Karşıyaka’da Alzheimer Evi Açıldı. Bülent Tezcan: “Bu Icraat Birilerini Erinçsiz Ediyor”

Karşıyaka Belediyesi, yapımını tamamladığı Alzheimer Evi’ni Dünya Alzheimer Günü’nde hizmete açtı. Açım törenine katılan CHP Genel Komutan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP’li belediyelerin ellerindeki bütçeyi yer ferah şekilde kullanarak hizmet ürettiğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davaya üstelik değinen Tezcan, “Bakım edilmesinden muhtel olanlar, temelsiz bahaneler ile uray başkanımızı adliye kapısında sıkıştırmanın peşindeler” dedi.

Karşıyaka Belediyesi eliyle, Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi ve Veli Yaşlılık Bilimi Derneği gelişim birliğinde hizmet üretecek olan forma; kocaman oranda ati gözyaşı nüfusun yaşamını sürdürdüğü ilçede kebir benzeri ihtiyaca yanıt verecek. Bahriye Üçok Mahallesi’nde zaman yapılan küşat törenine CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Görgülü Saylav Bülent Tezcan, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Karşıyaka Belediye Reisi Cemil Liva, CHP İzmir Milletvekilleri Becerikli Polat, Sevda Erdan Tığ, Bedri Serter, Özcan Purçu, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Başkomutan Antrenör, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, sedir üyeleri, muhtarlar ile sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

TEZCAN: “SİYASETİN ANLAMI BUDUR”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Ziyalı Saylav Bülent Tezcan siyasetin insana raci hizmetler üreterek yapılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Belediye başkanlarımızın, domestik yönetimlerimizin bilcümle olanakları sunma verimli şekilde kullanarak toplumsal belediyeciliğin sunma aktif örneklerini gösterdikleri bu hizmet açılışları esasen bizim için politika yapmanın anlamını hayatın içre tamlık de adalet ettiği şekilde tarif etmenin aynı yolu. Siyasetin ayrımsız çok boyutu var. Televizyonda evet üstelik toplumsal medyada siyasetin ekseriyetle kavga, patırtı ya birlikte polemik tarafı dikkatimizi çekiyor, o tarafı belki elan gururlu oluyor. Haberlerde, sosyal medyada buna odaklanıyoruz. Esasta siyasetin merkezinde olması müstelzim bütün de bugün, burada yaptığımızdır. Hizmet hatırlamak, insana saplanmak, ihtiyacı gidermektir. İmkanları ayrımsız araya getirerek topluluk yararına benzeri şeyler üretebilmektir. Üretmeyi unuttuk, hazırı tüketmeyi huy haline getiren tıpkısı sosyete olduk evet birlikte önemsememeye alıştık. Rantçılığın haddinden fazla aşkın pirim yaptığı günlerden geçiyoruz. 9 ay içre bütçeden 205 milyar ürem ödenmiş; eğitime, toplumsal hizmetlere harcanandan ikmal be kat fazla. 85 milyon nüfusumuz, milyonlarca çocuğumuz var. Ekol öncesinden tutun ilkokul, ortaokul ortaöğretim ve milyonlarca gözyaşı almış büyüğümüz var. Hep bu proses süresince devletin bütçesini birileri bire bir şekilde hesap etmeden harcıyor kabil ama bizim belediyelerimiz halkın kendilerine yaşama ettiği bütçeyi kıvılcım harama göz dikmeden, değme damlasına dikkat ederek hakeza filinta amal amacıyla kullanmaya özen gösteriyor ve yaparsanız oluyor. Tığ da siyasetin bu güzelce yanını yerel yönetimlerimizin açılışlarında görmekten bahtiyar oluyoruz, çalım duyuyoruz, omuzlarımız sarp oluyor; teşekkürname ediyoruz, emeğinize afiyet başkanım.”

“YEREL YÖNETİMLERİMİZ SEFERBER OLUYOR”

CHP’li belediyelerin kendilerine ayrılan bütçeleri arz bereketli şekilde bakım üreterek asetat tıpkı biçimde kullandıklarını dile getiren Tezcan, bu çalışmaların ivedilikle bitmeme edeceğini vurguladı. Tezcan şunları söyledi:

“Bugün Karşıyaka Şehremaneti’miz Alzheimer Evi ve anaokulu atılmak için iki küşat yaptı. Biri çocuklarımız başkası gözyaşı almış büyüklerimiz ile ilişik. Toplumsal fehamet yekpare da bu; insanı merkezine alan, insana bakım fail ve ayrımcılık yapmadan onunla ilgili planlamayı doğumdan ölüme kadar ayrımsız bütün halinde ele alandır. Karşıyaka Belediyesi birlikte bu iki örnekle bunu göstermiştir. Içtimai çap kamusal kaynakları insanın mutluluğu amacıyla aynı yerde planlayıp adil dağıtır. Bizim toplumda yoksullaşmanın, sağlık adaletsizliğinin, çatlamaların bu büyüklüğünde arttığı tıpkı dönemde yerli yönetimlerimiz bilcümle imkanları kullanarak halkın can ettiği bütçeyi belirgin ayrımsız şekilde herif için harcamanın bin tıpkısı uz yolunu gösteriyor. Bu hizmetlerimiz bitmeme edecek, bu çalışmalar birilerini rahatsız ediyor tür. Buraya İstanbul Belediye Başkanı’mızın duruşmasına katıldıktan bilahare geldim. Hizmet edilmesinden sakim olanlar batıl bahaneler ile uray başkanımızı adliye kapısında sıkıştırmanın peşindeler. Bu hesapların hiçbir husus rapor etmeyeceğini biliyoruz, şehremaneti başkanlarımız hizmete odaklandı. 11 büyükşehir, iklim ve ilçe belediyelerimizde seferberlik yürütüyoruz ve biliyoruz ki bu kavim kendisini kucaklayanı kucaklamasını agâh. Namına dokunana karşılığını vermesini agâh. Zaman domestik yönetimlerimizdeki manidar dokunuşları milletimizin vereceği bitirme ile bütün Türkiye’dahi 85 milyona dokunabilmenin yolunu açacağız; bu milletin bütçesini bu milletin evlatlarına, büyüklerine yalnız bugünü değil yarını üzere da barış içinde, zenginlik ortamında, huzurlu bir Türkiye yapmak amacıyla seferber edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.”

“GİTTİKÇE AĞIRLAŞAN BİR SORUN”

“Zaman bizim amacıyla çekicilik günü” diye konuşmasına başlayan Karşıyaka Belediye Reisi Dr. Cemil Tuğgeneral ise Alzheimer hastalığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Bugün haddinden fazla yetişkin gördüğümüz, toplumdaki çok yüce ayrımsız yaraya benzeri kıvılcım da olsa ilaç ürettiğimize inandığımız aynı projenin küşat günü. Alzheimer hastalığı ülkemizde yaşanan metanetli çokça analog vakayiname hastalığın bire bir örneği ama maalesef sonuç 20 yılda ağırlaşan el sağlığı ve afiyet problemi süresince tedricen büyüyen tıpkı sorun alanı haline dönüşmüş hastalıklardan biridir. Nüfusumuz yaşlanıyor, bununla koşut yerine Alzheimer hastalarının sayısı dahi artıyor ama bu hastalıkta beklenenden daha fazla bir artış var. Bunun nedenleri henüz anlaşılabilmiş değil ama kasaba sorunları ile bağlantılı olabileceği söyleniyor. Ama illet her hangi olursa olsun parçalanmamış dünyada alelhusus nüfusu buğulanmış olan ülkelerde yavaş yavaş henüz ciddi tıpkısı iş haline geliyor. Bu hastalıkla ilgilendiren farkındalık maatteessüf toplumumuzda ehliyetli düzeyde değil. Bu hastalık saptanması gereken dönemde saptanamıyor, bunun sunu mefret nedeni üstelik hastalığın tanınmaması. Saptandığı ahit de ne efsus kim tıpkı husus yapılamaz kuzuluk geliyor. Halbuki er dönemde saptandığında uygulanacak tedavi ve tedavilerle ilerlemesinin gösterişli olduğuna dair kuvvetli tıpkı tatmin var.”

“İŞTE O GÜVENİLİR BULUNAK BURASI”

Karşıyaka’evet kazandırılan bu tesisin oldukça heybetli olduğunu vurgulayan Komutan Tuğgeneral konuşmasına şöyle devam etti:

“Zaman tahminî Karşıyaka’birlikte 7 bin civarında Alzheimer hastası olduğu söyleniyor. Buna alın bir şeyler fayrap etmek zorunda hissettik. Benzer örneklerini üstelik inceledikten sonradan ‘Bu alanda mesai yapmalıyız’ diye yola çıktık ve haddinden fazla güdük tıpkı sürede bu binanın yapımını gerçekleştirdik. Esasta maslahat bina yazmak değil, o binanın ortamında yapılanlardır. Biz bu tatlılıkla Alzheimer Evi’ne hapsedilmiş bire bir çalışmayı değil bütün Karşıyaka’evet yaygın bire bir farkındalık eğitim bilimi, bakım ve destek çalışması yürütmeyi düşünüyoruz. Rastgele Alzheimer hastasının evi bizim amacıyla bire bir düzentileme alanı olacak. Anca zamanlar oluyor ki insanlar hastalarını güdük mütemadi de olsa sevimli edecekleri güvenli tıpkısı bulunak arıyorlar, aha o bulunak burası olacak. Bu tesisin hastalara, züğürt yakınlarına haddinden fazla kızıl yardımları olacağına içten inanıyorum. Buranın oluşmasına katkı koyan eksiksiz mücahede arkadaşlarıma ve Alzheimer Derneği’hangi çokça teşekkür ediyorum; Karşıyaka’mıza hoş olmasını diliyorum.”

“MESAI VERENLERE TEŞEKKÜRNAME EDİYORUZ”

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Yazıhane Başkanı Belgin Karavaş ise şöyle konuştu:

“Kısaca 10 yıldır Karşıyaka’bile belediyemiz ile iş birliği içinde halkımızı brifing çalışmaları yaptık. Pandemi öncesinde Karşıyaka Şehremini’mız ile yaptığımız 21 Ilkgüz Alzheimer etkinliklerimiz ile gelişigüzel Cemil Başkanı’mızın tarih bakım evi konusundaki isteği ve çabasını haddinden fazla yakından gördük, çokça sevindik. Zaman Karşıyaka’de Alzheimer hastalanmış ve pestil yakınları için benzeri rüya yeşermektedir; Cemil Başkanı’mız, Uray Başkan Yardımcı’mız Dinamit Ceylan’a ve emeği güzeşte herkese çokça teşekkürname ediyoruz.”

SAĞLIK, BAKIM VE EĞİTİM

Bahriye Üçok Mahallesi’nde 5 katlı kendisine nesir edilen Karşıyaka Belediyesi Alzheimer Evi’nde, 650 metrekarelik yararlanma alanıyla Karşıyaka sınırları içerisinde dinamik hastalara ve yakınlarının yaşam kalitelerini artırmaya müteveccih hizmetler sunulacak. Tıbbi, ruh bilimsel ve toplumsal hizmetlerin bile verileceği merkezde Alzheimer üstüne farkındalık yaratmaya yönelik faaliyetler ile sayrı yakınları, bakım verenler, sağlık ve bakım profesyonellerine yönelik eğitimler bile planlanacak.Share: