Konya’da sakat nişanlısının yüzüne kimyevi husus atan caninin, ağırlaştırılmış müebbeti istendi

19 Haziran’dahi Çumra ilçesi Bakkalbaşı Mahallesi 72125’inci Sokak’ta Merve Küçüktekin’in evine mevrut 1,5 sene önceki ayrıldığı eski nişanlısı kontratlı asker Çakılı Türk, “Akarsu sayacına bakacağız abla” diye niteleyerek kapıyı açtırdı. Türk, pet şişe içindeki yanıcı kimyasal maddeyi Küçüktekin’e fırlattı.

Yüzünde ve vücudunda yanıklar oluşan Küçüktekin, Konya Kent Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye makbuz. Olay sonrası otomobiliyle kaçan Türk, İzmir’deki birliğine dönerken, Ilgın ilçesinde polis güçleri ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Türk, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe ‘isteyerek yaralama’ suçundan tutuklandı.

İKİNCİ AŞAMA YANIK OLUŞTU

Cumhuriyet başsavcılığı marifetiyle hesaplı sormaca kapsamında iddianame hazırlandı. İddianamede Çakılı Türk ve Merve Küçüktekin’in 3 yıl önce internette baziçe içinde tanıştığı, tıpkısı müddet nişanlılık süreci geçirdikleri, anlaşamama nedeniyle ayrıldıkları, şüphelinin bu durumu hazmedemediği içinde sürekli Küçüktekin’i rahatsız ettiği belirtildi. Olayın bittabi gerçekleştirildiğinin birlikte anlatıldığı iddianamede Küçüktekin’in yüzü, üzeri bölgesi ve kollarında; kap ve deri altında ikinci merhale yanık oluştuğuna ve bunun süssüz tıbbi müdahaleyle giderilemeyecek, hayati nâr meydana getirecek şekilde olduğuna yer verildi.

ILK TEHDİT ETMİŞ SONRA EVİNE GİTMİŞ

Dökülen nakit özellik nedeniyle Küçüktekin’in evinin demir kapısının boya kalıntısı üstünde erime, kalkma ve deforme olduğunun saptandığı belirtildi. İddianamede, Ankara Kurnaz Kriminal Laboratuvarı’nda yapılan incelemede dökülen hazır para kimyevi maddede akva asit olduğu ve sağlam asitlerin birlikte genelde tırmalanma edici ve aşındırıcı özelliğe erbap olduğu anlatıldı. Çakılı Türk’ün, 2 yıldır Küçüktekin’i rahatsız ettiği olaydan 4 dolaşma ilk yıldırma mesajları attığına, 1 dolaşma ilk dahi Küçüktekin’in gelişim yerine gittiğine ve irfan yaptığının kamera kaydıyla tayin edildiğine düzlük verildi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİ İSTENDİ

İddianamede suç ‘düşünülerek yaralama’ yerine değil ‘canavarca hisle ve kasten bile bile öldürmeye teşebbüs’ namına değerlendirildi. Bire Bir kişinin evin demir kapısına büyüklüğünde hasar verecek derecede olan kimyasal maddeyi yanında taşımasının, hayatın cılız akışına damarlı olduğu, şüphelinin aracını koymak amacıyla birlikte bulundurduğu yönündeki beyanın de insicamlı olmadığı belirtildi. Çakılı Türk’ün, ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezasıyla yargılanması mergup iddianame, Konya 3’üncü Aheste Ukubet Mahkemesi marifetiyle kabul edildi.

“TÜRKİEY TARİHİNDE AZ DAHA İLK”

Merve Küçüktekin’in avukatı Aycan Ahu, müvekkilinin tedavisinin hala bitmeme ettiğini, vücudunun nazik bölümünde yanık izleri kaldığını, yaşadığı travmayı atlatmaya ve hayata tutunmaya çalıştığını belirtti. Ceylan, suçun ‘canavarca hisle ve kasten bile bile öldürmeye teşebbüs’ namına değerlendirmesinin, Merve’nin arz azından içini rahatlattığını dile getirerek “İstenen ceza, Türkiye tarihinde neredeyse geçmiş diyebiliriz çünkü bu soy kimyasal maddeyle hamle olaylarında genelde ‘düşünülerek yaralama’ suçu işlemiş olarak değerlendiriliyor. Cumhuriyet savcısı ise anket kapsamında elde ettiği delillerle gelişigüzel bunun ‘öldürmeye teşebbüs’ olduğu kanaatine varmış ve ağırlaştırılmış müebbet kodes cezasına çarptırılmasını arzu etmiş. Bu iddianame şuncacık bizim içimize akarsu serpti, rahatlattı. Esas anlamda yargının böylesi tıpkı olayın üstüne bu büyüklüğünde tehlikeli bir şekilde evirilmiş olması, bizi benzeri nebze rahatlattı, diyebiliriz. Umarız kim mahkeme sürecinde dahi bire bir sonucu elde edebiliriz ve bu şekilde model benzeri karara imza atabiliriz” diye niteleyerek konuştu.

Share: