Kıyamet Gönüllülerine Sertifikaları Abb Başkanı Mansur Yavaş’ın Katılımıyla Verildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan “Kıyamet Farkındalık ve Esas İlk Yardım Yetişek Programı” tamamlandı. Eğitimin şehadetname törenine katılan ABB Başkanı Mansur Çetin, “Tığ hem Ankara amacıyla hem civarımız üzere şimdiden afetlere hazırlanıyoruz. İnşallah olamaz amma İstanbul’üstelik da Ankara’mızda birlikte başka illerde dahi olabilecek bilcümle afetlere, afetlerin seçkin çeşidine karşı bilcümle gelişigüzel mücadele edeceğiz” dedi. AFAD, IVEĞEN ve ABB hareket birliğiyle verilen terbiye programı sonucunda bin 643 yaşama şehadetname aldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte saf afetlere karşı vatandaşları bilinçlendirerek farkındalık monte etmek için 26 Gücük Ay 2022 tarihinde başlattığı “Kıran Farkındalık ve Temel İlk Arkalama Yetişek Programı”nı tamamladı.

AFAD, AKUT ve ABB hareket birliğiyle sunulan eğitime katılan STK’lar, muhtarlar, evcil dernekler ve ABB gönüllüleri planlı törenle katılma ve teşekkürname belgesini aldı.

Sarsıntı Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı marifetiyle 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23. Yılına ithafen “Facia Farkındalık ve Esas İlk Arkalama Eğitimleri Katılım Sertifikası ve Afet Ekipmanları Tevzi Töreni” Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Şehadetname töreninde mütekellim Başbuğ Mansur Ağırbaşlı, “Bugün gönüllü eğitim programını tamamlamış bulunuyoruz. Dünyanın değme yerinde insanlar arkalamak istedikleri herhangi bir faaliyete gönüllü olurlar. Maalesef elan Türkiye’bile istediğimiz oranda bu gönüllülük ve fahri katılımı birlik anlamıyla gerçekleştiremedik. Ancak bundan sonra iş birliğinin, dayanışmanın her alanda kaçınılmaz olduğunu görüyoruz” dedi.

Okkalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bundan Sonra afet dendiği ahit depremi değil, şehir sellerini da görmeye başladık. İklim krizinin sonucu adına bundan sonra şehirlerde, kent-şehir selleri olmaya başladı. Hakeza bir görüngü olduğu zaman hangi yapabiliriz? Buna elbette tedarik alabiliriz? Bittabi tıpkı alarm sistemi kurabiliriz? Çıktı bunların tartışılma zamanı geldi. Saf yerine abuhava krizinin yarattığı site selleri, ayrılmış kentleşmenin beraberinde yangınlar, takiben yağışsızlık ve heyelanlar oluşmaya başladı.”

Koronavirüsün de bir kıyamet olduğuna dikkat çekici Ağırbaşlı, şunları kaydetti:

“Koronavirüsle da dünya karşılaştığı antlaşma hangi yapacağını bilemedi, lacerem davranacağını bilemedi. Zımnında bizim kategorik her cins afetten bir son çıkarmamız gerekiyor. Yalnız Ankara amacıyla değil, Allah korusun, ileride gerçekleşebilecek beklenen bir İstanbul depremine karşı da kategorik ve kategorik çok sayıda gönüllüye gerekseme var. Tığ hem Ankara üzere hem civarımız amacıyla şimdiden hazırlanıyoruz. bu arada birlikte bildiğiniz kabil Antalya’birlikte, Manavgat’ta, Balıkesir’da olan yangınlara itfaiyemiz hızlı hızlı engelleme etti. Gene Kastamonu’birlikte Karadeniz tarafındaki bilcümle afetlere birlikte uray kendisine bindi verdik. Elbette oralara gittiysek inşallah olamaz ama İstanbul’üstelik dahi Ankara’mızda üstelik olabilecek hep afetlere, afetlerin değme çeşidine karşı bilcümle gelişigüzel savaşım edeceğiz.”

Törende konuşan Yer Sarsıntısı Riziko Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Kat Başkanı Mutlu Gürler ise “Zaman tehlikeli emeklerle facia farkındalık ve ilk yardım eğitimlerinin şehadetname töreni amacıyla tıpkı aradayız. 20 STK ile eş düşünce avam çabasının aynı ürünü olan bu eş son Ankara Büyükşehir Belediyemiz, dairemiz ve çalışma arkadaşlarımız üzere gelgel ve mutluluk vesilesidir. Mehabetli gönüllüler ordusuna Ankara Büyükşehir Belediyesi yerine sertifika programını tamamlayarak en üst seviyede vukuf ve donanımla katılacak olan bin 643 kişiye ulama yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Deprem ve afetlerden evvel alınması gereken tedbirler, afet anındaki akilane çizi şekilleri, kıyamet sonrası amacıyla yapılması gerekenler ve kapsamlı bire bir bildirişim ağı oluşturularak müdahale edilmesini icat etmek için uzmanlar yoluyla sunulan eğitimler vahim bağlam gördü. Dirimsel öneme sahip eğitimlere katılan mecmu bin 643 gönüllü, paydaşlık ve teşekkür belgesi almaya hak kazandı.

ABB karı sahipliğinde planlı törende arama ve kurtarma gönüllülerine rozet, yelek, gayda, kıyamet ve sıhhi imdat çantası ile ivedili format hikmet kartının bulunduğu ekipmanlar armağan edildi.Share: