilmesi, lezzetiyle dünyaca adlı kazları, sözleşme dönemi öncesinde besiye makbuz.

Kars mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve yıl boyunca bin bir eziyetle yetiştirilen kazlar, çayırlarda besleniyor. Çayırlarda sönümsüz kazlar, Susuz Çayı’nda yıkanıyor, sözleşme öncesi besileri yapılıyor.

Kars’ın Susuz ilçesinde saf ortamda büyüyen kazlar, sahipleri eliyle besiye makbuz.

“Kazlar şita öncesi besiye alındı”

Susuz ilçesinde Alibaba’nın Çiftliği’nde yetişen Kars kazlarına bakıcıları gözleri kabil bakıyor, rutin namına bakımları yapılan kazlar şita öncesi besi alıyor.

Kazların besiye alındığını anlatım eden Eren Karipoğlu, “Kesimlerine 2 kamer kaldı. Şuan beside, arpayla besliyoruz. Kar yağmasını bekliyoruz. Kar yiyen kazın eti henüz içimli oluyor. Henüz güzel oluyor. Şuan sabahleyin, nısfınnehar ve akşam daima beside, yemlerini tek eksik etmiyoruz” dedi.

“Sofralara fiyatlı ati”

Geçen yıllarda 250 liradan satılan kazların bu yıl 400 liradan satılacağını ifade fail Karipoğlu, “Günlük temizliği yapılıyor, hastalıklara karşı, zat arazimizde otlatıyoruz. Yemle gelişigüzel henüz bol oluyor. Fiyatları 300 ile 400 liradan gider. Maliyetimiz arttı, giderlerimiz çok, giderlere bakarak bizde az buçuk üzerinde kaplamak zorundayız” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan kazlar Kasım ayında kar yere düştükten, budala soğuğu gördükten ve kar yedikten sonraları kesilecek, kesilen kazlar kurutulduktan sonradan sofralarda yerini alacak.

Kars’ta şita sofralarının olmazsa olmazı olan kazların bakımı berenarı el, çocuk kabil bakılan kazlar geçen yıl 250 liradan satılıyordu, bu sene ise küsurat maliyetlerden âlem 400 ile 500 liradan satışa sunulacak.

İlkbaharda başlayan ve sonbahara büyüklüğünde beslenen kazlar, kar yağdıktan bilahare kesiliyor. Kazların kar yedikten bilahare daha içimli olduğuna inanılıyor.

Kars ve ilçelerinde geniş adına sönümsüz kazlar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa kabil şişman illere gönderiliyor.

Kesilerek kurutulan kazların ayrımsız kısmı kentte bulunan lokantalara, tıpkı kısmı bile Kars dışına satılıyor.Share: