Konya Büyükşehir’den “Tarihi Bedesten Ahzüita Günleri”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Hedef İbrahim Altay, 12-14 Ağustos tarihleri ortada “Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri” düzenleyerek hem ticaretin canlanmasına hem dahi unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin tanıtımına yardım sağlayacaklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Konya Bedesteninde iktisadi hareketliliği ihya etmek üzere “Tarihi Bedesten Ahzüita Günleri” düzenliyor. Konya Büyükşehir Şehremini Uğur İbrahim Altay, Türkiye Selçuki Devleti’ne başkentlik fail Konya’birlikte, Romalılardan Selçuklulara, Osmanlı’dan günümüze binlerce yıllık geçmişe erbap Bedesten Çarşısı’nın Konya’nın kalbi yerinde olduğunu belirterek, bu makro merkezin tanıtımı ve ticarete katkı sağlanması için Tarihi Bedesten Ahzüita Günleri düzenlediklerini söyledi. Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’nin 12, 13 ve 14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Komutan Altay, bu çerçevede çokça sayıda etkinlik düzenleyeceklerini ve esnafın de bu günlere özel indirimler yapacağını duyurdu. Komutan Altay, birlik Konyalıları ve şehri mülakat fail misafirleri Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’ne çağırma etti.

Ziyaretçilerin yol uğrağı noktası olacak

İlk el düzenlenecek etkinlik çerçevesinde 180 bin metrekareye yakın sadık alanda oturmuş, 2 bin 687 dükkan ve 7 caddeden oluşan Tarihi Konya Bedesteni, esnafın uygulayacağı yüzde 30’a vasıl indirimlerle mevrut misafirlerin uğrak noktası olacak. Etkinlikler 12 Ağustos Cuma günü söz yürüyüşü ile başlayacak; söyleşiler, çıkmaz müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, Mehteran Topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı Işık Sergisi ve Tarihi Kostümler Sergisi kabil faaliyetlerle devam edecek. Yüzyıllardır ticari faaliyetlere ev sahipliği eden tarihi çarşı, 5. Uluslararası İslami Dayanışma Oyunları’nın birlikte yapıldığı bu günlerde mahdut içi ve sıkı dışından gelen misafirler için Konya’nın tanıtımı noktasında değişik bir mütenavip oluşturacak. Etkinlik çerçevesinde unutulmaya beniz tutmuş mesleklerden 30 ayrımlı nutuk ve zanaat Bedesten’in farklı yerlerinde yürütme edilecek. – KONYA

Share: