Komplo ile tutulan palamutlar, tezgahları süsledi

Kastamonu’birlikte sabık yıl balıkçıları üzen sivri, bu yıl ilk defa tezgahlarda yerini aldı. Yerleştirme balıkçılarının tuttuğu pelit, tezgahları süsledi.

Kastamonu’de balık tezgahlarında sivri yerini aldı. Güzeşte sene beklenen bolluğun yaşanmadığı sivri, bu yıl denizlerde görülmeye başladı. Tezgahta iri kamet palamudun tanesi 25 liradan, henüz küçükleri ise tanesi 10 liradan satılmaya başladı. Ilkgüz ayında av yasağının kalkmasıyla alay malay fiyatların da düşmesi bekleniyor. Palamudun ilk defa tezgahlarda yerini almasıyla birlikte vatandaşlarda ağır sıklet ilgi gösterdi.

“Bu sene herkes balık yiyebilecek”

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde balıkçılık işleyen Ahmet Yurtaydın, “15 Ağustos bugün. Sezonun ilk palamutları oluyor. Palamutlar, gelip tezgahtaki yerini aldı. Bu yıl inşallah eli nimetli ve fazlalaşan ayrımsız sene olacak. Bu sene inşallah fiyatlarda akıllıca olacak. Tümce balık yiyebilecek. Palamutlarımız fazlalaşan. Şu anda deneyli olan palamudun tanesi 25 lira oluyor, az buçuk henüz ufak gibi olan palamudun dahi tanesi 10 liradan satıyoruz. Boyutlarına bakarak fiyatlarımız değişiyor. Tanesi 15 liraya de sivri var. Çeşit asıl boyutlarda palamudumuz bulunuyor. Tanrı baht ederse av yasağının Ilkgüz ayında kalkmasıyla alay malay fiyatlarımız biraz henüz düşecektir” dedi.

Denizlerde balığın bu yıl verimli olduğunu söyleyen Balıkçı Salih Çelikkanat ise, “Sezonumuzu açmış bulunmaktayız. Tüm balıkçı arkadaşlarımıza bereketli, artağan bire bir sezon diliyoruz. Verimli kazançlar diliyoruz. Bu sene palamut denizlerde haddinden fazla artağan. Hep vatandaşlarımız balığa doyacak. Rabbim mübarek ve bereket verdi bu sene, hepimize okşayıcı uğurlu olsun” diyerek konuştu. – KASTAMONUShare: