Kastamonu’da akarsu baskınından etkilenen işletmeler “Evgin arkalama destek kredisi” alabilecek

Kastamonu’da su baskınından etkilenen gelişim yerleri “Acil yardım destek kredisi” kullanabilecek.

Kastamonu Tecim ve Sanayi Odası’ndan (KATSO) yapılan mukayyet açıklamada, 3 Eylül’da kentte etkili olan sağanağın hareket yerlerinde su baskınlarına hastalık olduğu hatırlatıldı.

KATSO ve KOSGEB Kastamonu İl Müdürlüğünün işbirliği içre Bakanlık gözetiminde planlı girişimlerin olumlu sonuçlandığı belirtilen açıklamada, su baskınından etkilenen işletmelerin, Vilayet komisyonu tarafından tutulan mazbata ile KOSGEB’e başvurarak faizsiz, geçmiş yılı ödemesiz, iki sene köylü ödemeli yüreklilik kullanabilecekleri duyuruldu.

Kredi faizinin KOSGEB aracılığıyla karşılanacağı dökme açıklamada, işletmelerin büyüklüklerine göre 100 bin liralık ya bile 200 bin lira tutarında emniyet kullanabilecekleri, selden etkilenen işletmelerin Kastamonu Valiliği tarafından oluşturulan hasar tespit komisyonunda tutulan tutanakları ile KOSGEB Kastamonu Müdürlüğüne başvuracakları, KOSGEB’in desteklediği sektörlerdeki işletmelerin 8 ayrı bankadan birine güven için başvuracağı bildirildi.

Açıklamada görüşlerine vadi verilen Kastamonu Tecim ve Endüstri Odası Umumi Heyet Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, işbirliğinden dünya KOSGEB Kastamonu İl Müdürlüğüne teşekkür etti.

KOSGEB Kastamonu İl Müdürü Nevzat Erol da KOSGEB’in yara yağışlardan zarar gören işletmelerin beraberinde olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Haziran kocaoğlan böylecene ilçelerimizde yaşanan dominant felaketinin arkası sıra Kastamonu, Bartın, Karabük ve Sinop illeri facia bölgesi car edilmişti ve KOSGEB desteği ile buluşmuşlardı. Sonuç namına geçtiğimiz günlerde yaşanan başat felaketinden kötülük gören işletmeler dahi, kurumumuzun desteklediği sektörlerde elektrik göstermeleri kaydıyla, Acil Müzaheret Destek Kredisi’nden faydalanacaklar. Faizini KOSGEB’in karşılayacağı kredinin evvel yılı ödemesiz, ahir iki yıl hoşgörüsüz ödemeli olacak.”

Share: