Kırat Korumalı Mevduat’ın maliyeti temmuzda 23,3 bilyon TL oldu

Kaynak ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe verilerini açıklamasıyla Kırat Korumalı Tevdiat’ın (KKM) bile bütçeye maliyeti galiba oldu.

Buna göre merkezi bütçeden KKM sahiplerine ödenen cirim temmuzda 23,3 bilyon TL oldu. Haziranda bu ölçü 16,1 milyar TL olarak gerçekleşmişti

Sonunda KKM uygulaması kapsamında mudilere toplamda 60,6 bilyon TL ifa gerçekleştirildi.

120 MİLYAR TL’Yİ GEÇTİĞİ TAHMİN EDİLİYOR

Merkezi bütçeden KKM sahiplerine ödenen tutarın içerisinde döviz yahut altınını bozdurup KKM’ye geçenlere Biçim Bankası yoluyla ödenen hacim bulunmuyor.

Minval Bankası’nın kül namına bu tür hesapların sahiplerine hangi büyüklüğünde ödediğine ait benzeri marifet yayınlanmasa da arz az bu büyüklüğünde ifa yaptığı hesap ediliyor. Sonunda KKM sahiplerine ödenen tutarın 120 bilyon TL’yi geçtiği oranlama ediliyor.

MALİYETİ HER KAMER ARTIYOR

KKM’deki kırat farklarının mevduat sahiplerine önceki ödenmeye başlandığı mart ayında bu misil 11,7 bilyon namına gerçekleşmiş, dolar/TL’deki hızlanmanın bağlı seyrettiği april ve mayıs aylarında sırasıyla 4,5 milyar TL ve 4,8 bilyon TL’lik ödemeler yapılmıştı.

Haziran ve orak ayı aylarında ise dolar/TL’deki artışın esasen ivmelenmesi ve 18 seviyelerine et kafalı dönmesiyle KKM’nin Hazine’ye olan maliyeti de artmaya devam etti.

Akıbet 5 ayda bütçeden KKM sahiplerine yapılan ifa

KATMA BÜTÇE ZIR PEŞ OLDU

Haziranda Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla TBMM’ye sunulan melfuf bütçe teklifi ile 1 trilyon 750 milyar lira olan merkezi dümen bütçe ödenekleri 1,08 trilyon TL artırılmıştı.

2022 bütçesinde seviye korumalı mevduata ilişkin seçme soy olmadığı için getirilen mülhak bütçeden bu gidere ilişik 40 milyar TL ayrılmıştı.

KKM’nin toplam maliyetinin haziranda 60,6 milyar TL’ye ulaşmasıyla yılın bitmesine 5 ay kala bütçede öngörülen rakamın aşıldığı görüldü.

NE OLMUŞTU?

Ara ayında yaşanan düzey krizinin ardından hükümet kırat korumalı mevduatı devreye alarak mudilerin yatırımlarını TL aracılığı ile bankada değerlendirmesine ve beklenen kur zararının Hazine aracılığı ile karşılanmasına ilgilendiren aranjman getirmişti.

Seviye korumalı mevduatta hesaplar 3, 6 ve 12 mahiye vadelerle açılabiliyor.

Share: