“Konservatuvarın Kezban ablası” hayaline ulaştı

Ankara’de benzeri inşaat firmasından zor olan Kezban Özdemir, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Oran Konservatuarını kazanarak 61 yaşında darülfünun hayaline kavuştu.

Liseyi bitirdikten sonra Ankara’üstelik benzeri yapım firmasında işe başlayan Özdemir, 2002’dahi mütekait olduktan sonradan dahi annesiyle ilgilendi.

Annesinin vefatından sonra saz eğitimi almaya karar veren Özdemir, girdiği özel kabiliyet sınavında AKÜMÜLATÖR Cesamet Konservatuarı Türk Konuşma Müziği bölümünü kazandı.

Üniversite eğitimi üzere Afyonkarahisar’a yerleşen Özdemir, AA muhabirine, üniversite hayalinin uzun zamandır olduğunu, 2002’dahi mütekait olduktan sonraları müzik ve edebiyata ilişki duyduğunu söyledi.

Emekli olduktan sonra gelişigüzel yaşadığı annesi için hayalini ertelemek zorunda kaldığını dile getiren Özdemir, annesi ile sonsuz ezgi söylediklerini anlattı.

Özdemir, 2013’te annesini kaybettikten sonra çalgı eğitimi aldığını ifade ederek, “2018’birlikte nümayiş dersleri aldım. 2019’bile Ankara’daki konservatuvar sınavına girdim, olmadı. 2020’bile yine AKÜMÜLATÖR’ye geldim. Gene olmadı. 2021’dahi da olmadı. 2022’birlikte yine sınava girdim ve kazandım.”

-“Bana genelde ‘Abla’ diyorlar”

Müziğe küçük yaşlardan rabıt duyduğunu vurgulayan Özdemir, “İyi ki üniversiteyi kazandım. Okuldaki arkadaşlarımla diyaloğum komple. Genelde bana ‘Abla’ diye niteleyerek hitap ediyorlar. Öğrencilere ‘Burada tıpkısı yaştayız.’ diyorum. Ego fakat evime gittiğimde evet bile aynı evrak müracaatında yaşımı hatırlıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Özdemir, 2 ay evvel başlayan okulundaki derslerinin iyi gittiğini ve hedefinin akademisyenlik olduğunu dile getirdi.

“Arkadaşları Kezban hanımı denk alırsa bahtiyar oluruz”

AKÜ Ululuk Konservatuvarı Öğretim Yardımcısı Özkan Özkoç de derste Kezban Özdemir’i gördüğünde çokça şaşırdığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“61 yaşında kararlılıkla ve azminden vazgeçmeyerek benden bir fazlalık fakül aldı. Buraya bilinçli adına geldiği amacıyla özge öğrencilerle karşılaştırmak istemiyorum ama azmi tam ve bunu her derste fiilen gösteriyor. Arkadaşları, Kezban Hanımı denk alırsa bahtiyar oluruz. Kezban ile çalışmaktan mutluyum. Benim için dahi sunturlu bir sınama. Bu yaşa gelmiş olup de azmini kaybetmeden hızlı bir şekilde çalışan öğrenciyi dahi ilk defa görüyorum.”

Share: