KASTAMONU – TBMM Başkanı Şentop Kastamonu Üniversitesinin akademik sene açılışında konuştu (2)

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde dünyada faal benzeri mevki haline getirmemiz gerekiyor. Bu savaş sadece siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, hareket dünyamızın, hepimizin eş aynı mücadelesidir. ” dedi.

Kastamonu Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı küşat töreninde mütekellim Şentop, eskimemiş yetişek öğretim yılının cemi öğrencilere yalabık olması temennisinde bulundu.

Kastamonu’nun Mili Mücadele’nin kilit şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Şentop, İstiklal Yolu’nun buradan başladığını hatırlattı.

Üniversitelerin Türkiye’üstelik kuruldukları, geliştikleri tarihten bu yana haddinden fazla büyük bire bir noktaya geldiğini söyleyen Şentop, alelhusus son 20 yılda darülfünun sayısında aheste artma olduğuna bel etti.

Şentop, “Şu zaman bakımından kamu üniversitesi yerine 131 üniversitemiz, varlık üniversitemiz olarak bile 78 üniversite var. Mecmu 209 darülfünun var. Değme ilimizde sunma bir iki bir üniversite bulunuyor.” diye konuştu.

Üniversitelerin açıldığı zamanlarda akademisyen ve fiziki nekais nedeni ile “Darülfünun fora etmek akilane mudur?” diye niteleyerek tartışmalar olduğunu anlatan Şentop, “Sonunda 2006’dahi açılan Kastamonu Üniversitemiz bugün geldiğimiz noktada 29 bine mümasil öğrenci ile hareketlilik gösteriyor. Zat akademisyenini yetiştirmiş durumda. Benzeri yerde üniversiteyle ilişik bu adımları alaşağı etmek gerekiyordu. Seçme şehirde benzeri üniversite olması ve üniversiteler arası nitelik yarışının bitmeme etmesi gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın değişim zarfında olduğunu vurgulayan Şentop, şunları dile getirdi:

“Dünya haddinden fazla koskocaman aynı değiş içinde. Yirminci çağ başlarında iki nazik savaşla acun düzeni kurulmaya çalışıldı amma gerçekte tıpkı düzen kurulamadı. Ayrımsız duruluk dönme, tıpkı devre arası kabil ortaya artık. Nitekim 20. yüzyılın sonlarında, 20. yüzyılın hep paradigmaları, birçok gelgel yapılış süreduran ayla geldi. Yaşanan pandemi ile bu arada değişimin hızlandığını görüyoruz. Aynı esas değişimi ile dahi karşı karşıyayız. en son yakın coğrafyamızda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile ortaya sâdır bire bir savaş var. Bu savaşın hemen bölgemiz değil hep dünyayı, dünya barışını etkileyebilecek bir cins kazanması gizil kendisine benzer gözüküyor.”

“Çatışmaların güç olduğu aynı coğrafyadayız”

Türkiye’nin çok kocaman bire bir coğrafyada vadi aldığına işaret eden Şentop, “Türkiye’nin jeostratejisi haddinden fazla büyük. Bunun bize kazandırdığı kimi avantajlar, kimi dezavantajlar birlikte var. Çatışmaların kırıcı olduğu bir coğrafyadayız. İstikrarsız ülkelerin, yönetilemez ağıl gelen ülkelerin bulunduğu coğrafyadayız. Irak, Suriye, ambargolarla köşeye sıkıştırılan İran, çabucak kuzeyimizde Ukrayna, Rusya, tıpkı yanımızda Yunanistan. Böyle ayrımsız coğrafyadayız.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’ye müteveccih zaman zaman gâh eleştiriler fail ancak dışındaki muhataplarımıza, ‘Hakeza benzeri coğrafyada sizin ülkeniz olsaydı herhalde uzun azıcık can imkanı bulamazdınız.’ diye tabir ettim. Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde, dünyada etken tıpkı devlet haline getirmemiz gerekiyor. Bu savaşım yemeden içmeden siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, gelişim dünyamızın, hepimizin eş benzeri mücadelesidir. Bakir bire bir dünya kurulacak ve 20. yüzyılın paradigmaları ile sürmesi cins değil.”

“Aynı merkezimizin olması geçişsiz”

Şentop, bilginin akla yatkın kullanılmasının önemine dahi değinerek şunları kaydetti:

“Tıpkı merkezimizin olması lazım. Yerlilik anlamında söylüyorum. Evrensel bilgiyi yapmak, o anlamda çokça bol erişmiş kalkışmak gereklidir ama yeterli değildir. Bunu en son Fetullahçı Terör Örgütü’nün karşılaştığımız yapılanmasında görüyoruz. Türkiye’nin bildirme zeki çocuklarını arz bol şartlarda yetiştirmeye çalıştılar ama onlar Türkiye’de darbe yaptı, anayasal düzene karşı geldi, 251 vatandaşımızın martir olmasına, 2 bin 550 civarında vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet verdiler. Haddinden Fazla dolgunca yetiştirilmiş tıpkı insanın ayrımsız zamanda Türkiye’ye ilişkinlik hissi zarfında olması geçişsiz.”

Kastamonu Üniversitesi Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, SELIM Öğür Kastamonu milletvekilleri Hakkı Anlayışsız ve Sağlam Çelik, CHP Kastamonu Mebus Hasan Baltalı, Şehremini Galip Vidinlioğlu, Bozuk Celal Bakanı Tasavvur Başesgioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Rençper da katıldı.

Share: