Katıldığı ilk arsıulusal şampiyonada ikinci olan Rojda, kasıt yükseltti

Hakkari’de özel harekat polisinin yetiştirdiği 13 yaşındaki judocu Rojda Kanat, ilk kez katıldığı uluslararası aynı organizasyonda sim madalya kazanarak kentin gururu oldu.

Arkadaşlarının antrenmanlarından etkilenerek başladığı judoda yeteneği fark edildikten sonra Polisgücü Spor Kulübü bünyesine alınan 9. sınıf öğrencisi Rojda, elde ettiği başarılarla ayn dolduruyor.

Özel Harekat Şube Müdürlüğünde vazifeli polis güçleri memuru ve judo antrenörü Düş Özcan Saka’nun yetiştirdiği başarılı sporcu, Yozgat’ta 19-20 Mart’ta planlı Ekol Sporları Yıldızlar Judo Türkiye Şampiyonası’nda değerli madalya kazanarak adından küçümseme ettirdi.

Ardından Kahramanmaraş ve Sivas’ta planlı şampiyonalarda üstelik yetişkin başarılara imza atarak milli takıma katılan Rojda, 3-4 Eylül’üstelik Yunanistan’dahi gerçekleştirilen Yıldızlar Balkan Judo Şampiyonası’nda uğraş etti.

Kariyerindeki önceki uluslararası organizasyonda rakiplerini geride bırakarak Balkan ikincisi olan milli sporcu, kendine yıpranmamış misyon adına belirlediği Avrupa ve olimpiyat şampiyonlukları için hazırlıklara şimdiden başladı.

Başarılarıyla kente, ailesine ve antrenörlerine şişman gelgel yaşatan Kanat, bundan sonraki müsabakalarda de bereketli sonuçlar alarak Türk bayrağını göndere çektirmeyi hedefliyor.

Rojda: “Benzer biri olmak istiyorum”

Rojda, AA muhabirine, Türkiye’de düzenlenen şampiyonalarda elde ettiği başarılarla milli takıma yükseldiği üzere bahtiyar olduğunu belirtti.

Milli formayla ancak dışında ilk defa katıldığı organizasyonda sim madalya kazanmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Rojda, şunları aktardı:

“Çokça mutluyum. Ailemi gururlandırdım. bundan sonra dahi zer madalyalar amacıyla savaş edeceğim. Hakkari’nin adını çıktı ifşa etmek istiyorum. Polisgücü Spor Kulübü sporcusuyum. Hocalarımız bizimle çokça yakından ilgileniyor. Kulüpteki değişik sporcular bile birçok mertebe aldı. Kente geldiğimde üstelik beni çokça iyicene karşıladılar. Mutluluktan ağlayacaktım. Okulda ve sporda emsal biri tutmak istiyorum. Kollar bu başarılardan çok etkileniyor. Ailemi gururlandırdığım amacıyla haddinden fazla sevinçliyim. Bu başarıları elde etmemde bana destek sunan Sayın Valimize, İl Güvenlik Müdürlüğümüze ve hocalarıma haddinden fazla teşekkürname ediyorum.”

Antrenör Düş Özcan Saka: “Olimpiyatlara kadar başvurmak istiyoruz”

Antrenör Umut Özcan Sucu birlikte bu başarıların nazik emekler sonucu elde edildiğini dile getirerek, Yunanistan’daki organizasyona Rojda ile alay malay katıldıklarını, kendisinin üstelik milli topluluk antrenörü namına fariza aldığını ifade etti.

Rojda’nın finalde milli bando arkadaşına yenilerek ikinci olduğunu anlatan Sucu, “Tığ da orada bayrağımızı bildirme ongun şekilde künde ettik. İstiklal Marşı’mızı okuttuk. Bizler için muhteşem olan buydu. Rojda, ümitler kategorisinde üstelik Avrupa ve Dünya şampiyonalarında mücadele edecek. İnşallah kota alıp bu sporcumuzla olimpiyatlara kadar gitmek istiyoruz. Polisgücü Spor Kulübü olarak sonuç iki senede bir nice branşta millî ve uluslararası arenada sayımsız madalya elde ettik. Bu spora mesai yöneltmek lazım. Alt yapıdan yetişen birçok sporcumuz dahi var. Rojda gibi sporcularımız bile onlara racon misal oluyor. İnşallah onlar bile ablaları kabil genişlik balaban organizasyonlarda ülkelerini en iyi şekilde oyun ederler.” diye niteleyerek konuştu.

Zehra Angıç: “Ondan elan nazik dereceler bekliyoruz”

Kızının başarısından balaban mutluluk duyduklarını belirten esas Zehra Kanat dahi bu süreçte emeği güzeşte herkese teşekkürname ederek, “Kızım muvaffakiyetli ve bereketli ayrımsız öğrenci. Ondan elan şişman dereceler bekliyoruz. Tıpkısı şampiyona alırsa daha üstelik bahtiyar olurum. Kızımla alım duyuyorum. Onun yarışmasını faal izledik. Adamakıllı kızım başarılarıyla hep göğsümüzü kabartacak.” ifadelerini kullandı.

Share: