Kökeni Mutedil Asya’ya müstenit “Saya Geleneği” güç ilişki gördü

Kökeni Itidalli Asya’ya dayanan “Saya Geleneği” aheste deste gördü

KARAMAN – Karaman’ın Ermenek ilçesine tutkun Ateşçi beldesinde geleneksel namına düzenlenen Körkuyu Firez ve Sıla Festivalinde kökeni Ölçülü Asya’ya müstenit “Saya Geleneği” alçak bağ gördü.

Günümüzde Tataristan’ın başkenti olan Kazan şehri ve çevresinden asırlar önceki göçüp gelen Kulaklı aşireti, Taşeli bölgesinde Göksu nehrinin güneyine yerleşerek Kazanlı anlamı haiz Ocakçı beldesinin sakinleri oldu. Çevre birlikte geleneksel olarak düzenlenen Körkuyu Kültür ve Sıla Festivalinde ise saya oyunu nazik deste gördü.

Saya oyununun Mutedil Asya’dan gelme ayrımsız gelenek baziçe olduğunu söyleyen Ateşçi Şehremini Muhittin Tuncel, “Saya geleneğimiz Orta Asya’dan mevrut tıpkısı kültürel etkinliğimiz ve geleneğimizdir. Malumunuz gelenekte görüldüğü kabil develerle kervanla Ilımlı Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Dünya’nın her tarafına Türklerin dağılışını yayılışını motive fail tıpkısı geleneğimiz. Bu saya etkinliğinde fariza alanlarda birlikte Türklerin İslamiyet’i kabulünden eski Şamanizm dininin etkilerini görebiliyoruz. İyi can kuşu, dağ can kuşu… Siyah kıyafetlerle gördüğümüz acı ruhları yani şeytanı künde kırat. Yine gelin ve eloğlu figürleri ise iyiliği güzelliği entrika fehamet. Bu geleneğimiz binlerce almanak tıpkı gelenek ve inşallah Ocakçı Belediyesi adına bu geleneğimizi, bu kültürel etkinliğimizi bitmeme ettireceğiz. Biliyoruz ki kültürel etkinlikler bire bir milleti birbirine bağlayan insanları kaynaştıran aynı araya getiren budun olmamızı sağlayan yetişkin etkinliklerdir. Bundan kıran tığ belediye adına bunlara önem verdiğimizden, tarihimize, gelmişimize, geçmişimize önem verdiğimizden periferi bu geleneği devam ettireceğiz” dedi.

14 kişiden oluşan saya ekibinden Nurettin Baysal ise, “Devenin üzerinde alabalık kilim, ala heybe var, Türk bayrağımız var. 14 kişiden oluşan benzeri kadro. Devenin ortamında 2 sevimli var, tıpkı da ego gelgelli namına 3 kişiyiz. Kocaoğlan ekibinde 3 hayat, şeytan ekibinde 4 kişi almak için, heybeci var. Iblis ekibi bizleri arkalamak için, kocaoğlan ekibi gelin damadı koruyor. Tıpkısı üstelik elkızı ve damadımız var. Vaktiyle beri sürdürdüğümüz bir gelenek” diye konuştu.

Share: