‘KATARAKT AMELİYATI GÖRME ENGELLI ETTİ’ İDDİASINA ANKET

TRABZON’dahi, akbasma şikayetiyle gittiği hususi ayn hastanesinde 4 kere operasyon geçirdikten sonradan enfeksiyon al sol gözünün rüyet yetisini kaybettiğini ve gözünden alınan numunelerin incelenmek üzere apayrı sökel ismiyle heybet hastanesine gönderildiğini öne süren Sebahattin Işıklı (62), suç duyurusunda bulundu. Hastanelere adli ve yönetimsel sormaca başlatıldı. Hususi ayn hastanesince “Eşsiz karışıklık ile karşılaşılmış olup, muktezi bilcümle işlemler uygulanmıştır” denildi. Oran hastanesinden ise “Beyyine inkâr yahut serencam vermeme söz konusu değil” açıklaması yapıldı.

Kentte faal işçi emeklisi Sebahattin Münevver, 28 Ekim’de, ayn tedavisi için başvurduğu hususi ayn hastanesinde yapılan tetkikler sonrası katarakt ameliyatına alındı. Ameliyatın peşi sıra taburcu olan Aydın, ağrıları bitmeme edince yeniden hususi hastaneye geldi. Burada 3 öğün henüz operasyon nâkil Entelektüel, iddiaya göre, enfeksiyon künde sol gözünde görme yetisini kaybetti. Tedavi sürecinde gözünden alınan numunelerin incelenmek için eksantrik marazlı ismiyle şevket hastanesine gönderildiğini öne süren Ziyalı, cürüm duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine hastaneler karşı adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Yaşadıklarını anlatan Sebahattin Aydınlık, ‘Katarakt üzere hususi göz hastanesine gittim. Ilk araştırma oldum sonra ameliyat. Operasyon sonrası ağrılarım devam etti. Sonraları baştan hastaneye gittim. Beni tekraren ameliyata aldılar. ‘Gözüm daha ferah görsün’ diye niteleyerek gittim, kör oldum çıktım. Ağrılarım tababet fakültesi hastanesinde 14 çağ yattıktan bilahare serencam buldu ama gözüm görmüyor. Öldüm, dirildim. Dirimsel tehlikem vardı. Çektiğim ağrılar dayanılmazdı. Şikayetçiyim? diye niteleyerek konuştu.

‘BİR GÖZLE GİRDİK, GÖRME ENGELLI GÖZLE ÇIKTIK’

Babasına otama sürecinde refakat fail İbrahim Münevver da ‘Toplam 4 defa babam özel ayn hastanesinde faaliyetler geçirdi amma onma bulmadı. Şu zaman babamın gözü görmüyor. İnsanlar özel hastaneye elan gür tedavi almak üzere gidiyor amma tığ özel hastaneye iyi tıpkısı gözle girdik, görmez benzeri gözle çıktık. Özel ayn hastanesinde babamın gözünden alınan hars kentte ayrımsız kerem hastanesine incelenmek üzere bambaşka züğürt ismiyle gönderildi. 2 şifahane için yanlışlık duyurusunda bulunduk. Sürecin takipçisiyiz’ dedi.

DEVLET HASTANESİNDEN AÇIKLAMA

Başka tutkun adıyla usulsüz kayıt yapıldığı kanıt edilen heybet hastanesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘Adı güzeşte hastanın gözünden alınan vitrous hazır para materyali hastanemize ulaştırılmış, hasta apayrı tıpkı esenlik kurumunda yatış yapıldığı için resmi kayıt yapılamamış ancak vitrous nakit materyalinin kızıl tıpkısı gereç olması, numunenin beklemesinin yaratacağı olumsuzluklar göz önüne alınarak, önemi ve aciliyetine binaen Başhekimliğin bilgisi dahilinde hastanemiz mikrobiyoloji laboratuvarında manüel yerine dizge kaydı olmadan çalışılmış, hastaya ait serencam doktoruna sözel kendisine simultane iletilmiş, parasız sahiplerine de daha sonra talepleri üstüne resmi namına teslim edilmiştir. Kesinlikle argüman edildiği kabil tıpkısı delil inkâr yahut serencam vermeme bahis konusu değildir’ denildi.

ÖZEL AYN HASTANESİNDEN AÇIKLAMA

Hususi göz hastanesinin yönetim kurulu başkanı Opr. Dr. Birey Kayaç üstelik mukayyet açıklamada bulundu. Işler ve otama sürecinin başarıyla tamamlandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘Katarakt tanısıyla başarılı bire bir cerrahi müdahale yaptığımız hastamız, ameliyat sonrası gerekli tıbbi otama verilerek, uyması gereken kavait üstüne bilgilendirilerek taburcu edilmiştir. Kontrolden bir gün evvel görmesinin azaldığını tamlayan hastamızın muayenesinde, endoftalmi dediğimiz, maalesef akbasma ameliyatı sonrası karşılaşabildiğimiz ayrımsız karışıklık geliştiği görülmüştür. Hastamıza bire bir ahit, endoftalmide yapılması gereken vitrektomi ameliyatı yapılarak devamında müstelzim tıbbi tedaviler uygulanmıştır. Endoftalmi, akbasma ameliyatı sonrası, literatürde de görüleceği üzere cemi dünyada ve maalesef ülkemizde da karşılaştığımız bir komplikasyondur. Liyakatli, problemsiz ameliyat sonrası hakeza eşsiz aynı komplikasyon ile karşılaşılmış olup, bu problemin yönetimiyle ilgili süreçte gerekli cümle işlemler uygulanmıştır. Hastamızın durumu, istenmeyen durum ihtimali ve otama süreci için lazım vukuf hekim odamız eliyle CİMER ve ilişkin kurumlara iletilmiştir. Hastanın yaşadığı bu istenmeyen durum, hekim namına bizi birlikte içten üzmüştür.?

Share: