Kılıçdaroğlu: “Tığ Babalarımızdan Daha İyi Dirimlik Elde Ettik. Demin Bizim Çocuklarımız Bizden Daha Düşük Bir Gelire Mahkum Ediliyorlar”

Malumat: ŞEYMA PAŞAYİĞİT – Almaç: FATİH NAZIM EDE

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Niğde’dahi; darülfünun sınavında mülk genelinde dereceye girerek muvaffakiyet elde fail Doğukan Nebili, Mertcan Kumak, Doğukan İleri ve öğrencilerin aileleri ile benzeri araya geldi. Gençlerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ” Türkiye’nin şu zaman yaşadığı temel dava; biz babalarımızdan daha ferah sağlık elde ettik. Babalarımız daha düşük dirimlik alıyor, tığ babalarımızdan elan dolgunca dirimlik elde ettik. Deminden bizim çocuklarımız bizden henüz bağan tıpkı gelire mahkum ediliyor. Birlikte bizden elan gür eğitildikleri amacıyla” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Niğde’üstelik; darülfünun sınavında diyar genelinde dereceye girerek başarı elde eden Doğukan Nebili, Mertcan Kumak, Doğukan İleri ve öğrencilerin aileleri ile aynı araya geldi.

Öğrencilerin sorularını dahi yanıtlayan Kılıçdaroğlu, muvaffakiyetli öğrencilere bilgisayar hediye etti. CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gençlerin ne üniversiteleri yeğleme edeceğini sordu. Arkası Sıra gençlere şunları söyledi:

“artık kullanılmamış ayrımsız engel açılıyor hayatınızda. Oturacaksınız ara sıra kararları arkadaşlarınıza yahut zaman zaman kendiniz arayacaksınız. Kâh kararlar yumruk, ara sıra kararlar mahdut olacak. Amma majör olan elbette okulu kişiselleştirmek, ondan sonra henüz domuzuna aynı yaşamı sürdürebilmek.”

“SINAVLARLA ÇOCUKLUĞUNU DAHİ YAŞAYAMAYAN BİR YAPIYA SONUÇ VERMEMİZ LAZIM”

Kılıçdaroğlu, peşi sıra gençlerin sorularını yanıtladı. Doğukan Nebili’nin, “Şüphesiz benzeri yetişek modeli konusunda ilerleyeceksiniz” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Yetişek sisteminin tepeden tırnağa baştan yapılandırılması lazım. Daha anaokulundan başlayarak yani ilkokuldan başlayarak çocuğun düşkünlük duygusunu büyütecek, çocuğun henüz nitelikli sorular sorabilmesini sağlayacak tıpkı eğitim sistemine ihtiyacımız var. Daim sınavlar ve sınavlarla çocukluğunu dahi yaşayamayan aynı yapıya serencam vermemiz lazım. Tabi bunun arkasından bizim alelhusus teknolojiye ve iz okullarına şişman vakar vermemiz gerekiyor.

“SANAYİ BÖLGELERİNDE YATILI TEKNOLOJİ LİSELERİ KURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Tığ hep organize uran bölgelerinde leyli uygulayım bilimi liseleri kurmayı düşünüyoruz ki yavru hem okuyacak, belli başlı aynı sınıftan bilahare fabrikada stajını yapacak. Staj yaptığı müddet içerisinde toplumsal düzenlilik primini heybet ödeyecek. Çıkışlı olduğunda bile izdüşümü olan fakülteye da zait benek verilecek. Yani motosiklet bölümünde çalışıyorsa söz gelişi araba fakültesine iki puan artıyla gitmiş olacak. Böylecene hem teknoloji liselerinin daha kabul gören, yeğleme edilen liseler olmasını sağlayacağız hem mavera yandan sanayinin gerekseme duyduğu ustalık öge ihtiyacını da balaban ölçüde karşılamış olacağız.

“SEÇME ÜNİVERSİTENİN ÖZEL, KENDİ KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURMASI GEREKİYOR”

Üniversitelere gelince; bizim sizin gittiğiniz üniversiteler bağımlı Türkiye’nin gözbebeği üniversiteler, yeğleme ettiğiniz üniversiteler. Amma üniversitelerimizin büyük benzeri kısmı darülfünun değil filhakika. Adı darülfünun amma ana anlamda darülfünun değil. Zira akademik kadroları çokça vurgun. Üniversitelerde bizim düşündüğümüz madde şu; herhangi bir kalem düşüncenin özgürcesine tartışıldığı mekanlar başlamak zorunda üniversitelerde. Şayet üniversitelerde düşünceye çizi getirirseniz, ora üniversite olmaktan kazanç. Seçkin tür düşünce özgürcesine tartışılmalı, hoca ile öğrenci arasındaki ilgiler elan zinde ayrımsız zemine oturtulmalı. Yani buyurgan, emreden değil; dinleyen, tartışan benzeri bina olması gerekiyor. Üniversitede ayrıca otoriter yapılar olmaması gerekiyor. Her üniversitenin özel, kişi kültürünü oluşturması gerekiyor. Gelişigüzel üniversitenin bir kültürü olursa, o firez ondan sonraki kuşaklarda de devam bedel, büyüyerek birlikte ve gelişerek bitmeme paha. Diyelim kim Boğaziçi Üniversitesinin yahut sizin istek ettiğiniz veya gittiğiniz özge üniversitelere baktığınız devir Çalıştırıcı gibi onlar eskimemiş eskimemiş kültürlerini oluşturmaya çalışıyorlar. Temsil Boğaziçi Üniversitesinin kültüründe şu anda rektör adına atanan kişinin oraya rektör olmaması lazım. Çünkü rektör olabilmesi amacıyla Boğaziçi kültürüne bakarak sınırlı bire bir birikime ehil olması geçişsiz yahut galiba sınavları onların iştiyak ettiği koşullarda vermeleri gerekiyor amma onlar olmadı yukarıdan geldi.

“ÜNİVERSİTELER YERYÜZÜ ÖNEMLİSİ BİLGİ ÜRETMELİ”

Üniversite kişi dekanını de öz rektörünü de kendisi seçebilmeli. Öğrenci üniversitenin yönetiminde kortej sahibi olabilmeli. Paçarız tartışmalar dediğim kabil dosdoğru tıpkısı zeminde gerçekleşebilmeli. Üniversiteler arz önemlisi hikmet üretmeli. Eğer eğitim bilimi vukuf üretmiyorsa, yani son adına geldiğimiz noktada hikmet üretmesi lazım. Eğer ayrımsız üniversite bilgi üretemezse Türkiye ilişik kızıl faziletkâr nişane üretemez. Mülhak değer yüksek yayın üretmenin yolu bilgelik üretmektir. Bilgiyi üniversite üretecek. Kullandığımız tep telefonları diyelim; bunlar efdal uygulayım bilimi ürünü amma biz söz gelimi bunu yapamıyoruz. Buna analog mütehammil çok açığımız var.

“BARIŞ AKADEMİSYENLERİ BARIŞ İSTEDİLER DİYE ÜNİVERSİTELERDEN ATILDI”

Üniversitelerde Barış Akademisyenleri vardı. Sulh istediler diye niteleyerek onlarda üniversitelerden atıldı. Gerçekte akıllıcasına değil dediğim üzere tek kimesne düşüncesinden ötürü atılmamalı üniversiteden, tamam tersine onlar düşünmeliler.

Geçen CHP’li gençlerle aynı aradayız. Birisi dedi kim; ‘Efendim hepimiz bir düşüncedeyiz’ deyince ‘Eyvah’ dedim, ‘Siz hayatı durdurdunuz,’ Zira damarlı tıpkısı fikir olması geçişsiz. Düşüncelerin tartışılması lazım zira kullanılmamış düşüncelere ihata açılması lazım. O açıdan ayrımlı buyurmak serencam derece zer ve oylumlu. Kimi Zaman ayrımlı kabul etmek insanı cezalandırmaya birlikte götürüyor. Yani başkaları aracılığıyla. Amma onlar bana bakarak çağlarını tamamladılar. Bakir afak açmamız geçişsiz, açacak olan sizsiniz. Biz sizin önünüzdeki şimdilik engelleri kaldırmaya çalışıyoruz.

“BİZ BABALARIMIZDAN HENÜZ İYİ GELİR ELDE ETTİK. ŞİMDİ BİZİM ÇOCUKLARIMIZ BİZDEN HENÜZ BAĞAN BİR GELİRE MAHKUM EDİLİYORLAR”

Ayrımsız sorunumuz var boydak. Türkiye’nin şu an yaşadığı ana sav, tığ yani bizim nesil, ego yahut bana yaşıt olan batın diyelim tığ babalarımızdan henüz iyi sağlık elde ettik. Babalarımız elan düşük dirimsel alıyor, tığ babalarımızdan henüz gür sağlık elde ettik. Şimdi bizim çocuklarımız bizden daha bağan bir gelire mahkum ediliyorlar. Da bizden elan gür eğitildikleri için. O nedenle buna sabır edemiyorlar ve elverişsiz dışına gidelim oradan elan bereketli benzeri dirimlik elde ederiz, yaşam standardımızı daha dolgunca şekillendiririz diyerek tıpkısı arayış içerisindeler. İnşallah onu birlikte çözeceğiz, iktidarı değiştirerek.”

“BİZ 1 YIL İÇERİSİNDE DAR SORUNUNU ÇÖZMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Doğukan İleri ise Kılıçdaroğlu’na, “Çokça şişman aynı tahaffuz sorunu var. Hususi yurtların, apartların fiyatları haddinden fazla faziletli. Bu laf ile ilgilendiren bire bir politikanız var mıdır” sorunu yöneltti. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Biz 1 sene içerisinde sınırlı sorununu çözmeyi hedefliyoruz. 1’er, 3’er kişilik odalar. Sıcak itici akarsu, geniş bant internet erişimi olan odalar olması lazım. Yani anne ve babalar çocuğunu eğitime gönderirken, başka tıpkı ile gönderirken yürek süresince göndere bilmeli. Türkiye bunu 1 sene süresince yapabilir. Yani tahaffuz sorunu var mı namevcut mu diyerek düşünmeyecek. Bağımlı sizin düşüncenizden daha fazla anneniz, babanız düşünüyor; ‘Bizim torunlar nerede kalacak’ diye düşünüyorlar. Ben öz hayatımda de yaşadım bunu. Ankara’ya geldik, demin Ankara’bile nerede kalacağız? Oteller fiyatlı, sonuçta ego tıpkı vadi buldum orada kaldım. Pres bir öz 20 yıldır çözülmeyen aynı sorun. Ondan evvel bile çözülmemişti bu sav. Bu sorunun çözülmesi lazım imdi. Üniversitelerin ortamında bu yapılabilir, üniversitelere mümasil yerlerde yapılabilir.”

Öğrencilerin sorularını birlikte yanıtlayan Kılıçdaroğlu, muvaffakiyetli öğrencilere bilgisayar hediye etti.Share: