Kastamonu’da Bozkurt ve Abana esnafı, selin peşi sıra yıpranmamış dükkanlarına kavuştu

Kastamonu’da geçen sene yaşanan selde, Bozkurt ve Abana ilçelerinde dükkanları yıkılan esnafa, bakir gelişim yerleri kura ile tasdik edildi.

Kentte güzeşte sene 11 Ağustos’ta yaşanan yeğin felaketinde şişman oranda hasar gördükten sonra yıkılan Bozkurt ve Abana Sıradan Uran Sitelerinin baştan inşası tamamlandı. Bozkurt Pespaye Sanayi Sitesine 52 dükkan ve 2 fabrika, Abana Aşağılık Endüstri Sitesine ise 40 dükkan yapıldı.

Bozkurt Kaza binasında düzenlenen kura töreni ile doğruluk sahiplerine dükkanları teyit edildi.

Kura törenine telefonla bağlanan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ahali birliğiyle yaraların sarılmaya devam ettiğini söyledi.

Dominant felaketinin üzerinden 1 sene 1 kamer geçtiğini hatırlatan Soylu, “Yeğin felaketinde ortadan kalkan Bozkurt ve Abana sanayi sitelerindeki dükkanların zaman ad çekme çekimi ile sahiplerine teslime dilmesi, bizim açımızdan onurdur. O günden itibaren kardeşlik ile bu afetin yaralarının sarılması üzere çabalama sarfiyat ettik. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı arkadaşım Hedef Çalım ile alay malay her meselenin anı anına takibini gerçekleştirdik.” dedi.

Yeni uran sitelerinin yapılması konusu gündeme geldiğinde Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştüklerini belirten Aristokrat, “O birlikte sayın Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilinde özellikle organize endüstri bölgeleri kalkışmak için umum Türkiye’de, ihsan topladı. O günkü miktarla 200 milyon liralık civarında tıpkı ihsan toplandı. Bu Kastamonu dışında selden etkilenen Sinop Ayancık ve beş altı ayrımlı kayran üzere toplandı.”diye konuştu.

Yapılan dükkanlar üzerine vukuf veren Aristokrat, “Abana’dahi zaman 40 adet aksiyon yeri var. Bozkurt’ta ise 52 nüsha hisse senedi yeri var. Abana’nın 28’i 90 metrekare, 12’si ise 180 metrekare. Bozkurt’un 24’ü 90 metrekare, 20’si ise 180 metrekare, 8 adeti ise 270 metrekare.” ifadelerini kullandı.

Dükkanların maliyetleri ile ilgili hikmet veren Soylu, şunları kaydetti:

“200 milyon teklik bağışın üzerine eklenmiş maliyetler bindi. O maliyetlerin tamamını oradaki hemşehrilerimizin konusunda bindirmek istemedik. Alelhusus 90, 180 ve 270 metrekare aksiyon yerleri üzere ilişik maliyetlere yönelik 10 sene süreli ifa kolaylığı oluşturduk. Dükkanlarla ilişkin yüzdelik 86’lık bire bir indirim yapıldı. Yani ödenen hacim esasen maliyetin yüzdelik 14’ü kabil tıpkısı miktar. 90 metrekare hisse senedi yerinin ilave maliyeti bağışlardan sonra 286 bin lira oldu. Onun yüzdelik 50’si karşılanıyor. Bu da 143 bin 370 lira. 180 metrekare aksiyon yeri üzere ilişik maliyet 573 bin liralık oldu, İndirimle birlikte o de 286 bin 740 liralık oluyor. 270 metrekare iş yeri olanlar 860 bin lira. Bu dükkanlarda bile ödenecek tutar 430 bin teklik. Nısıf yarıya anne maliyeti indirmiş olduk. Bu paralar bile 10 yılda ödenecek.”

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çalım ise gönderdiği videoteyp kaydında, körpe olsun dileklerini ileterek, “Bozkurt ve Abana Adi Endüstri Sitelerini söz verdiğimiz kadar arz güdük sürede yeniledik. Kerem, ulus yerine el ele verdik. Bodur sürede yaraları yok etmek için bütün birlikte seferberlik ruhu ile çalıştık. Kastamonu’nun afetlerden etkilenmemesi için yenileme çalışmasına başladık. ” dedi.

Törende mütekellim Vali Avni Çakırdoğan, çalışmaların tezce devam ettiğini belirterek, “Düzlük finiş noktasına yaklaştı. TOKİ evlerinin yapımı sürüyor. Sunu geç kasımda tasdik edilecek. Spor sahalarımız bitti. Köprülerimizin imalatları tamamlandı. 3. köprümüzün öğün bağlantıları yapılıyor. Bulaşıcı köprümüz 1 kamer içerisinde vatandaşımızın kullanımına verilecek. Site merkezindeki dükkanların yapımı bitmeme ediyor. Yıl bitmeden vatandaşlarımıza sunmak istiyoruz. Cesamet olarak sahada temas noktada çalışıyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ilbay Çakır, DOĞRU Fırka Kastamonu Milletvekili It Canlı Çelik, Bozkurt Kaymakamı Maksat Atıcı, Bozkurt Şehremini Yaşamış Yanık, Abana Kaymakamı Salih Ağar, Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül DÜRÜST Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü ve hak sahipleri aracılığıyla kâtibiadil nezdinde kura çekimi gerçekleştirildi.Share: