Kırıkkale haberi | Nazır Varank, Kırıkkale’de “2023’e Makul Site Buluşmaları” programında konuştu: (1)

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin domestik otomobili TOGG’la ilişik “Türkiye’birlikte yaşanan gelişmelerin bundan 20 sene ilk değil da zaman olmasının yegâne sebebi var, uyanıklık ve buyuru sahibi ayrımsız kuvvet ve onun azimli lideri.” dedi.

Bakan Varank, “2023’e Doğru Site Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, SELIM Parti’nin millete hizmet aşkıyla sabah akşam sahada olduğunu söyledi.

Hizmetkar siyaset anlayışıyla çalıştıklarını vurgulayan Varank, Cumhurbaşkanı’nın kat arkadaşları namına seçme çağ ilden ile koştuklarını, açılışlar yaptıklarını belirtti.

Vatandaşların beklentilerini durdurmak amacıyla dur demeden, durak kazara cümle kadrolarla ocak familya, konu husus dolaştıklarını anlatan Varank, “Tığ vatandaşlarımıza ulaşamadığımızda maalesef ağyar ulaşıyor. İftiranın seçme türlüsünü atarak, dalavere söyleyerek, dezenformasyon yaparak vatandaşlarımızın aklını çelmeye çalışıyorlar. Bu noktada biz, şimdiye büyüklüğünde yaptığımız faaliyetlerde olduğu üzere 2023 Site Buluşmaları’nı birlikte olağandan önemsiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Acun manşetlerinde bizim ürünlerimizin olmasıyla alım duyuyoruz”

Dünyanın son dönemde nazik benzeri türbülanstan geçtiğini nâkil Varank, şunları kaydetti:

“Pandemi sonrası başlayan konuşu yavaşlama, Rusya- Ukrayna Savaşı, arkasından mevrut enerji kriziyle esasta dünya ekonomisinin serencamı balaban bire bir sıkıntıya girmiş durumda. Ümranlı ülkeler başta kalkmak için dünyanın neredeyse bütünü enflasyonla karşı karşıya ve iri sıkıntılar yaşıyor. Türkiye namına tığ bile bu konjonktürden etkileniyoruz. Para Şişkinliği noktasında tığ birlikte sıkıntılar yaşıyoruz. Bunu zaten biz nüfuz yerine tek devir inkar etmedik fakat bizim burada gâh hususları çok iyi şekilde anlatım etmemiz lazım. Bu talih ısıdam mülk politikalarından maalesef çok çekti. İş insanlarımız, üreticilerimiz bilhassa sanayicilerimiz yatırım fora etmek yerine, ithalat yoluyla yollarına sürmek mecburiyetinde kaldılar. Hani ayrımsız meze var ya, ‘Bir siyasi gelecek seçimi ama ayrımsız azamet adamı ati kuşakları düşünür.’ diye, aha bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımız gelecek kuşakları düşünerek bire bir değişmeyen verdi. Türkiye iktisat modelini benimsedi ve ‘Tığ bundan sonraki nöbet haritamızı Türkiye tutum modeli konusunda nesir edeceğiz.’ dedi. Nedir bu Türkiye iktisat modeli? Ekonomimizi yatırım, istihdam, üretim ve ihracatla geliştirip şişirmek gelmek.”

İthal eylemek hesabına Türkiye’nin zat ürünlerini üretmesi gerektiğini vurgulayan Varank, şöyle devam etti:

“2004 yılında tıpkı Defans Sanayi İcra Komitesi toplantısı gerçekleştirildi. O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanımız, ancak dışından yapılacak hep teminlerin bozma edilmesi talimatını verdi. ‘Eğer tığ tıpkısı ürüne gerekseme duyuyorsak bunu ne olursa olsun, hangi bedeli ödeyeceksek ödeyelim tığ kişi ülkemizde yapalım. Ev dışından ithal etmeyelim.’ dedi. O çevrim savunma uran anlamında ihtimal sıkıntılı süreçler ortaya artık. Bizim firmalarımız bazı teessürat yaşadı. Tedarikte bazen güçlük yaşadık ama zaman geldiğimiz noktada daha çok o sıkıntıların tamamını unutmuş durumdayız. O ahit alınan kararlar neticesinde zaman artık Akın helikopterlerini konuşabiliyoruz, Anka’yı konuşabiliyoruz, Bayraktar’ı konuşabiliyoruz, Milgem’i konuşabiliyoruz. Bakın, zamanında Amerika’nın çıkmış gemilerini almaya çalışan Türkiye elan geçtiğimiz hafta tıpkı milli korvet gemisini Ukrayna’ya sattı. Denize inzal törenini gerçekleştirdi. Hepimiz defans sanayimizle haddinden fazla gururlanıyoruz. Dünya manşetlerinde bizim ürünlerimizin olmasıyla çekicilik duyuyoruz. Bugün aslında yaşadığımız süreçler üstelik geri defans sanayinde yaşadığımız süreçlerden farklı değil.”

Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi vizyonuyla Türkiye’dahi evire çevire şeyler yaşandığına dikkati çeken Varank, ati dönemde elan güzellerinin olacağını dile getirdi.

Sanayiciler kullanılmamış envestisman üzere arazi temenni ediyor

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, sonuç dönemde alelhusus yatırım iştahının umum Türkiye’dahi mertebe safhada olduğunu birlikte aktadı.

Şu an Türkiye’de 341 birleştirme endüstri bölgesi olduğunu belirten Varank, şunları dile getirdi:

“Bunlar şu anda Türkiye’ye tam değil. Gelişigüzel gittiğim şehirde sanayici beni çeviriyor, ‘Sayın Bakanım, yatırım yapmam geçişsiz arazim yok. Bize lütfen arazi ayarlayın.’ diyor. ‘Biz kapasitemizi artıracağız, araziye ihtiyacımız var.’ diyor. Bu manada tığ de Diyarbakır’dan Edirne’ye, Samsun’dan Adana’evet büyüklüğünde yeni uran alanları inşa etmek amacıyla kayran seçimi çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Kırıkkale’nin bile envestisman iştahından nasibini aldığını anlatan Varank, Safir Tuz’un Türkiye’nin sunma büyük klor alkali tesisini yaptığını, ROKETSAN’ın ve ayrıksı defans uran anlamında değişik firmaların evire çevire yatırımlarını başlattıklarını ifade etti.

Vicdanı ve insafı olan herkesin Türkiye’nin 20 yıl eski haliyle bugünü kıyasladığında çok şişman farklar olduğu gerçeğini gördüğünü tamlayan Varank, hükümet olarak bayram verdikleri ne varsa namına getirdiklerini aktardı.

“2023’ten sonraları bile bu başarıları katlayarak devam ettireceğiz”

Türkiye’nin Otomobili projesi ile ilişkin da konuşan Varank, şunları söyledi:

“İnşallah 29 Ekim’birlikte seri üretimden araçların inzal törenini Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Gemlik’te gerçekleştireceğiz. Demin bununla çalım duymayan bir tane benzeri vatandaşımız olanaklı mi? Türkiye’nin öz arabasını üretmesinden rahatsız olanlar mümkün mi? arada sırada muhalefetten değişik sesler geliyor ama ben şuna inanıyorum, onlar üstelik içlerinden diyorlar ki ‘Vallahi helal olsun. Hakeza iyice bir arabayı yapıyorlar.’ Bunu sesli dile getirmeseler birlikte içlerinden hakkımızı konfirmasyon ettiklerine inanıyorum. Tamam şu soruyu sormamız lazım, bu amal bozukluk evvelce olamıyordu de deminden oluyor? İşte Türkiye’nin bire bir Bükülme otomobili macerası var. Türk mühendisleri, teknisyenleri şişman bir gayretle tıpkı otomobil yapmışlar bu ülkede. Hem birlikte motoruna büyüklüğünde yerli üretmişler. Amma o zamanki politik nüfuz bu projeyi zehirlemiş ve bu proje ilerleyememiş. Hasis kaybedilmiş aynı avantür olarak tarihteki yerini almış. Amma demin kuşkusuz bu amal oluyor? Bunun cevabı çok kesin. Türkiye’birlikte yaşanan gelişmelerin bundan 20 sene ilk değil de bugün olmasının tek sebebi var, önsezi ve buyuru sahibi aynı iktidar ve onun azimli lideri. İşte bunlar benzeri araya geldiğinde siz bulgu alabiliyorsunuz. Onun amacıyla 20 yılda nazik başarılara imza atabildik. İnşallah 2023’ten sonra üstelik bu başarıları katlayarak devam ettireceğiz.”

Kırıkkale’ye akıbet 20 yılda 20 bilyon liraya yakın yatırım yapıldığını tamlayan Varank, ilin dokuz ilçesine eğitimden sağlığa, ulaştırmadan altyapıya envestisman götürüldüğünü sözlerine ekledi.

(Sürecek)

Share: