Kastamonu’da şap paniği! 16 köye methal ve çıkışlar yasaklandı

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine merbut Aşağışehirören ve Yukarışehirören köyünde şap hastalığı görüldü. Şap hastalığının görülmesiyle birlikte Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hastalığın görüldüğü köylerde antre ve çıkışları yasakladı.

EFSANEVI PAZARI KAPATILDI

Ayrıca Taşköprü’nün Aşağışehirören ve Yukarışehirören köylerinde kestirmece 2 kilometrelik alanda karantinaya alındı. İki köyün karantinaya alınmasının peşi sıra hazırlık amacıyla Taşköprü Etkili Hayvan Pazarı üstelik ikinci bir emre kadar kapatıldı.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Öte yandan, Kastamonu’nun merkeze bağlı Kuzyaka bölgesinde 14 köyde şarbon hastalığı görüldü. Hastalığın görülmesiyle gelişigüzel Kastamonu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı ekipleri, Kuzyaka bölgesinde kâin 14 köyü karantinaya alarak methal çıkışları yasakladı. Şarbon hastalığının hayvanlardan insanlara geçebilen alelhusus akciğer ve deriyi etkileyen ayrımsız çor olmasından çevre Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri üstelik filyasyon çalışması yaptı. Sülale ocak gezen filyasyon ekipleri, temasta bulunan evet dahi hastalık belirtisi görülen vatandaşları takibe alarak tedavilerinin yapılmasını sağladı. Kuzyaka bölgesinde alınan tedbir ve önlemler sonrasında hastalığın etkisini yitirmesi ile birlikte karantina uygulaması kaldırıldı.

Share: