Kasapoğlu: “Gençlerimizle yan yana birlikte olmaya devam edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz saha yerleştirmede tarihimizin yeryüzü faziletkâr ığrıp oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor toprak müdürlerinin bile çevrim içi katıldığı toplantıda GSB sıkıntılı başvuru sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek talim dönemi mikro başvurularına ilişin bir numara faz düzentileme sonuçlarını paylaşmak amacıyla toplantının düzenlendiğini anlatım fail Kasapoğlu, “800 mikro, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçkin alanda faziletli teveccühe mahzar bir enfrastrüktür ve yaşam alanı. Eksiksiz gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ gitmek istiyorum.” diye konuştu.

Cemi çalışmaların bilim odaklı şekilde ve baştan sona bire bir dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da analiz, planlama ve aplikasyon olarak 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Dubara sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini arz hareketli, bol şekilde işlek koordinasyonla tedvir etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açılış tarihleri diyar memleket ayrımlı oluyor. Tığ de bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli bağlılık kırcı tıpkı iş var. Bu adamakıllı çalışmaları evire çevire neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu eliyle sayısal olarak analiz edildi. Başvurusu meri sayılan öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve toplumsal boyut kriterleri esas alınarak yeniden ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde tıpkısı puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma andıran kalkmak kaydıyla akort yapıldı. Şayet o yurtta kayran bulunmayan ise arz mail farklı yurda nizam yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha elan var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha düzlük yerleştirmede tarihimizin arz yüksek olta oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sınırlı hizmetlerinin dünyada eşi tıpkı namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem da önce fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz fazla kapasiteye topluluk ancak altyapımız var. Bu de gurur ve şenlik vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların sonunda seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak için 41 el merkezimizde mecmu başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde cezbetmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını yeniden eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Mecmu Türkiye’miz birlikte altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına hep gelişigüzel çalışmaya devam edeceğiz. Tekmil gençlerimize sonuçlarımızın hoş olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz mümasil şekilde izlem etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”Share: