Kızılırmak Deltası’nın batış manzarası dernek fotoğrafları için yeğleme ediliyor

Samsun’de mevcut Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ve bilgelik insanlarının yanında büyüleyen batış zımnında dernek fotoğrafı çektirecek çiftlerin ilgisini çekiyor.

Samsun’un 19 Mayıs ve Bafra ilçesi sınırları içre meydan düzlük 56 bin hektarlık alanı havi, 356 kuş türünün birlikte yılkı atları ve camız varlığı ile öne çıkan, endemik bitki türlerine eş UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde gün batımı domuzuna görüntüler oluşturuyor.

5 bin 174 hektarlık kısmı aşılanmamış hayatı ihya alanı olan ve arsıulusal Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan deltada irili ufaklı 20 göl ile büyük aynaz ve sazlık alanlar meydan alıyor.

Kızılırmak Deltası, barhana sırasında Karadeniz’i aracısız aşan kuş türleri üzere dahi yaşamsal ehemmiyet taşıyor. Deltanın korunması üzere nahiye açacak girişine merbut bulunuyor.

Türkiye’nin arz koskocaman sulak alanları ortada vadi düzlük Kızılırmak Deltası, dernek fotoğrafı çektirmek talip gelin ve damatların da flaş merkezi haline geldi.

Kentte fotoğrafçılık yapan Hedef Turgut, AA muhabirine, bölgede çekilen fotoğrafları toplumsal medyadan gören bir nice çiftin düğün fotoğraflarını burada çektirmek için kendileriyle iletişime geçtiğini söyledi.

Yeni evlenen çiftlerin gurup ışık çekimi üzere bölgeyi yeğleme ettiklerini anlatan Turgut, “Pahal deste olduğunu söyleyebilirim. Burası doğası itibarıyla biz fotoğrafçılar açısından üstelik çokça tercih edilen tıpkı yer. Çok degaje ve farklı nebat örtüsüne ehil. Çokça estetik fotoğraflar çekiyoruz.” dedi.

Share: