Kavim İş Hanı’nda boşaltma muamması

Ankara’nın sunma sakat çarşılarından Budun İş Hanı içerisinde kimliğini ve hangi kurumdan geldiğini açıklamayan tıpkı sevimli, mezun olduğunu söyleyerek bire bir kuyumcuyu zorla tahliye etmeye çalıştı. Çarşı esnaflarından Bircan Hazer, “Mahkeme Kararı var kesinlikle buradan çıkacaksınız diyorlar ve etiket ibraz etmiyorlar. Tehditkar ayrımsız şekilde, ‘Biz görevimizi yapıyoruz, kimesne bize karışamaz dediler” dedi.

İddialara bakarak, Ankara’nın tarihi çarşılarından biri olan Kavim İş Hanı içerisinde, “Cevahirci Kıray” isimli ayrımsız dükkan kimliğini ve nerden geldiğini belirtmeyen aynı kişi vasıtasıyla zorla tahliye edildi. Çilingirle kapıyı açmaya etkin özlük, komşu esnafların itirazı üstüne dükkan sahibini bekledi. Cevahirci sahibi geldiğinde ise acilen dükkanı boşaltmaları gerektiğini rapor ederek içeriyi boşalttı. Yandaki esnafların da sebebiyle Kuyumcu Dilaver Biçer belli tıpkı ücret ödemesinden bilahare tahliyenin durdurulabileceğini öğrendi. Bunun üzerine gelişigüzel bilgilendirme yapmadan dükkanı boşaltmaya etkin nüfus, ortadan kayboldu.

“Bana sebep böyle gâvurluk ettiler anlayamadım”

Kuyumcu Kıray Biçer, “Bizi on yılı doldurduğumuz amacıyla çıkartıyorlar. Kanunda kaidede bu varmış ama tığ vergimizi kiramızı ödüyoruz. Bana dükkanı boşalt diye niteleyerek bir anda gelindi. Tıpkısı tarih mevdu ama avukatım bana malumat vermedi. Bana neden hakeza merhametsizlik ettiler anlayamadım. Tığ, bunun bir yolu yordamı var mı genişlik azından onu söyleyin dedik. Hiç havari olunmadı ve manipülasyon yapmadı” diye konuştu.

“Dükkanımızı cebren boşaltma ettiler”

Çarşı esnaflarından Bircan Hazer ise, “Sabah saatlerinde burada tıpkısı kalabalık oluştu. Arkadaşlar etiket ibraz etmediler. Nerden geldiklerini söylemediler. Ellerinde hemen dosya vardı. Dükkanı açmaya çalıştılar. Dükkanın kiracısı burada değildi. İzin vermedik, dedik ki ‘kendisine ulaşalım, gelsin onun nezaretinde vacip olan işlemleri yaparsınız’. Esnaf arkadaşımız geldi. Amma çokça acele etmeye ve aynı zaman evvel tahliye etmeye çalışıyorlar. ‘Mahkeme Kararı ver banko buradan çıkacaksınız diyorlar’ ve etiket ibraz etmiyorlar. Tehditkar bir şekilde, ‘Biz görevimizi yapıyoruz, kimse bize karışamaz dediler’. Tığ ahit kazanmaya çalışıyoruz, avukatımıza ulaşmaya çalıştığımız halde biricik kelimeyle dükkanımızı zorla tahliye ettiler” ifadelerini kullandı.

Mağdur Kıray Biçer’ in eşi Okumuş Biçer ise, ki olduğu mahsus olmayan bir şahsın muamele eden memuru tez ettirip işlemi hızlandırmaya çalıştığını, tahliye işleminin durdurulma imkanı varken işleminin zahir durdurmaları gerektiğini açıklamadıklarını anlatım etti. – ANKARAShare: