Kazakistan ile Balıkesir arasında iletişim araçları işbirliği kuruluyor

Kazakistan ile Balıkesir ortada iletişim araçları işbirliği kuruluyor

Kazak gazeteciler Ayvalık’ta

BALIKESİR – Türk Dili Mütekellim Gazeteciler Vakfı’nın düzenlediği organizasyonla Balıkesir’birlikte bulunan Kazakistanlı gazeteciler hazırlanan programları çerçevesinde Ayvalık’taydı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin eş sahipliğinde Kazakistan’dan mevrut gazeteci, radyocu ve televizyoncular Ayvalık’ın ünlü zeytin ve zeytinyağlarına mail rabıta gösterdi.

Dünyalık Başkanı Naziya Bissenova başkanlığında dört günlük programla Balıkesir’e gelen Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı heyeti Ayvalık’ta; Ayvalık Belediyesi’ne ilgili Zeytin Müzesi ve benzeri aksata merkezi ile zeytinyağı fabrikası, Iblis Sofrası ile Cunda Adası’nı gezdi.

Bol eli nimetli ahzüita eden Kazak gazeteciler Ayvalık’ın ünlü zeytin ve zeytinyağlarına dokunaklı demet gösterdi.

Ayvalık’ın tarihi ve natürel güzelliklerine adeta hayran kaldıkları gözlenen Kazak gök bilimi, değme anlarını çektikleri ajanda fotoğraflarıyla ölümsüzleştirdi.

“İki ülke arasındaki medyanın işleyişi hakkında çapraz vukuf alışverişinde bulunduk”

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir gazetecilere yaptığı açıklamada, “Zaman burada Balıkesir turizminin başkenti ve bölgenin zeytinyağı deposu adına nitelediğimiz Ayvalık’tayız. Türki Cumhuriyetlerinden Kazakistan’dahi Türk dili Mütekellim Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziha Birsenova ve Kazakistan’ın 5 ayrı şehrinden gelen meslektaşlarımızı ağırlıyoruz. Türkçe Cumhuriyetlerinden gelen meslektaşlarımızla alay malay önce iki zaman hem Balıkesir’imizi tanıttık, hem birlikte iki ülke arasındaki medyanın işleyişi için paçarız hikmet alışverişinde bulunduk. Tığ; Türkiye’deki ve Kazakistan’daki gazeteciler pekâlâ işbirliği yapabiliriz, farklı Türki Cumhuriyetlerindeki arkadaşlarımıza pekâlâ geliştirebiliriz şeklinde fikir alışverişinde bulunbiduk. Gayet yarayışlı tıpkı emek oldu. Biz Balıkesirli Türk gazeteciler olarak şurası söylüyoruz; Türki Cumhuriyetleriyle, Türkiye’nin; kavgası birlikte bir, sevdası bile. Enformasyon noktasında birlikte dünyanın hakikaten muhtaç olduğu bire bir dönemde işbirliği yapılması gerektiğine inanıyorum. Bizim Kazakistanlı meslektaşlarımızla bugün attığımız hamle ve İletişim Başkanlığımızın bu doğrultuda başlattığı çalışmalar yardım sunacağına inanıyorum” dedi.

Amaç Türk Dünyası Medya Birliği’ni güçlendirebilmek

Kazakistan’üstelik Türk dili Mütekellim Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziha Birsenova, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın davetiyle Balıkesir’e geldiklerini belirterek, “Burada, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çıpa koca ve İsveç’te tüvana dostumuz, kardeşimiz, meslektaşımız Levent Karağaç eş sayesinde buradayız. Kazakistan’birlikte; televizyon, radyo ve gazetelerde müteharrik 20 kadar arkadaşımız Balıkesir’i çok beğendi. Üste metanetli çoğu önümüzdeki yaz mevsiminde Balıkesir’e gelip tatillerini geçirmeyi planlıyorlar. İnşallah bizler bundan sonra birlikte Balıkesir’de, Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte domuzuna projeler yapacağız” ifadelerini kullandı.

Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı’nın sadece Türkiye’üstelik değil, Kırgızistan, Özbekistan, Tataristan, Rusya ve Avrupa’daki Türk Gazetecilerle işbirliği köprüsünü kurmayı hedeflediklerini kaydeden Birsenova, “Amacımız dahi; Türk Dünyası Medya Birliği’ni güçlendirebilmektir. Ekim ayı içerisinde, Kazakistan’de; Kırgızistan, İtalya, Türkiye ve bambaşka ülkelerden bile mevrut gazetecilerle Türk Dili Konuşan Gazeteciler Iletişim Araçları Forumu’nu düzenledik. Bunun 3.sü bile inşallah seneye Kazakistan’dahi olacak. Bu konudaki hedefimiz ise; Gazeteciler haddinden fazla çalışan ve ceht verenler olduğu için bu açacak ile Türk Dünyası ve halkına hizmet verebilmektir” diye niteleyerek konuştu.

Kazakistan’da göstergeç ekranları ve gazetelerinde yaptıkları çalışmalarla yakından maruf Kazak iletişim araçları mensupları Ayvalık ziyaretini, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin aile sahipliğinde Cunda Adası’nda yenilen akşam yemeği ile tamamladı.

Kazak gazeteciler; zeytinyağlı mezeler, deniz ürünleri ve duman çeşitlerinin ağırlıkta olduğu Ayvalık Mutfağı’na hayran kaldıklarını ifade etti.

Kazak heyet, Ayvalık’ta yayınlanan gazete ve dergilere da gösterişli bağ gösterdi.

Share: