KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre’den “Enerjide Türkiye’nin önü açılacak” mesajı Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Altını Meclisi Başkanı Metanetli Adap, “Enerji bakımından zaman Rusya’nın Avrupa’ya kısıtlama yapması Türkiye’nin önünü açacaktır. Şark Akdeniz’deki enerjiyi ‘Bir dakika evvel Avrupa’ya kuşkusuz ulaştırırız?’ projeleri hızlandırılacaktır. Bunun bile bizim lehimize olacağına inanıyorum.” dedi.

Yol Yordam, bir sıra temaslarda gezmek amacıyla geldiği Mersin’bile AA muhabirine, Şark Akdeniz’üstelik Türkiye ile iş birliği içerisinde millî çıkarlar ve milli menfaatleri yer mebzul şekilde kumar ettiklerini söyledi.

Şarki Akdeniz’den çıkarılacak gazın Kıbrıs üzerinden Yunanistan’a, oradan dahi İtalya ve sonrasında Avrupa’ya ulaştırılmasıyla ilişik Gün Doğusu Akdeniz Doğal Gaz Boru Yolu Projesi’ne (EastMed) değinen Töre, “EastMed haddinden fazla fiyatlı aynı projedir, artağan değildir. En dümdüz proje, Türkiye ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kıyılarından geçecek olan projedir.” diye niteleyerek konuştu.

Adap, Türkiye ve KKTC’nin Şark Akdeniz’deki önemine bel ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan tabii gazın Avrupa’ya ulaştırılması, pekâlâ Türkiye ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dikkate alınarak yapılması gerekir. Bu, yakın gelecekte banko gerçekleşecektir zira fiyatlı projeleri dünya akseptans etmez. Rumlarda, Yunanlılarda, İsrail’dahi veya Mısır’bile değme hangi kadar ayrımcı tıpkısı kanı tarzı olsa üstelik realist benzeri proje olmadığı üzere kategorik Türkiye ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de dikkate alınarak oluşacaktır. Bu sayede bile önümüzdeki beş altı sene içerisinde bu proje gerçekleşince Türkiye ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti enerji zengini olacaktır. Bunun şişman maddesel gelirleri da olacaktır. Şu anda Avrupa sıkışmıştır.”

Töre, Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya sâdır hesaplı yaptırımların peşi sıra Avrupa’ya doğal gaz tedarikiyle ilgili sıkıntıları hatırlattı.

Bu gelişmelerle, Gün Doğusu Akdeniz’deki çalışmaların elan fazla ehemmiyet kazandığına dikkati çekici Yol Yordam, “Enerji bakımından zaman Rusya’nın Avrupa’ya kısıtlılık yapması Türkiye’nin önünü açacaktır. Maşrık Akdeniz’deki enerjiyi ‘Bir an önceki Avrupa’ya bittabi ulaştırırız?’ projeleri hızlandırılacaktır. Bunun üstelik bizim lehimize olacağına inanıyorum.” dedi.

Türkiye’nin lüzum araştırı gerekse sismik araştırı gemileriyle Şarki Akdeniz’deki varlığını kanıtladığının altını çizen Adap, şunları kaydetti:

“Hem sismik araştırma hem bile istikşaf gemileri Şarki Akdeniz’üstelik. ana yurt Türkiye’nin araştırmaları ve kazıları bitmeme ediyor. Bu de Türkiye’mizin büyüklüğünü gösteriyor zira dünyada tıpkısı birkaç olan ülkelerde muayene gemileri vardır. Türkiye bu konuda sıradan zenginleşmiştir. Bunun neticesini, meyvesini kategorik alacaktır. Hem Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sahası hem Türkiye sahası hem üstelik Doğu Akdeniz’deki erkin bölgelerde Türkiye mutlak bu saf gazı bulacaktır. Nasıl Karadeniz’da bulmuşsa bu bölgede da vardır. Türkiye’nin istikşaf gemileri aracılığıyla de kesin bulunacaktır. Gereği neyse da yapılacaktır. Elhak gaz birbirine mail çıkacaksa ve Türkiye vasıtasıyla bulunacaksa o doğal gaz ihtiraz yataklarını çitmek lazımdır. Türkiye üzerinden kategorik Avrupa’ya ulaştırmamız gerekmektedir.”

Share: