Kırklareli’nde Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı

Mora Yarımadası’nda 1821’de katledilen binlerce Mütedeyyin Türk, Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde anıldı.

Atatürk Kültür Merkezinde, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu ile Balkan Türkleri Tesanüt Derneğince düzenlenen izlence saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Umumi Başkan Yardımcısı Zürfettin Hacıoğlu, Mora katliamının Yunanistan’ın tarihinde kişmiri sıkıntılı yerine kalacağını söyledi.

Hacıoğlu, Yunanlıların Mora katliamını akseptans etmediğini ve uluslararası arenada katliamı yokmuş üzere saymak üzere çalıştıklarını tabir etti.

Yakın tarihe bakıldığında Yunanlıların Dindar Arnavutlara karşı gine gerçekleştikleri ayrımsız katliam olduğunu tamlayan Hacıoğlu, “Bugün da Yunanistan maalesef bir şekilde devam ediyor. Bugün malumunuz basından izleme ediyorsunuzdur. Türkiye’den veya apayrı benzeri bölgeden denizden Yunanistan’a göç eden, savaşlardan kaçan, ülkelerindeki huysuz durumlardan kaçan göçmenlere, Avrupa’ya iltica etmek talip göçmenlere uygulamış olduğu âdemiyet dışı muamelelere tanık oluyoruz.” diyerek konuştu.

Bu tuhaf yâd törenleri ile tek ant maksat ve tiksinti tohumları savsaklamak istemediklerini vurgulayan Hacıoğlu şöyle bitmeme etti:

“Tamlık bilakis bizler diyoruz ki tarihi unutmayacağız, geçmişimizi unutmayacağız kim geleceğimize emin adımlarla bakabilelim, yürüyebilelim. Bu komşularla yaşamak zorundayız. Bakın burada derneğimizin amblemine, Türkiye Cumhuriyeti’nin al bayrağının yanında eksiksiz Balkan ülkelerinin bayrakları olta ediliyor. Tığ Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşehrileriyiz. Tığ seçme ant dünyada barış, ülkemizde barış istiyoruz. Yunanistan kendi yapmış olduğu, yani tarihine esmer uğursuz namına koymuş olduğu bu hunriz analoji girişimlerini ve insanları katlettiği olayları yok sayıyor. Ancak ülkemize yönelik sözüm ona ölümünü, soykırımını arsıulusal kamuoyunda akseptans yol açmak amacıyla lobiler sürdürüyor. Sistem özlük tarihine baksın.”

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Komutan Vekili Macit Bahtiyar bile Yunanlıların Türk ve Müslümanları katletmekle kalmayıp çokça kez işkenceye maruz bıraktıklarını söyledi.

Bahtiyar, Mora Yarımadası’nda 1821’birlikte katledilen binlerce Müslüman Türk’ü unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı.

Konuşmaların arkası sıra araştırman çağ öğretmeni Cevat Sedes, Mora Yarımadası’ndaki kırım karşı bilgi verdi.Share: