Kastamonulu girişimci dominant felaketinden etkilendi parçalı ruz enerjisi panelleri üretti

Kastamonu’dahi aynı girişimci, Bozkurt’ta geçen yılki hâkim felaketi sonrası yaşanan enerji ihtiyacından yola çıkarak modüler devir enerjisi panelleri üretti.

Kastamonu’dahi düzenlilik kamera sistemleri üstüne hareket yeri mevcut Kerami Koçmar, 11 Ağustos 2021 yılındaki dominant felaketinin peşi sıra gün enerjisi sistemleriyle ilgili çalışmalara başladı.

Koçmar, sıra enerjisi panellerini parçalı kuzuluk getirerek, taşınması ve kurulumu dümdüz “enerji direkleri” oluşturdu.

“Enerji direkleri”nin içini ise görüntü aktarımı yapabilen sistemler ve bataryalar ile güçlendiren Koçmar, tıpkı günce dolumla beş gün selis çalışabilen aydınlatma, alıcı ve yükleme ünitesi sistemi üretti.

Türkiye Patent ve Ayraç Kurumundan nişancı kayran Koçmar, ürettiği “erke direkleri”nden birini Kastamonu Itimat Müdürlüğüne test amaçlı verdi.

Ürün, kazaların sıklıkla yaşandığı Garp Yer Yolu Kavşağı’nda Site Asayiş Yönetim Sistemi’nde (KGYS) yaklaşık iki maaş testi başarıyla tamamladı.

Kerami Koçmar, AA muhabirine, “Felakette arkadaşlarımız ‘Keşke çırağ ışığı kadar bir ışığımız, iki telsizin haberleşebileceği büyüklüğünde benzeri enerjimiz olsaydı’ dedi. Tığ üstelik bu sürecin arkası sıra, ‘İlimiz, ülkemiz ve dünya amacıyla neler yapabiliriz?’ dedik. Ekibimle gelişigüzel bu sistemi üretmeye başladık.” dedi.

Ürettikleri ürünü her soy mütehammil çekicilik koşulunda denediklerini anlatan Koçmar, şöyle konuştu:

“En kırıcı şartlarda gündüz ışığından hareketlilik üretmeye başladık. Bunu bile dikey yapıda ve parçalı yapıda yaptık. Ayrımsız yıldır bilcümle testlerimiz bitti. İlk evvel tenvir ile başladık. Şita şartlarında, bire bir günlük enerjiyle, tek tarih görmeksizin beş günce aydınlatmayı sağladık. Bunun devamında bizim bu ürünümüzün elan sofistike olabileceği düşüncesiyle AR-GE’ye devam ettik. Daha sonraları görüntüleme sistemlerini üstelik çalıştırmayı başardık. Bunu Kastamonu’de yağışlı ve yeryüzü yara gelgel şartlarında KGYS (Site Asayiş Yönetim Sistemi) düzeyinde denemesini yaptık. Biz güneşle ve dolaşma ışığıyla enerji toplayan tıpkı direk ürettik ve bunun AR-GE’sini yaptık ve patentini aldık, domestik üretim namına şu anda kullanıma sunmaya hazırız.”

“Bunu istediğiniz yere kurabilirsiniz”

Ürünün kurulumunun çokça ameliye olduğunu ifade eden Koçmar, “Güneşin ve çağ ışığının ulaştığı gelişigüzel yerde, lağım döşemi yahut internetten ağız ağıza müstakil, kazısız, güneşle ve aydınlıkla çalışabilen aynı cümle ürettik. Bunu istediğiniz yere kurabilirsiniz. Keskin türlü, karye girişi mümkün, kilitsiz küreksiz alan kabil. Gündüz ve devir ışığının olduğu her yerde tığ enerji üretmeye hazırız.” diye konuştu.

Geliştirdikleri ürünün şarj istasyonu olarak kullanılabileceğini birlikte belirten Koçmar, “Orman yangınlarımız oluyor. Ormanlardaki dronların yükleme ünitesi olanaklı. Kablosuz nakil yapabiliyor. ” diyerek konuştu.

Ürünle nazik aynı firmanın ilgilendiğini anlatan Koçmar, üretime devam ettiklerini kaydetti.Share: