Kastamonu’da iple Kavgacı Kanyonu’na inip sırça terasın altında mekân temizliği yaptılar

Kastamonu’üstelik sırça terastan iplerle Kavgacı Kanyonu’na nazil 4 fahri, doğadaki çöpleri topladı.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Azdavay Kaymakamlığı, Azdavay Belediyesi ve Milli Parklar Dünya Dağları Şube Müdürlüğü aksiyon birliğinde geçerli “Kanyonu Temizliyoruz Projesi” kapsamında Turizm Fakültesi Öğretim Yardımcısı Bilgi Haberal, dokümanter yapımcısı Ademiyet Salcıoğlu, Artvin Yusufeli Alpinizm ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Güvenli Bülbül ile Erzurum İspir Belediyesinden Bülent Erkan, iplerle Çatak Kanyonu’nda mevcut sırça terasın altında 75 metreye inip temizlik yaptı.

Toplanan çöplerin doldurulduğu torbalar dahi iple yukarıya çekildi.

Bilgelik Haberal, AA muhabirine, tabiatı, kaynakları korumak ve sürdürülebilirliği tedarik etmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Kanyonda gübür olduğunu görmeleri üzerine içtimai sıkıntı projesi infaz etmek istediklerini belirten Haberal, “Dağcı arkadaşlarımızla cam ezgi terasından iplerle 75 metre kadar indik. 2 saat katışıksızlık yaptık. Sonra iple çıktık. Amacımız doğayı koruyup gelecek nesillere çoğaltmak.” dedi.

Adem Salcıoğlu ise farkındalık tasarlamak amacıyla yola çıktıklarını dile getirerek, “Turizm destinasyonlarında arz şişman dava, mekân kirliliği. Amacımız farkındalık oluşturmaktı. Kastamonu’muzda insanlara gösterebileceğimiz çokça evire çevire değerlerimiz var ancak bildirme nazik sorunlardan biri, mekân kirliliği. İnsanlar ambalajlarını, pet şişelerini ferah ferah gezdikleri yerlere bırakıyor. Natür, belde bizim, gelecek nesillerimize bozulmamış bir huy bırakmalıyız.” diye niteleyerek konuştu.

Bülent Erkan üstelik projeyi farkındalık düşünmek ve çevre kirliliğinin önüne bırakmak için hayata geçirdiklerini kaydetti.

Share: