Kazak Gazeteciler Balıkesir’de

Türk Dili Mütekellim Gazeteciler Vakfı düzenlediği organizasyonla Kazakistanlı gazetecilere Balıkesir’i tanıttı. Mangiz Başkanı Naziya Joyamergenkızı Bissenova başkanlığında Kazakistan’dan gelen gazeteci, radyocu ve televizyoncular türlü ziyaretlerde bulundu.

Dört günlük programla Balıkesir’e gelen Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı üyesi Kazakistan heyeti, kentin tarihi yerlerini müzakere etti. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çıpa ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi marifetiyle ağırlanan heyet antrparantez Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Iletişim Araçları Merkezi ve Matbuat Müzesi’ni gezdi.

Programın ilk gününde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin seziş projeleri beyninde düz düz Çamlık Rekreasyon Alanını gezen Kazak Gazeteciler burada BALMEk kurslarını, Budun Kütüphanesi’ni, Dijital Cahillik Merkezi’ni ve Balıkesir’in tarihi Zağnos Vakarlı Camisini gezdi. Kazak gazeteciler ziyaretlerinin ikinci günü ise Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Medya Merkezi ve Basın Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Evcil gazete ziyaretleri de işleyen Kazak Gazeteciler daha bilahare Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan ve Büyükşehir Belediyesi Basın Ofis Başkanı Taner Korkmaz’la aynı araya geldi. Kazakistan heyeti serencam olarak Balıkesirli basın mensuplarıyla yemekte buluştu. Kazak Gazeteciler Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz’a misafirperverliğinden ufuk Kazakistan Milli kıyafeti olan Çapan Kostümü hediye etti.

Naziya Bissenova: “Balıkesir’e konuk olduk”

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Medya Merkezi ve Basın Müzesi’ni gezdikten sonra değerlendirmede bulunan Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Joyamergenkızı Bissenova, “Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı’nın Kazakistan’daki üyeleri iki yıl önceki Balıkesir’e katılmak üzere hazırlanmıştık. Pandemiden etraf Balıkesir’e aynı çeşit gelemedik. Dün da Balıkesir’e geldik. Gelmeden evvel Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çıpa’le görüşerek Büyükşehir Belediyesi ile birlikte izlence hazırladık. Haddinden Fazla pir benzeri izlence oldu. Sıhhatli olsun Ramazan Çıpa başkanımız ve hile kurulunun misafiri olduk. Cemiyet binasında incelemelerde bulunduk. Burada yalnız müteharrik gazeteciler değil Balıkesir’e izlerini bırakan hayatta sıfır gazetecileri da unutmamışlar. Bu haddinden fazla fena hâlde aynı çizgi ve gelecek nesiller amacıyla bile çok yetişkin. Onun amacıyla Ramazan Çıpa ve yönetimine teşekkür ediyoruz. Burada benzeri derinti arkadaşımız, dostumuz oldu. Maatteessüf Kazak Gazeteciler Türkçe anlayamıyorlar ama burada Türk meslektaşlarıyla tanışıp kaynaştılar. Bu birliktelik cömert iki ülkenin birbirini tanımasına çokça faydası var. Kazak Gazeteciler Balıkesir’i tanışacaklar ve Kazakistan’a döndüklerinde Balıkesir ve Türk kardeşlerini orada tanıtacaklar” diyerek konuştu.

BGC Başkanı Ramazan Çıpa: “Balıkesir’i meslektaşlarımıza tanıtıyoruz”

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çıpa ise Kazak Gazetecileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye Cumhuriyeti üzere makro olan Türkçe Cumhuriyetlerden biri olan Kazakistan’dan meslektaşlarımızı burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu ziyaretin hem iki ülke açısından hem iki ülkedeki gazetecilerin birbirleriyle kaynaşması, işbirliği yapması açısından büyük olduğuna inanıyorum. Bu atılmış önce adımın genişleyerek ilerleyeceğini düşünüyoruz. Arkadaşlarımızla biz Balıkesir’le gelişigüzel ülkemizin birlikte değerlerini, güzelliklerini anlatmaya çalışacağız. İnşallah memnun kalırlar” dedi.

Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz: “Balıkesir’dahi ağırlamaktan bahtiyarlık duyduk”

Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinin arkası sıra evcil gazeteleri da gezen Kazakistanlı Gazeteciler Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz’ı üstelik ziyaret etti. Ziyarette konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, “Balıkesir öz ortamında esasen üç iklimi barındıran, üç ayrımlı coğrafyası kâin çokça şişman ve güzelce aynı kent. Bugün Balıkesir’in merkezindesiniz. Amma Edremit Körfezinde ve Güney Marmara’üstelik görev işleyen meslektaşlarınız birlikte var. Yani birkaç günde Balıkesir’i anlamanız ve değerlendirmeniz pres. Balıkesir’in ilkbaharı ayrı, sonbaharı ayrı güzeldir amma alfabe bambaşkadır. Ayrımlı mevsimlerde da sizi bekleriz. Balıkesir’de kalacağınız süre içinde inşallah adamakıllı anlar biriktirirsiniz. Bu anıları dahi bulunduğunuz yerlerde başka insanlarla da paylaşırsınız. Geçmiş ahi oluruz sonraları tecim yaparız. Burada Kazakistan’dan mahsus sayıda mektepli da var. Onlar bazen tercihlerini Türkiye’de devam etmek yahut Türk dostu namına memleketlerine gidiyorlar. Balıkesir’e geldiğiniz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kazakistan milli kıyafetini dürü ettiler

Ziyarette Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz Balıkesirli gazetecilerin Kazakistan’a ülfet yapmalarında destek olacaklarını dile getirdi. Ziyaretin böylelikle Kazakistanlı Gazeteciler Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan’a Kazakistan Hanlarının giydiği milli kıyafetini bergüzar etti. Müzakere kapmasında Kazakistanlı Gazeteciler Edremit Körfezi’ndeki ilçeleri birlikte gezdikten bilahare Çanakkale’ye cereyan edecek. – BALIKESİR

Share: