Konya’da Küçük Asya Selçuklulardan kalma seramik fırını bulundu

Konya’de kent merkezinde kentsel transformasyon alanındaki Müze Müdürlüğünün kazı çalışmalarında, Anadolu Selçuki sarayında geçer aş damı malzemelerinin üretildiği seramik fırını bölüm yüzüne çıkarıldı.

Konya Müze Müdürlüğü Uzmanı Mehmet Mehabetli Çelebi, AA muhabirine, dalan Gaye ilçesi Minnet Mahallesi’nde 3. Derece Arkeolojik Sit alanında sürdürülen kentsel tahavvül alanında, Müze Müdürlüğü Başkanlığında kazı çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Erek Belediyesince planlı kentsel transformasyon çalışmalarının yapıldığı yerde yürüttükleri kazıda çalkantı verici buluntular elde ettiklerini anlatan Çelebi, “Tarihçiler ve kazı bilimi uzmanlarınca Konya’nın seramik fırınlarının nerede olduğu tartışılırdı. Biz bile bu keşfe tanık olmayı isterdik. Kısmet, kentsel inkılap çalışmalarında oldu. Bu sahada fırına ait malzemeleri tayin ettiğimizde seramik fırınının olabileceğini düşündük. Tetebbu ve istirdat kazısında bu yapıyı ortaya çıkardık. Kazısı, yaklaşık 1 yıldan aşkın sürdü. Fırını etrafındaki kuyusu ve müştemilatıyla ortaya çıkardık.” dedi.

Çelebi, son yılların cesim Türk dönemi arkeolojik buluntularından olduğunu söylediği fırının, Küçük Asya Selçuki döneminde, 13. yüzyıl ortalarında yapıldığını dile getirdi.

Bulunan fırının yüzde 70’inin sağlam olması üstelik önem derecesini artırıyor

Seramik fırınlarının efdal ısı zımnında yıprandığı için ve dayanıklı yapılar olmadığından günümüze kadar gelemediğini aktaran Çelebi, “Seramik fırını, akva bina halinde günümüze ulaşan, zat formunu koruyan biricik fırın olma özelliğini taşımaktadır. Bu açıdan çokça önemlidir. Bura ateşliğiyle beraber yüzdelik 70’i sağlam şekilde duruyor. Ahlatta bulunan fırının balaban kısmı günümüze ulaşamamıştır.” ifadesini kullandı.

Çift çivi kartal ve tavus kuşu kalıpları çıktı

Çelebi, fırın yapısının beraberinde ara sıra buluntuların dahi ortaya çıkarıldığına bel ederek, “Mıntıka tespit edildi ve bunun içre seramiğin ham maddesi olan işlenmiş kuars materyal bulundu. Bu yapının tezelden yanı sıra giz teknesi denilen kil havuzu saha alıyor. Bura, sırların parçalandığı ve kil haline getirildiği yer. Kil çatlatma havuzu ve seramik kalıpları en mefret buluntulardı. Çift başlı kartalın ve tavus kuşunun suret malzemeleri ortaya çıkarıldı.” diyerek konuştu.

“Selçuki başkenti Konya’da akva biricik seramik fırını”

Fırın ve çevresindeki buluntuların korumaya alındığına dikkati çeken Çelebi, şunları kaydetti:

“İçinde belirleme ettiğimiz buluntular, saray mutfağının malzemelerinin burada üretildiğini gösteriyor. Belki bundan biraz şerha daha vardı amma genişlik önemlisi bu. Kullanıldığı malzemelerin kalitesinden üzerindeki bezemelere büyüklüğünde buranın Selçuki sarayına seramik üreten benzeri işlik olduğu görülüyor. Günümüze büyüklüğünde formunu koruyan, Selçuki başkenti Konya’de kuvvetli biricik seramik fırınıdır. Seramiklerin elan evvel Suriye’nin Rakka ve İran’ın Keşan bölgesinden ithal edildiği söylenirdi. Fırının tespit edilmesi, bu malzemenin ithal edilmediğini, bunların Konya’dahi üretildiğini ve başkentin seramik üretim merkezi olduğunu göstermektedir.”

Share: