Kastamonu, Çankırı ve Sinop üzere 5 yıllık posta haritası belirleniyor

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Şimal Küçük Asya Kalkınma Ajansı (KUZKA) eliyle planlı TR82 Bölgesi 2024-2028 Yılı Nahiye Planı hazırlık çalışmaları kapsamında Kastamonu çalıştayı gerçekleştirildi.

Kastamonu, Çankırı ve Sinop’un 2024-2028 döneminde evolüsyon eksenlerine cephe verecek olan TR82 Bölgesi Mıntıka Planı hazırlıkları kapsamında KUZKA vasıtasıyla planlı ülke çalıştayları Çankırı ve Sinop’un ardından Kastamonu çalıştayı ile sona erdi.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, çalıştayı önemsediğini anlatım ederek, buradan çıkma verilerin haddinden fazla eşsiz olduğunu söyledi.

Çalıştay kapsamında ayrımlı konuların ele alındığı 7 ayrı tematik masada bire bir araya gelen kamu kurumları görevlileri ile sivil topluluk ve çağ temsilcileri, sorunların yanı sıra çözüm önerilerini konuştu.

KUZKA Umumi Sekreteri Serkan Genç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Rum Bölgesi’ndeki kâin sorunların ve bunlara hal önerilerinin getirileceği, bulunan potansiyelin henüz gani kullanılabileceği kesim planı hazırlık çalışması yürüttüklerini söyledi.

Tüvana, “Yedi tematik masada gelgel ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, hususi sektörden katılan temsilcilerimiz ilgili konu başlıkları çerçevesinde hal önerilerini, izlence ve proje önerilerini sunuyorlar. Yerelde mıntıka planlarının uygulaması tedarik çalışmaları kalkınma ajansları yoluyla yürütülüyor, Bakanlığımız da bu çalışmaları koordine ediyor. Üç ilimizde da bölge planıyla ait yaptığımız çalıştaylarımızı, zaman Kastamonu’birlikte gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile tamamlamış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Çalıştayda ortaya çıkan bilgileri Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına ileteceklerini dile getiren Gailesiz, şunları kaydetti:

“Mıntıka planları, bölgede mevcut illerin kâin potansiyelleri ve sorunlarının çözümüne yönelik bire bir kez haritasını içeren, öncelikleri ve stratejileri, amaçları net bire bir şekilde muayyen ve bunlar mıntıka gerçeklikleriyle ve ilmî verilerle kanıta dair politikalar üreterek hazırlanıyorlar. Tığ da hazırladığımız mıntıka planıyla bu illerimizin önümüzdeki 5 almanak dönemde odaklanacağı konuları ve öncelikleri belirlemiş olacağız. Bu havza planıyla belirlenen amaçlar ve hedefler doğrultusunda üstelik gerek kalkınma ajansı yerine bizler gerek de başka kurum ve kuruluşlar çalışmalarını buna ağır ezgi ayrımsız şekilde gerçekleştiriyor olacak. Bu anlamda nahiye planları önümüzdeki 5 yıla mum tutacak düzentileme olduğunu düşündüğümüzde az çok muhteşem tıpkısı say.”Share: