Kazakistanlı gazeteciler Balıkesir’de ziyaretlerde bulundu

Kazakistan’bile fariza fail gazeteciler, düzenlenen organizasyonla Balıkesir’i mülakat etti.

Kazakistan’ın ilkokul kentinde fariza yapan gazeteciler, Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyetince düzenlenen organizasyonla Balıkesir’de türlü ziyaretlerde bulundu.

Dört günlük programla Balıkesir’e gelen Kazakistan Türk Dili Mütekellim Gazeteciler Vakfı heyeti, geçmiş günde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin projesi olan Çamlık Rekreasyon Alanını gezdi.

Etkinliğin ikinci günüde ise Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Iletişim Araçları Merkezi ve Basın Müzesi’nde incelemelerde bulunuldu. Yerel ceride ziyaretleri üstelik özne astronomi, daha sonra Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan’la tıpkı araya geldi.

Kazakistanlı gazeteciler, Komutan Yılmayan’a misafirperverliğinden ortalık Kazakistan’ın milli kıyafeti olan ‘Çapan’ kostümünü ihsan etti. Heyet, serencam yerine Balıkesirli basın mensuplarıyla aynı otelde yemekte buluştu.

Dünyalık Başkanı Naziya Joyamergenkızı Bissenova, gazetecilere yaptığı açıklamada, Balıkesir’i çok beğendiklerini söyledi.

Ev sahipliği zımnında Balıkesir Gazeteciler Cemiyetine teşekkürname eden Bissenova, “Bu birliktelik cömert iki ülkenin birbirini tanımasına çokça faydası var. Kazak gazeteciler Balıkesir’i tanıyacaklar ve Kazakistan’a döndüklerinde Balıkesir ve Türk kardeşlerini orada tanıtacaklar.” diyerek konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz üstelik Balıkesir’in dört mevsim ayrı güzelliklere topluluk olduğunu tabir etti.

Yılmayan, Kazakistanlı gazetecilerin Balıkesir’bile güzel hatırat biriktirmesi temennisinde bulunarak, “Bu anıları de bulunduğunuz yerlerde başka insanlarla de paylaşırsınız. Ilk ahi oluruz sonradan ticaret yaparız. Burada Kazakistan’dan muhtemelen sayıda öğrenci da var. Balıkesir’e geldiğiniz için teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çipo dahi ziyaretin iki mutluluk açısından koskocaman aynı hamle olduğunu dile getirdi.

Çıpa, “Bu atılmış evvel adımın genişleyerek ilerleyeceğini düşünüyoruz. Arkadaşlarımızla biz Balıkesir’le alay malay ülkemizin birlikte değerlerini, güzelliklerini anlatmaya çalışacağız. İnşallah mutlu kalırlar.” dedi.

Astronomi, konuşma kapsamında Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve Gömeç’i dahi gezdikten sonraları Çanakkale’ye hareket edecek.

Share: