Konya’da kışın yolların buzlanmasını önleyen cümle yaygınlaştırılıyor

Konya’üstelik Garaz Belediyesi aracılığıyla kışın yollardaki buzlanmayı önlemesi üzere hayata geçirilen “teehhür fevvare” sisteminin yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalara başlandı.

Belediyeden yapılan yazılmış açıklamada, geçen yıl sakil Ar-Ge çalışmaları sonucu uygulamaya koyulan sistemin, kez kenarlarına ve refüjlere yerleştirilen fıskiyeler tarafından püskürtülen özel solüsyon sayesinde yolda buz oluşumunun önlendiği belirtildi.

Açıklamada ifadesine yer verilen Tasavvur Belediye Reisi Mustafa Kavuş, “gecikme fevvare” sisteminin, el telefonu marifetiyle açıktan özişler sistemiyle de çalışabildiğini belirtti.

Kavuş, sistemin güzeşte yıl 600 metrekarelik yolda uygulanmaya başlandığını anımsatarak, şöyle bitmeme etti:

“Yolları daima açıkça tutmayı başaran bu sistemin ikinci ayağını Köyceğiz Mahallesi’nde Necmettin Erbakan Üniversitesi Kampüsünde hayata geçirdik. Bu kesim kar yağışında sık sık kapanan, araçların çıkmakta zorlandığı tıpkısı bölgeydi. İnşallah bu bütün yardımıyla eski yıllarda yaşanan güçlükler minimum seviyeye inecek, ulaşım elan bile rahatlayacak. Mutluluk genelinde dayanıklı çokça belediyeye dahi kat sayı olan bu sistemi zor yaşanan mecmu alanlara yaygınlaştırmakta kararlıyız.”

Sistemde sayesinde tehlikeyi buzlanma oluşmadan kaldırılmış ettiklerini vurgulayan Kavuş, şunları kaydetti:

“Sistemde mergup solüsyon tesislerimizde özel adına üretiliyor. Bu sene mahlul için tesisimizde yıpranmamış yatırımlar gerçekleştirerek hem kalitesini hem bile üretim miktarını artırdık. Bu kapsamda buzlanmanın coşkunluk oluşturabileceği, aheste beğenilen caddelerimize rötar fıskiyeler yerleştiriyor, mahlul meşbu tankımızla bile caddeye mukannen aralıklarla mahlul işlemi gerçekleştiriyoruz.”

Share: